1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk Analizini İşverene Teslim Ederken...

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve İbrahimAyaz tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. İbrahimAyaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Merhabalar,
    OSGB bünyesinde yada bireysel olarak isg uzmanlığı yapan arkadaşlarıma danıştım ama hep muallak cevaplar aldım,burada da konuşmakta yarar görüyorum.
    OSGB de tek uzman olarak çalışıyorum, İş güvenliği uzmanlığını yaptığım fabrikalardan birinin risk analizini tamamladım ve analizi işverene teslim edeceğim.Burada izlemem ve gözden kaçırmamam gereken bir konu var mı?
    bilgisayar ortamında hazır olan analizimi kitapçık halinde teslim edeceğim.
    İlerleyen zamanlarda bir iş kazası olduğunda benim öngördüğüm tehlikelerden kaynaklandığını ispat etmem gerekiyor,ama bu analiz işverenin elinde olduğu için bir oyun da dönebilir..
    bu ihtimali yok etmem için 2 nüsha analiz çıkartıp işverene onaylatıp birini işverene diğerini kendi dosyama koymam yeterli mi?

yada risk analizini teslim ederken izlenecek bir yol varsa anlatır mısınız?
    Teşekkür ederim.İyi çalışmalar.
  2. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence bilgisayar ortamında olan dosyanız sizde kalsın, onu isteme hakları yok işverenlerin
    siz risk analizini tamamlayıp çıktısını aldıktan sonra zaten alt kısmına teslim edildi/görüldü/ kabul edildi gibi ibarelerle isminizi ve işvereni yada vekilinin ISLAK İMZAsını almanız gerekmektedir. Karşılıklı imzalandıktan sonra Düzeltici-önleyici faaliyetler açılır yada açık olan konulardaki gelişmeler takip edilir, unutmayın risk analizi sizden sonra gelecek uzmanlar içinde önem taşımaktadır. Bu sebeple karşılıklı imzalı halini dosyalamanız ve olası kazalarda ben zaten bunu belirtmiştim demeniz gerekmektedir. Ama ölümlü kaza içeren bir durumsa yani riskiniz çok yüksek çıktı ve siz burada birşey olacak diyorsanız önce işverene, işveren kabul etmiyor ya da yapmıyor ise bu durumda bakanlığa bilgi vermek zorundasınız, yani zorundayız.
    Umarım açıklayıcı olmuştur.
  3. efecan İSGforum Üyesi

1. Risk analizi ve değerlendirmesi ilgili çalışmalart ekip işidir,işçi bile dahil edilir.
    2. risk değerlendirmesini yapan ekiplerin ismi,ünvanı ve imzası gerekir.
    3. Risk analizi yöntemi belirtilir.
    4. Risk analizi ve değerlendirmesinin yapıldığı tarih araları belirtilir.
    5. 2 nüsha yapılır biri sizde diğeri iş verene üst yazı ile tebliğ edilir.
    6. Risk değerlendirmesinde ortaya çıkarılan kabul edilemez riskler dilek hanımın belirtmiş olduğu prosüdür izlenir
    7. Risk değerlendirmesinde ilgili faaliyetlerin kesinlikle sorumluluları belirtilir ve termin tarihi atılır
    8. Risk değerlendirmesinde alacağınız tedbirler,düzeltici değil daha çok önleyici ve de kaynağında yok etmeye yönelik olmalı.
    9. Mümküm mertebe Risk analizinde iş güvenliği uzmanı,işyeri hekimi,işveren vekili ve çalışan temsilcisi imzası olsun,risk analizi ve değerlendirmesi ekip işidir ve 1 günlük iş değilidir.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    verilen bilgiler için teşekkürler..