1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizinde şiddet düşer mi ? düşmez mi ?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve bilal5454 tarafından 14 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşım çok basit ya, 3-5 tane eski müfettişin bakış açısı tüm türkiyeye yayılmış resmen!

her önlem şiddeti düşürür demiyoruz, düşürmeyecek önlemleri anlatıp milletin kafasını bulandırmayın!

diyelim ki ,makinede bıçaklar var ve derin ve sivriler hareketliler,
    tehlike nedir? bu bıçaklar kolu ya da bacağı keser ne bileyim işte, atar damarı parçalar, filan ölürsün.
    sonra sabit kapak koyduk makineye diyelim. bıçaklar sadece kapağın aralığından çıkıyor ve dışarıya sadece 4-5 mm çıkıyor. koca bıçak öldürürken sadece 4-5 mmlik çıkıntısı ne yapar? derinizi çizer. 5ten düştü 3'e

ya da diyelim ki adam 4 mt yüksekteki malzemeye merdivenle ulaşıyor, koruması yok merdivenin. adam düşebilir. düşerse ne olu? ölebilir. bi kural koyarsın 2 metreden yüksek istif yok, ordaki rafları da kaldırırsın. 2 metredeki malzemeye 50-60 cmlik tabureyle uzanırsın. ne oldu tehlike 3'e düştü.

benim bi kimyasalım vardı, solunması uzun dönemde tehlikeli , maske vs veriyorduk. burda tehlikem 4'tü, sonra gittim kimyasalın içeriğini değiştirttim, artık aynı tehlikede değil. şimdi böyle bir riski yok. ama ne olursa olsun bir kimyasal ve kişilerin hassasiyeti, yatkınlığı varsa alerji olabilir diye tehlikeyi ikiye düşürdüm ama tuttum.

artık körün gözüne soktuk, bi açık fikirli olun ya! hocanızın söylediklerini fizik kanunu bellemeyin
  2. dechirer16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    131525
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kesir Mühendislik
    Peki 4 m yükseklikten düşecek bir demir parçası ayağı kırabilirken 2 m yükseklikten düşen demir parçası ayağı sadece gıdıklar mı?
    Ya da siz çelik uçlu ayakkabı giydirerek,ayağa gelebilecek olan zararı indirmiş olabilir misiniz?3 tonluk bir demir malzeme düşse çelik burunlu ayakkabı ayağınızı korur mu?

Ya da diyelim ki demir döküm işinde çalışan bir işçi lavların içine düşerse ölür siz kkd kullandırarak ya da diğer önlemlerle o çalışanın ölüm şiddetini nasıl hafif yaralanmaya düşürebilirsiniz?

Şiddet nasıl düşer şöyle bir örnek verelim atıyorum açıkta bir kablo tertibatı var ayağınız bu kabloya takılırsa düşersiniz ve yaralanabilirsiniz ha siz yeri tamamen yumuşak malzemeyle minderle,süngerle kaplatırım şiddeti düşürürüm derseniz kolay gelsin.

O yüzden risk analizi yaparken şiddeti düşürmemek en mantıklısıdır,yaşanabilecek bir iş kazasında müfettişlere durumu açıklayamazsınız size şiddet düşmüş ölüm tehlikesi kalmamıştı bu adam nasıl öldü derse diliniz tutulur.
  3. talhayildiz03 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tartışmalar yerinde ve anlamlı. Benim sorum aralarda değinilen bir başka konu. Risk kabul edilebilir seviyeye düşerse olasılıkxşiddet = risk ten giderek 5x4 :2 den 1x5 :5 e düşürdük. bu risk analizi sadece kontrol tarihiyle 1x5 e düşürüldü işlem tamam mı demeliyiz? yoksa risk analizi revize edilirken bu maddeyi tamamen mi kaldırmalıyız?
    • demek istediğim bir taraftan konuyla ilgili kabul edilebilir seviyeye düşürsek bile kaza durumunda mahkemeye saha kontrollerinde o konuda tehlikenin düşürülmesine dair çalışma olduğu ve kabul edilebilir bir seviyeye düşürüldüğüne dair çalışmamız vardı diyebilmek mi?
    • diğer taraftan bu hafta bir arkadaşım iş müfettişi ile bu konuda tartışmış. risk analizine yazılan bir konu hakkında iyileştirme yapman gerekir demiş. arkadaş diyor ki zaten puanı düşük . tamamen risk analizinden çıkarsam bu doğru mu? yarın bi kaza olursa ben o tehlikeyi göz önünde bulundurmadığım için mesul olmazmıyım? der
    • hatırladığım örneği vereyim size. elle yük taşımada risk var. onun yerine taşıma aracı yani transpalet le taşınmalı demiş. ve ve riski kabul edilebilir seviyeye düşürmüş. artık bunu risk analiz listesinden çıkarmalı mıyım? diyor. çünkü iyileştirme devam edemiycek der.

Risk kontrol adımları
    MADDE 10 –
    (1) Risklerin kontrolünde şu adımlar uygulanır.
    (3) Belirlenen risk için kontrol tedbirlerinin hayata geçirilmesinden sonra yeniden risk seviyesi tespiti yapılır. Yeni seviye, kabul edilebilir risk seviyesinin üzerinde ise bu maddedeki adımlar tekrarlanır. " e değilse risk analizinin altında düşük puanlı olarak kalmalı mı? yoksa revizyonda kaldırılmalı mı?
    Bir diğer sorum

c) Risk kontrol tedbirlerinin uygulanması: Kararlaştırılan tedbirlerin iş ve işlem basamakları, işlemi yapacak kişi ya da işyeri bölümü, sorumlu kişi ya da işyeri bölümü, başlama ve bitiş tarihi ile benzeri bilgileri içeren planlar hazırlanır. Bu planlar işverence uygulamaya konulur.
    ç) Uygulamaların izlenmesi: Hazırlanan planların uygulama adımları düzenli olarak izlenir, denetlenir ve aksayan yönler tespit edilerek gerekli düzeltici ve önleyici işlemler tamamlanır.

bu iki maddeye dayanarak yine müfettişle tartışma konusu olan sorum ise şu
    bazı maddelere düzenli kontrol demek istiyoruz bir çok risk analizinde karşılaştım. örneğin vardiya başında iş makinesinin gözle operatörü tarafından kontrolü. günlük rutin bir iş. bitiş tarihi yok. bazı uzman arkadaşlar rutin kontrol yada haftalık kontrol yazıyor. devamlı kontrol yazanı bile gördüm.
    benim fikrim bunu bir kontrol formuna bağlamak ve aksiyonu da kontrol formuna bağlayıp bitiş tarihine bu formun işleme alınması geldi. eğer her madde terminli olacaksa ancak bu şekilde olur.
    yukarıdaki ilk soruma bağlıyorum. kontrol formu riski kabul edilebilir seviyeye düşürür mü?
    şimdiden hepinize teşekkürler:)
  4. dechirer16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    131525
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kesir Mühendislik
    Önce bi üslubunu bil de konuş.Sen kimsin ki sazan lafını kullanıyosun haddini bil saygılı ol.
    Bu işi çok önceden yapıyomuşta bilmem neymişte kimseden akıl almasına gerek yokmuş.
    Görende ejderhan var zannedicek,bu kadar havalara gerek yok.
  5. berat onur atalar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    102326
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işveren de zaten sizin dediğinizi hemn yapiyor sayın uzmanım. 4 mt istif yok 2 mt. tabure koy falan filan sanırım yurt dışında çalışıyorsunuz. inşaatta adamlar yürüyüş yolu yapmaktan aciz. işimizi yavaşlatıyor diyor gelde bu iş verenin risklerinde dediğini yap ;)
  6. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    arakadaşlar birbirinizle uğraşmayı bırakın da bu işi nasıl bir adım öteye götürürüzü tartışalım.
  7. berat onur atalar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    102326
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taner bey ufak atışmalar da olsa kendimizden birşeyler öğreniyoruz. Fakat daha ne olduğu belli olmayan 6331 in her torba yasada rantçılara bir kolaylık olarak sunulması, maddeler de durmadan ötelemeler yapılması maalesef ki iş güvenliği alanın da bu ülke de hiç birşeyin oturmayacağının göstergesidir. ve işverenler de bunun çok güzel farkındalar. sadece kağıt üzerinde sorumluluğunu kaldırmak, hizmet almış olmak, ceza yememek için anlaşmalar yapılıyor. kaza olursa sizi ararız, onun dışında evraklarımızı yapın geçin diyor. sonra da mahkeme uzman suçlu diyor hayır suçlu devlettir.
  8. talhayildiz03 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    benim sorular kaynadı mı?
  9. berat onur atalar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    102326
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    talha bey, riskin seviyesini düşürmeniz kabul edilebilir seviyeye çekmeniz. tehlikenin gelişmeyeceği anlamına gelmiyor. sadece mümkün olduğunca bütün riskleri ortadan kaldırdım fakat hala en azından yılda bir de olsa olma ihtimali var diyorsunuz. Revize durumunda düzeltme yapılmışsa düzeltme yapıldıktan sonraki seviye düşürme ve ilgili düzeltme işlemini açıklarsınız risk kalır. bunun dışında revize işleminde Risk düşürmek için yaptığınız işlerden bazıları yeni riskler ortaya çıkarmış olma ihtimalini göz ardı etmeyiniz. gördüğünüz bütün riskler Risk analizinizde bulunsun bence kabul edilebilir seviye de dahi olsa revize işleminde riski iptal etmeyin.
  10. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    olaya ne kadar saçma bakıyorsunuz sana adam sadece olasılığı düşür demiyor. istersen şiddeti de düşürürsün. bir işletmede tehlikeli bir gaz kullanıyorsun havalandırma taktırdın zehirlenme olayını azalttın olasılık düştü. sonra gittin tehlikeli gazı daha az tehlikeli olanla değiştirdin şiddet düşmedi mi ? düştü. biraz bakış açınızı geniş tutun yeni arkadaşların kafasını karıştırmayın bence.
  11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    benim uslubumda bir sorun yok, sazan bir hakaret değil, ama herhalde sizin gocunacak durumlarınız var. ben hep siz kullandım ama sizin seviyeniz o derece ki saygı isterken bile "sen " kullanabiliyorsunuz. neyse şu andan itibaren tüm sataşmalarınızı yok sayacağım

"Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim" İmam gazzali
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Türkiyedeyim, ama görece bilinçli bir yerdeyim. bu işin önemini önceki deneyimlerinden görmüş eğitimli bir müdürle çalışıyorum.
    ama tabii her istediğim olmuyor ya da geç olabiliyor,
    yaptırmak için tabi ki çaba sarf ediyorum koridorlarda mühendis kovaladığım oluyor ama karşınızdaki ikna edilemez değil. yıllar içinde de toplumsal bilinç artıyor zaten. pek çok inşaatta çalışan arkadaşım var, şeflerin ağzı kazalardan o kadar yanmış mahkemeye gitmekten o kadar korkmaya başlamışlar ki, dikkat ediyorlar.
    dediğim gibi, durumlar önemli . karar verirken o anki duruma göre bakacaksınız ama şiddet düşmez diyemezsiniz.

insanların eksikliğini, reddedişini onları eğiterek, yönlendirerek değiştirmek bizim elimizde. inanın ben de burada her şey önüme konarak başlamadım. tepe yönetim gelişime kararlıydı ama işler onlarla olmuyor, mühendisiyle, teknisyeniyle, operatörüyle oluyor. insanları ikna etmemiz kültürü oturtmamız dolu dolu 3 senemizi aldı. şimdi herkes "eh bu zaten onay almaz" diye eksikleri kendi görüp kapıyor.
  13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    ben iki yöntem kullanıyorum
    1- bir daha olma ihtimali de bırakıp aksiyon planı kısmına "durumun devamlılığı sağlanmalıdır" diyorum ki ben işten ayrılsam bile yeni uzman "böyle bişey varmış, böyle yapıldığına emin olayım" desin. yoksa tespitte atlanabilir.
    2- tamamen yok ettiysem, mesela işte o proje bitti, bir daha gelmeyecek aynı risk diğer projelerde yok (mesela özel bi kimyasal) tamamen siliyorum
  14. Serdar Can İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    113469
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    YORUMLARI OKUYUNCA BİZ UZMANLAR

1) RİSK ALGISINI ARTIRMA YERİNE İŞÇİ KAFASIYLA HAREKET ETTİĞİMİZİ
    2)İŞÇİ,KALFA,USTA VS. RİSKLERE KARŞI FARKINDALIĞİ ARTIRMAYA YÖNELİK EĞİTİM VERMEYİ
    3) CEZA ALINMASINA NEDEN OLABİLECEK KURALLARI İŞÇİLERİ ANLATMAYI UNUTMUŞUZ.!

BUNLARI YAKARSAK İSG STANDARTLARINA ULAŞMIŞ OLURUZ.BİRBİRİMİZE DALAŞARAK DEĞİL.
  15. berat onur atalar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    102326
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar hepimiz gerçekten kendimizce iyi güzel hoş şeyler sölüyor, söylediklerimizle birbirimizi bilgilndiriyoruz fakat gerçek şu ki iş, işveren ayağına geldiğinde durumlar o kadar vahim ki istisnai işverenler dışında, geri kalanlar iş güvenliği saçma sapan birşey devletin işverenden para kazanma kapılarından biri olarak bakılıyor. eğitim diyorsun ben işimi durdurup eğitime adam veremem yevmiyesini sen mi vereceksin?, tespit öneriye bunu yazamazsın, hadi yazdın darpla karşı karşıya hakarete uğrayan uğrayan uzmanlar biliyorum. Risk analizinde bu durumdasın diyorsun, en basitinden topraklama ölçümün yok diyorsun yıllardır yok sen dedin diye yaptıracak değilim diyor gelde ondan sonra İSG den bahset.Ben işverenin istediklerini yapmam, siz yapmazsınız ama bu ülke de herşeyi kılıfına uyduracak mesleğine ihanet ederek çalışan bir sürü insan var ve onlar olduğu sürece bu tür muamelelerle hep karşılacağız. saygılar
  16. hasan cahit atasoy İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97052
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Ağustos 2016 ---
  17. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    DEPREM Frekans 1 * Olasılık 1 * şiddet 5 Risk = 5 Binamı çok güçlü yaptım Deprem olursa ölüm olmaz demek veya şiddeti düşürmek hatalı olabilir
  18. hasan cahit atasoy İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97052
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Frekans niye değişsin ki? Şöyle düşünelim. Yüksekte çalışan kişinin sürekli düşme tehlikesi vardır. Birim zamana göre değerlendirerek frekans olarak değer verilir.Frekans alınan tedbirlerden bağımsızdır. Tedbir alınmamışsa düşme ihtimali fazladır, ona göre değer verilir. Toplu veya kişisel koruyucu tedbirleri alınırsa düşme ihtimali azaltılır. Olasılık değeri de düşer.
  19. hasan cahit atasoy İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97052
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  20. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Frekans tehlikeye maruz kalma tekrarıdır. Alınan önlemlerle maruz kalma sıklığı azalır. Dolayısı ile frekans düşer. Kazanın olma olasılığı da değişir ancak şiddeti değişmez. Çünkü 25 ma lik bir çarpılmada öldürebilir 100 ma'lik de öldürebilir veya ölüm yaşanmaz bunu kestirmek mümkün değil. -Elektrik Kabloları yeniledik tesisatı komple değişti 30 ma'lik kaçak akım aktif çalışıyor ölüm yaşanır mı? Belli olmaz 30 ma altındaki bir çarpılma kalp krizini tetikleyebilir onun için ben şiddeti değiştirmiyorum.