1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizini ocaktan 3-5 ay sonra yapanlar ceza öderler mi ?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve serkan.anil tarafından 19 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. serkan.anil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ocak-2013 itibariyle tüm işyerlerinin risk analizi yaptırmasıyla ilgili örnek üzerinden bir sorum olacak,

ocakta değilde haziranda risk analizini yapan bir firmaya denetçiler geldiğinde ocak-haziran arasındaki aylar için ceza keserler mi ?
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şu anda yapılan denetimlerde risk analizi yaptırmadığı tespit edilen yerlere süre verip yapmalarını istiyorlar ve o sürede yaparsa ceza vermiyorlar.
    bu duruma da keseceklerini sanmıyorum
  3. serkan.anil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    cezalarla ilgili kısımda benim sordugum soruya cevap verir nitelikte bir yazı mevcut degil, gözden kaçırmış olabilirim veya başka bir yonetmelikte bu soruya cevap olabilecek bir kısım varsa kaynağıyla birlikte belirtebilirseniz çok memnun olurum herkese şimdiden teşekkürler
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Çünkü gerçekten de denetlemeye gelen memurlar da tam olarak neyi nasıl yapacaklarını bilemiyorlar. Bakanlığın ani kanun ve yönetmelik değişimlerine onlar da yetişemiyorlar. Bununla ilgili yazılı bir belge bende bilmiyorum ama ilk seferde hemen ceza yazdıklarını da duymadım. Siz zaten denet öncesi eksiğinizi de gidermişsiniz. Bende sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.
  5. serkan.anil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işveren haziran olarak hazırladıgım raporu ocak olarak yapmaya zorluyor beni ceza ödeme korkusu oldugu için ve hiçbir yasal dayanak olmadıgı için elimde adama güzel bir açıklama yapamıyorum tabiki haziranda yapılan rapora haziran yazdım fakat hiç ra yapmayanlara süre tanınıp bu işyerine yapılmayan aylar için ceza kesilirse hiç şaşırmam
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yukarıda verilen cevap yeterli olmakla beraber,risk değerlendirmelerin ocak ayı içinde tarih atılması gereksiz bir durum olmakla beraber önemli olan analizin yapılmasıdır.Müfettiş risk analizini ister ve niye ocak ayı içinde yapmadınız demez,risk analizinin yapılıp yapılmadığına yada doğru yapılıp yapılmadığına bakar ve de insiyatif kullanarak raporunu tutar.
  7. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    analiz tarihine ocak ayı attırırsalar ödemezler...her osgb yapar bunu..:)
  8. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hiçbir ceza ödemezsin denetime gelenler canavar değil neyin ne olduğunu biliyorlar zaten çalıştığımız firmalardan böyle bir ceza gelmedi sadece 1 cezamız var o da risk analizinin içeriği çok genel olduğu için 1000 küsür lira çalıştığımız bir firma ceza yedi tarihten falan ceza yemezsin
  9. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Risk analizinin tarihinin önemi yok. yapılmış olması onemlı. yapılmadıgı takdırde ocaktan ıtıbaren ceza kesmelerı yanı gerıye yonelık ceza kesmelerı mumkun
  10. Ceza vermezler, veremezler. Hem neyin ne olduğu belli değil hem de yerel seçimler var (bana göre;)).
  11. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bizzat müfettişten aldığım cevap eksiklik tespit edildiği anda ceza başlar, öncesi için ceza uygulaması yok....
  12. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    risk tarihinin önemi vardır, yapıldığı tarihi mutlaka yazılmalıdır,geçmiş tarih konsun da ise bence öyle bir uygulama yapmayın derim, ceza kesmezler önemli olan var olup değerlendirmeye alıp almadığınızdır.
  13. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    elbette müfettişin ceza kesme hakkı yasal olarak vardır ancak arkadaşlarında dediği gibi şuan müfettişler sadece risk analizi var mı yok mu ona bakıyor.. o yuzden siz hazırladıgınız tarihi yazın;)
  14. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Ceza kesmemek için yeterli dayanakları yok. Teorikte (mevzuatta) , yerine getirilmeyen her eksiklik için her ay katlanarak cezalar verilmekte, pratikte ise geçiş asaması olmasından dolayı ceza kesmemekteler. Ancak kopyala yapıstır rd ler ve yetersiz rd ler için ceza alan yerler oldugunu biliyorum.
  15. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk değerlendirmesini yapın o günün tarihini atın . geldiklerinde risk değerlendirmesi varsa geriye dönük ceza kesmezler.
    Müfettiş çok gıcık değilse risk değerlendirmes yoksa bile hemen kesmeyebilir genelde süre vermeyi tercih ediyorlar.
    kendinizi müfettiş yerine koyun o kadar risk değerlendirmesi yapmayan firma varken yapan adama niye geç yaptın die hesap sorarmısınız ?

Düşünün 1 kişi çalışan çay ocagı var mesela adamın dünyadan haberi yok müfettiş gelecek bu adama 30 40 bin lira ceza kesecek mümkün mü ?
    Ülkede yeryerinden oynar taş üstünde taş kalmaz. Bir insanın ekmeğini cebine indirmek o kadar kolay değil.

Zaten bakanda bir konuşmasında müfettişlere önce süre verin diye tavsiyede bulunduk dediğini duymusdum ne kadar doğru bilmiyorum.
    Şu an amaç çok tehlikeli yerlerin büyük firma ve şantiyeleri disipline etmek bu cezalarla korkutmak.Önlem almasını sağlamak.

Siz risk değerlendirmesini yapın geriye yönelik cezaya bakacaklarına ihtimal dahi vermiyorum.

Bu işler o kadar kolay değil arkadaşlar . Amaçda insanların cebindeki paraya göz koymak değil bilinçlenmesini sağlamak.

Şöyle bir örnek verim basımdan geçen.
    Organize sanayide bir işverenle konusuyoruz amacım risk değerlendirmesi yapmak iş bağlamak değildi öyle bir muhabetti arkadasların yanında dedim böyle böyle şu kadar ceza yersiniz falan adamın cevabı şu oldu "Bana o kadar ceza yazmak için müfettişin buraya jandarmayla polisle gelmesi lazım "
    aynen bunu söyledi .

Bizim ülkemizde bu işin rayına oturması için en az 5-10 yıl geçmesi insanların iş güvenliği lafını iyice içlerine sindirmesi özümsemesi lazım .
    O zamana kadar da bir çok şey müsama edilmeye devam edilir.
  16. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Başka bir soru :)
    Risk analizine başladığın tarih mi konur raporun bittiği tarih mi ?

mesala 14 ocakda başladım 21 nisanda bitti ?
  17. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Düzenlenme Tarihi : 14 Ocak-21 Nisan Yanlış olur mu ? :)
  18. Enes Delioğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİR OSGB
    6331 SAYILI İŞ KANUNU
    MADDE 10
    (1) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür. Risk değerlendirmesi yapılırken aşağıdaki hususlar dikkate alınır:
    a) Belirli risklerden etkilenecek çalışanların durumu.
    b) Kullanılacak iş ekipmanı ile kimyasal madde ve müstahzarların seçimi.
    c) İşyerinin tertip ve düzeni.
    ç) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.

(4) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışma ortamına ve çalışanların bu ortamda maruz kaldığı risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlar.

10. maddenin 1. fıkrasına göre RİSK değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işverene 3000 TL aykırılığın devam ettiği her ay için 4500 TL 4. fıkrasında ki yükümlülükleri yerine getirmeyen iş verene 1500 TL ceza uygulanır.

Kanunun bu maddesinden yola çıkarak bir müfettiş kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren firmalara ceza kesme hakkını cümlede geçen aykırılık kelimesini kullanarak uygulayabilir.
  19. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben şimdi nisanda yaptım risk değerlendirmesini sonra müfettiş geldi neden ocakta yaptırmadın dedi ben de 5 sene önce yaptırmıştım martta tarihi doldu yeniden yaptırdım eski risk analizini de geçerli değil diye attım desem ceza yer miyim ?
  20. serkan.anil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB

yukarıdaki cevap size yeterli gelebilir ama hiç bir hukuki dayanagı olmayan bir varsayım bana yeterli gelmiyor.

Denilene göre kimse risk analizi yapmasın ne de olsa müfettiş gelince süre tanıyor, müfettiş gelmezsede yaptırmadıgınız ayların parası cebinizde kalıyor gibi mantık oluyor bu mantıklı ve yeterli bir cevapsa siz uygulayınız.