1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizini ocaktan 3-5 ay sonra yapanlar ceza öderler mi ?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve serkan.anil tarafından 19 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Serkan bey,
    daha önce müfettiş denetimine girdiyseniz hiç böyle bir maddeniz olmadı mı?

bence olmuştur. olmaması mümkün değil.

Yasal değil ama uygulamasal bir dayanağı var. bakanlık insanlara öğreten yönlendiren müfettiş bakış açısına geçeli sanırım 5-6 yıl oluyor. artık ceza yazmak odaklı çalışmıyorlar. öğretmeye çalışıyorlar. bu da zaten bu sürenin esas nedeni.

peki müfettişler ilk geldiklerinde yazmıyor diye risk analizi yapmamak doğru mu?
    hayır değil
    o süre içerisinde bir iş kazası olursa hiç kaçışı olmayacaktır cezanın.

Ancak,
    henüz yapılmış bir risk analizi varsa, geçmiş tarihi atmak da hem evrakta sahtecilik olduğu için ağır bir suçtur (yasal dayanağı var), hem de o dönemde işverenin size söylemediği bir kaza varsa, bilmeden sizi töhmet altında bırakır, yanarsınız.
    kanunsuz iş yapmamanızı öneririm.

iyi çalışmalar.
  2. serkan.anil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB

müfettiş veya kamuda ki düzenin nasıl işlediği değil ben yapılması gerkeni bilmek istiyorum yazılı kanunlar dışında ki müfettiş tutumları beni fazla bağlamıyor, ben hizmet verdiğim işverene ceza ödetmek istemiyorum bu yüzdende müfettişlerin insiyatifine bırakamam istediğim sadece cezalarla ilgili durumların veya kuralların yasal dayanaklarının nerede yazdıgını bilmekti
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

işte budur...
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Cezalar o anki duruma göre yazılır,
    geçmişte olmuş ve düzeltilmiş bir uygunsuzluğa yazılamaz.

yürürlülük tarihinden itibaren bulunmayanlar ceza alacaktır yazmaz. kanun dilinde böyle bir yazı yoksa şu anki durumunuza bakılır.

yani yazan bir yer yok, ama eski tarih olursa ceza alacağınızı yazan ,bir yer de yok. sadece olmalı diyor. mevcut durum inceleniyor.

yani bu gün hazırlasanız yarın denetim olsa ceza almazsınız,

illa ben eskiye yönelik yapacağım diyorsanız, buyrun. ama bu evrakta sahteciliktir ve hapis cezası olan bir suçtur.
  5. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina

Nihai yorum budur arkadaşlar. 6331/4857 ve ona bağlı bütün yönetmelikleri rafa kaldıra biliriz. Yerel seçimler var, dağılabiliriz :D
  6. ozzy chassan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba,

Benim size sormak istediğim soru; risk değerlendirme yaparken şiddet her zaman sabit mi kalır? mevcut önlemlerdeki şiddet değeri, risk kontrol önleminden sonra da değişmemeli midir?

Teşekkürler
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yaptığınız uygulamaya göre şiddet değişir.
    mesela 220lik bir lamba var diyelim, siz risk görüp DÖF açıyor ve 42lik bir lamba koyuyorsunuz. sonuç şiddet azaldı, olasılık aynı :)
  8. serkan.anil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB

ocak ayından itibaren yapmakla yükümlüdür yazısı kanun dilinde gayet açık bir şekilde yükümlülüğünü gösterir. Ayrıca ben ocak ayında zaten uzman değildim imza atamıyorum sahtecilik yaptığımız falan yok önce kendinizi düzeltin sonra beni suçlayın.
  9. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu işte müfettişin inisiyatifi kaçınılmaz, 2010 senesinde iki kere şantiye denetimi geçirdik, birinci müfettiş eksikleri bildirdi 2 hafta süre verdi , tamamlanan tamamlandı tamamlanmayana cezasını kesti. Gel gelelim ikincisine , o tam bir sıkıntıydı, ve müfettişle mahkemelik olduk . Nihayetinde iş tamamen insan faktöründe, iyisi de çıkabilir kötüsü de. Ocak tarihli risk analizi yaptığınızı var sayalım. Müfettiş analizi eline aldığında orada belirttiğiniz risklerin hala giderilmediğini görüp yine ceza kesebilir.
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

220 v luk enerji beslemesi ile calısan bir ekipmanı şiddeti düşürsün diye 42 yaparsan işveren sizi kapı dısına anında koyar.Ne yaptnız şiddeti dürücem diye üretimi düşürdünüz. İşin geregi zaten 42 goruyorsa 220 yapması proje tasarım hatasıdır.