1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizinde şiddet düşer mi ? düşmez mi ?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve bilal5454 tarafından 14 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. M_Ulusoy İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  57107
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  şiddet düşer diyenler, ölüme çare bulmuş demektir :D
 2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar,
  demagojiyle yürümüyor işler, minnacık bilgi birikimi ve koca bir egoyla hiç yürümüyor.

  örneklerle ispatlıyoruz savımızı,
  ama hiç bir araştırma yapmadan zamanında hocasının dediğiyle iş yürüten adama ne anlatacaksın ki! konu geçmişini okumaya lütfetmiyor

  gerçi acaba okuyor da anlamıyor mu? orasını bilemiyoruz tabi.

  bi de bizim dediğimize uygun örnekler verip bizim dediğimizin aksini iddia edenler var mesela.

  ısrarla yanıt vermemin nedeni insanların önyargı ve bilgisizlikle insanların kafalarını karıştırmanızı engellemek
 3. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kişisel koruyucu donanım kullanımı şiddeti düşürmeye yönelik önlemlerdir. Aksini iddia eden var mı ?
 4. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  120224
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Risk değerlendirmelerinde sayısal verilerin kullanılmasını bir türlü kabullenemedim gitti..
  Şiddet , olasılık , frekans gereksiz , zaman alıcı, olaydan uzaklaştırıcı kavramlar..
  Neden;
  Basit bir örnek; İşletmede yere 2-2 cm'lik küçük önemsemeyeceğiniz bir gres yağı istemeyerek bakımcılar tarafından düşürülsün. Şimdi buradan geçen ve etkilenen kişi bu yağın üzerinden basıp geçebilir, başka bir çalışan hafif sendeler, başka bir personel kayıp elinin üzerine düşer eli incinir, başka bir personel kayıp eli üzerine sert bir darbe alır eli kırılır, başka bir personel ise düşer ve zemine montelenmiş motorun şasesinin kenarına çarpar başı kanar,bilinç kaybı yaşar ya da ölür! Şiddet alınırken en kötü senaryo baz alınır derler.
  Bu örnekte tehlike/kaynağı: Zemindeki yağ, Risk: Zeminde kayma/düşme buraya kadar herkes tamam diyor aslında buradan sonrası bizim aşamadığımız çıkmazlar ; Bu olay için Şiddet : Çizik/Adale zedelenmesi ile Ölüm aralığındaki her türlü kaza şiddeti yazılabilir, Olasılık : 1-5 aralığında tüm değerler yazılabilir. A uzmanı bu değerleri farklı alıyor B uzmanı farklı C uzmanı çok farklı ...Bu yüzden bir çok soru işareti , bocalamalar vs oluyor. Hiç gerek yok bunlara çünkü en küçük bir risk bile kabul edilemez olmalıdır. Yukarıda örneğini verdiğim gibi risk görüldüğü anda kabul edilmemeli hemen ortadan kaldırılmalıdır.
  Adamın kafasına cetvelle vur beyin kanaması geçirme olasılığı vardır, adamın kafasına 10 metreden parça düşer belki ufak bir sıyrıkla atlatır..
  Kazasız günler.
 5. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Konuya güzel değinmişsiniz ama bir olayı atlamışsınız. Frekans olayını. Şiddet en kötü senaryoyu alabiliriz. Çünkü ayağı kayıp yere düşüp ölenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bir diğer olay olasılık olayı. Kaygan bir zeminde kayma ve düşme ihtimalimiz de oldukça yüksek (kaydırmaz ayakkabı vs... ek bir önlem almadığımızı düşünürsek). İşte şimdi devreye frekans giriyor.

  1) İşletmenizde o kaygan zeminden saatte 68 kişi geçiyor diyelim.

  3 x 6 x 40 = 720

  2) İşletmenizde o kaygan zeminden haftada 1 kişi geçiyor diyelim.

  3 x 0,5 x 40 = 60

  Bu şimdi 1 adet risk. Bunu gibi 250 tane risk düşünürsek ve bu skorlamayı yapmazsak işletmeyi 3 ay kapatıp hamam böceği gibi her yere gidip önlem almaya çalışmamız gerekir. Skorlama bu yüzden önemlidir.

  İşletmenin tavanında çıplak uçlu bir kablo bulunmasından kaynaklanacak ölüm riski skoruyla tabanında bulunan çıplak uçlu kablodan oluşacak ölüm risk skoru aynı değildir. Birisi 1 ay içinde kesinlikle birisinin ölmesine neden olabilirken diğeri 10 yıl içerisinde kesinlikle ölümüne neden olabilir.
 6. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  120224
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman  Belkide 1 aydan kısa bir süre 1 hafta içinde, ya da diğer olay için 10 yıl değilde 20 yıl...Yine kesinlikle de diyemiyoruz (şanslıysa)
  Anlatmak istediğim sayısal verilerin uzmandan uzmana farklılıklar gösterebilmesi. Gerçi fabrikamızda iş yapan hizmet sağlayıcı firmaların isg uzmanlarının yaptıkları risk analizlerine baktığımda çoğunun işyerine özgün düzenlenmiş riskler olmadığını, kopyala yapıştır mantığıyla yapıldığını görünce onların bu puanlamalarda hiç zahmete , uğraşa girmeden bu işi yaptıklarını da üzülerek görmüşümdür.
  Onlar için bu işler yorucu olmasa gerek, esas yorulan ve zaman harcayan ve önemsediğim bu işi hakkıyla yapanlar.
  Kolay gelsin.
 7. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İşin asıl önemli kısmı skorlama tabiki mantıklı şekilde skorlanmadıysa loto doldurur gibi doldurulduysa o risk analizi çöpten başka bir şey değildir. Kolay gelsin.
 8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Büyük endüstriyel kazalarla ilgili olarak QRA(kantitatif risk değerlendirmesi) hazırlarken yapılan çalışmalarda şiddet ve frekans üzerine çalışılır.Önleyici ve hafifletici önlemler alınır(olayı ortaya çıkmasını ki öyleyemezsek buna bütünlük kaybı,içerik kaybı gibi ifade ederiz,hafifletici önlemler devreye girer olayın şiddetini düşürür).örneğin toksik gaz yayılımı meydana gelirse toksik gaz yıkayıcı ile yayılan gazı seyreltirsiniz gibi.Burada olasılık ve frekansları objektif alabilmemiz için o işletmenin en az 3-4 yıllık tüm kaza ,olay,ramak kala istatistiklerinin olması,olasılık teoremlerini bilmemiz gerekir bu değerler yoksa örneğin büyük endüsriyel kaza çalışması yapılan petrokimya,kimya tesislerinde yıllardır istatistiklerini tutan yabancı kuruluşlar var bu kurumlar bunları kitap haline getirmişler(veri tabanları) buradan frekans değerleri alınır.
 9. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Absorbe etmek şiddeti düşürmektir. Yangın duvarı şiddeti düşürür. Gürültü duvarı şiddeti düşürür. Baret giyersen kafana malzemenin ağırlığına göre şiddet düşer. Çok büyükse işe yaramaz ÖLÜRSÜN. Eldiven takarsın şiddet düşer. izole edersin şiddet düşer.
  BU arada Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi ile tartışmayın ŞİDDET ARTAR. Ben denedim arttı.

  Selamlar
 10. M_Ulusoy İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  57107
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Anıl bey, bir riske sunuk kalma esnasında kişisel koruyucu donanımın kullanımı tabii ki oluşabilecek şiddeti azaltır. Zaten kişisel koruyucu donanım kullanılmasının amacı da budur. Ancak Risk analizinde hesap edilen şiddet ile herhangi bir riske sunuk kalındığı andaki şiddet farklı kapsamdadır bana göre. Yüksekten bir cisim/madde düşmesi olayından ölüm riski oluşabiliyorsa, risk analizinde buna göre hesap yapılır. Düşen cisim/madde/şey kafanıza veya başka bir yerinize değil de ayağınıza da düşebilir. Ayağınıza düştüğünde eğer ayakkabınızda parmak koruyucu var ise, parmaklarınızın daha az az şiddete maruz kalmasına sebep olabilir. Ama tarak kemiğiniz veya bileğiniz için aynı şey söz konusu değildir.
  Risk analizin yapılma amacı da bu konuya daha doğru bir yaklaşım getirebilir. Risk analizi neden yapılır? Risk analizi başlıca iki amaç için yapılır.
  1- Risklerle mücadelede önem sırasını belirlemek için,
  2- Mevzu bahis risk ile mücadele ederken işin durdurulup durdurulmayacağına karar vermek için.
  Bu amaçlarla birlikte kontrol mekanizmasını işletirken risk puanları sürekli değerlendirme içerisinde tutulmalı ve risk puanlarının zaman içindeki değişimi sürekli takip edilerek minimize etme çalışmaları da sürekli kılınmalıdır.
  risk analizinde şiddet düşürülebilir mi tartışmaları yıllardan beri yapılmaktadır. Ben şahsen bu tartışmalarda ikna edenin çıktığını göremedim.
  Bana göre düşemez, başkalarına göre gayet düşebilir. Sanırım burada esas olan, tehlikeler ve bunlardan kaynaklanabilecek risklerle mücadele edebilmektir. Mücadelede başarılı olunabiliyorsa, varsın düşün :)
 11. Egemen Mühürcüoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146708
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ben Risk Değerlendirmesi yapar iken şiddeti düşürmeyi tercih etmeyenlerdenim... Kimisi şiddetin düşebileceğini savunmuş kimisi Şiddetin sabit kalacağından bahsetmiş... Her ikisi de doğru olabilir ama, yapılan risk değerlendirmesinde Şiddeti düşürmemek Uzmanı koruyacak bir durumdur. Sen kötü senaryoya göre hareket et kendini ve çalışanı güvene al. 3 sene içerisinde 5-6 tane müfettiş denetlemesi geçirdim, hiçbirinde "Sayın İş Güvenliği Uzmanı önlemler alınmış ama, Şiddeti neden düşürmedin?" gibi bir soru ile karşılaşmadım...

  Ama şöyle bir durumda bölümde kullanılan tehlikeli bir makine, güvenli bir makine ile değiştirilse çalışma durumunda değişiklik olacağı için şiddeti azaltabiliriz. ya da çalışma yöntemini tamamen değiştirirsek. öyle bir durumda bile risk değerlendirmesindeki madde tamamen değişeceği için aslında şiddet düşmez gibi geldi. farklı makineleri değerlendiriyorsun çünki, eski makine üstünde önlem almıyorsun dolayısıyla şiddet benim kanaatime göre sabit kalmalıdır. Herkesin kendi görüşüne saygım var.

  Yazılan 5 sayfanın tamamını okumadım elbetteki...

  Kazasız ve Güvenli günler dilerim.
 12. oğuz han yüce İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  22612
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ANFA GÜVENLİK HİZMETLERİ VE SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ
  riskin kabul edilebilir seviyelere indirilmesi için
  1 önleyici tedbirler olasılığı azaltır.
  2 koruyucu tedbirler şiddeti azaltır.
 13. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Dostum makine değiştirmek şiddeti düşürmez. Her iki makinadan fırlayabilecek bir parça aynı etkiyi yaratır. Güvenli makinadan fırlayan parça daha nazik bir dokunuş mu sergiliyor anlamadım. Koruyucu elbise giyersin fırlayan parçanın çarpma anındaki basınç etkisini vücut daha az hisseder. Buna şiddet düşürme denir. Çok basit bit örnek; Bir duvara gidip kafa atalım, sonra baret ile kafa atalım. Aynı acıyı mı hissederiz? Hayır. Gürültülü bir ortamda ses duvarı yaparsak daha az ses basıncına yani şiddetine maruz kalırız. VSVSVS
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Ağustos 2016 ---
  Ben bir üstte baret örneği verdim hacı. Aksini iddaa etmek mi? Yok artık. Etmezler herhalde
 14. Egemen Mühürcüoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146708
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kaan Bey, aslında benim kabulüm şiddetin risk değerlendirmelerinde düşmeyeceği yönünde, verdiğiniz baret örneğinden gidersek, bareti çalışana teslim ettik ve risk değerlendirmesinde şiddeti düşürdük (kaldı ki bende şiddet sabit kalır yine) çalışan çalışma esnasında baret takmadı. O zaman büyük sıkıntı (ama siz şiddeti düşürdünüz!!!)...

  Makine ile ilgili olarakta görüşlerimi açıklayıcı bir şekilde tekrarlıyorum. Mevcut makine üstünde önlem alırsanız olasılık düşer şiddet yine sabit kalır... Ama çalışılan makineyi değiştirirseniz zaten eski makine olmayacağı için risk değerlendirmesindeki o madde direk ortadan kalkar ve alınan yeni makineyi değerlendirmek durumunda kalırız... Örnek vermek gerekirse, Torna tezgahı yerine CNC Tezgah kullanılması gibi... Torna dokunuşu pek nazik olmaz ama CNC'nin gerekli emniyet tedbirlerini iptal etmediğimiz sürece dokunuş bile olmaz.

  Tekrardan belirtiyorum ki şiddeti düşürmek Ne KKD ile mümkün olur gibi ne de Makine üzerinde önlem almak ile...

  Kazasız ve Güvenli günler diliyorum.
 15. trapezuslu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yüksekte çalışmayı örnek alırsak, Yükseklik bir tehlike kaynağı, yüksekten düşüp ölmek te riskimiz. Biz bu ölüm olayının şiddetini belirliyoruz. KKD ile ölüm olayını yok edemezsiniz. Paraşüt tipi emniyet kemeri takıp çalışan adamın düşme sonucu askıda kalacağı ve ölmeyeceğini veya felç kalmayacağını da garanti edemeyiz. Ama şiddeti düşürmenin bir yolu var o da yerçekimsiz bir ortam sağlarsınız, tehlike kaynağı olan yükseklik evrim geçirir ve tehlike kaynağı olmaktan çıkar :) Dolayısıyla da ölüme sebep olabilecek bir durum söz konusu olmaz.
 16. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Kibar cevap için tşk ler.
 17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  arkadaşlar, kkd ya da şu bu diye takılıp genelleme yapıyorsunuz.

  düşürülebilir.

  mesela ikame etme yolu düşürme yaratanlardan. astım yaratan ya da kanser spreyi yaratmayanla değiştirirsiniz. tehlike ölümden irritasyona düşer
 18. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Risk değerlendirme yönetmeliğinde bile şunu söylüyor madde 10 b bendi :
  2) Tehlikelinin, tehlikeli olmayanla veya daha az tehlikeli olanla değiştirilmesi.
  daha az tehlikeli olanla değiştirilmesi kısmı da büyük oranda şiddeti düşürmeye yönelik eylemlerdir.

  Edit: Bu arada geçen gün müfettiş de şiddet düşmez dedi ya la :D :D :D
 19. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Şiddet KKD ile düşürülür. Yukarıdan parça düşerek başınızda verdiği şiddet, kafanızdaki baret ile düşürülür. KKD kullanmadığınızda şiddet sabit kalır, yukarıdan düşme ihtimalini toplu koruma ile engellerseniz ise olasılığı düşürürsünüz.
  Sonuç olarak tehlike yukarıdan parçanın düşmesidir, şiddeti sizin üzerinizde verdiği etkidir.
 20. kubilay0619 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  şiddet düşer tabi,bunu tartışmak bile anlamsız.
  merdivenden dengeni kaybettin ve masanın sivri ucuna kafan çarptı.
  önlemlerini aldın.merdivenin sivri köşelerini oval hale getirdin ya da sivri uçları yumuşak malzemeyle kapladın.
  merdivende dengeni kaybettin ve masanın yine aynı noktasına kafanı çarptın.şimdi burda sizce şiddet aynımı kalmıştır.