1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizini sadece isgb ve osgbler mi yapabiliyor

Konusu 'OSGB' forumundadır ve isg_aykut tarafından 28 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. isg_aykut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gittiğim tüm şirketler risk analizi yaptırmak istiyor fakat şirket mi bireysel mi sorusuna bireysel diyorum kimse yaptırmıyor fatura olmasını istiyor belgenin hiç bir önemi kalmıyor bunun için ne yapmalıyız yada bu risk analizini sadece şirketler mi yapabiliyor bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse ilginize teşekkürler
  2. İşveren yükümlülüğü

MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

(2) Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

(3) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere risk değerlendirmesi ile ilgili ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin eder.

Risk değerlendirmesi ekibi

MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.

(3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.

(4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.

(5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.
  3. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Serbest meslek makbuzu çıkararak yapan birçok kişi var.. sizde yapabilirsiniz bir sakıncası yok.
  4. isg_aykut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler maddeleri biliyorum da öğrenmek istediğim farklıydı sağolsun İbrahim kardeşim yardımcı oldu
  5. inurlu123 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar tam zamanlı fabrikada isg uzmanı olarak calısuyorum.baska firmalardan risk analizi teklifleri geliyor ve fatura kesmemi istiyorlar.sahıs sirketi kurarak risk analizi yapabilirmiyim.bi sakınca teşkil eder mi
  6. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    74.90.90 Nace kodu ile şirket kurabilirsiniz ve Risk analizi acil ey. planı ve iş güv eğitimi verip faturalandırırsınız. %20-%35 araassı da vergi ödersiniz
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Yeni yönetmelik gereğince bu şekilde yukarıdakilerden bir tek İş Güvenliği Eğitimini veremezsiniz. ;)
  8. Bervan KAHYAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki 1-10 çalışanı olan şahıs işyerlerinde nasıl yapacağız biz bu işi? Sadece risk analizi mi yapıyoruz? İŞçi başı dk.lar yıllık kontroller sağlık ve güvenlik işaretleri bu tarz kontroller de normal bir isg uzmanının rutin işleri yine geçerli değil mi ? Bir de 1-10 çalışanı olan şahıs işyerlerinde İş güvenliği uzmanı maaşını devlet mi ödüyor öyle bişeyler okumuştum bir yerlerde? Mesela 1-10 çalışanı olan 5-6 şirketle anlaşsak her birinde isgb mi kuracağız veya bireysel olarak mı çalışacağız? bu konuda bilgisi olan birileri yardımcı olabilir mi acaba?????
  9. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Talha Bey ayrıntılar hangi yönetmelikte bilgi verebilirmisiniz ?
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK​

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü

10 kişiden az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde bakanlık iş güvenliği hizmetlerini gerekli gördüğünde destekleyebilir diyor, her şirkete isgb kurmana gerek yok çok tehlikeli iş yerlerinde personel sayısı 500, tehlikeli iş yerlerinde personel sayısı 750, az tehlikeli iş yerlerinde personel sayısı 1000'den fazla ise bir İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi kurulur.
  12. handai İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doğru, 15 Mayısta yürürlüğe giren yönetmeliğe göre artık bireysel çalışan isg uzmanlarının eğitim vermesi maalesef mümkün değil. Ben de kendim bir şirket kurup bireysel olarak çalışmaya başlamıştım ki bu yönetmelik yayınlandı ve an itibariyle herhangi bir çalışma yapamadım. İşyerleri eğitimi kendimiz vermediğimizde yasa ile ilgili olarak yerine getirmeleri gereken yükümlülükleri osgb'lerden almayı tercih ediyorlar. Yasayı ve yönetmelikleri okuduğumda anladığım 2014 Temmuz'a kadar az tehkikeli sınfta yer alan ve 50'nin altında işçisi bulunan işyerleri için risk analizi, acil durum eylem planlarının hazırlanması ve eğitimlerin verilmesinin zorunluğu olduğu. Ancak 170 numaralı telefonu arayarak bu bilgiyi teyit etmek istediğimde bu tip işyerleri için sadece risk analizi yapılmasının yeterli olduğu bilgisini paylaştılar. Israrla, çalışanlara eğitim verilip bunun belgelendirilmesinin gerekip gerekmediğini sorduğumda şuan böyle bir zorunluluk olmadığını fakat dileyen işyerlerinin bireysel isg uzmanlarıda dahil olmak üzere eğitim kurumları,osgbler ve diğer yönetmelikte belirtilen kurumlardan bu hizmeti alabileceğini söylediler. Bu konu ile ilgili olarak düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim, ilk fırsatta bende bakanlığa giderek bu soruma cevap almaya çalışcağım. Bu arada yasa ve ilgili yönetmelikleri incelediğimde aklıma takılan bir diğer konu ise bakanlığın yayınlamış olduğu apartmanlar,ofisler ve kuaförler ile ilgili risk değerlendirme dökümanının tek başına nasıl yeterli olduğu ve temmuz 2014'e kadar bu tip işyerlerini yasa ile ilgili cezai şartlardan koruduğudur. Bence bu işyerleri de diğer az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinden farklı bulunmamakta ve şayet aynı yasaya ve yönetmeliklere tabii ise bu yerler içinde risk analizine ek olarak acil durum eylem planları oluşturulması ve çalışan eğitimlerin verilerek belgelenmesi gerekmektedir. Bu konularda yardımcı olmanızı rica eder herkese yi çalışmalar ve mutluluklar dilerim.
    Saygılarımla,
    Mehmet Ali Deneri
    Ziraat Mühendisi
    C Sınıfı İSG Uzmanı
    NOT: Bireysel çalışan isg uzmanları hizmet verecekleri işyerleri ile kısmı süreli sözleşme yapmaları halinde o şirketin çalışanı olarak göründükleri için eğitim vermelerinde bir sakınca bulunmamaktadır ancak yukarıda bahsettiğim temmuz 2014 sonrası, yasanın isg uzmanları ile ilgili maddesine tabii olan işyerleri bu duruma pek sıcak bakmamakta, risk analizi, acil durum eylem planları ve eğitimler için osgb'leri tercih etmektedirler. Bu sebeble biz bireysel çalışan uzmanların bu yönetmelik sonrası işleri bence çok kolay olmayacaktır.
  13. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar benm de bir sorum olacaktı:Kozmetik fabrikasında kimyager olarak çalışmaktayım.Ancak henüz üretim başlamadı.İş yerimizde sigortalı olarak görünen 23 kişi falan var.Ofis,üretim ve depo kısmı var.Ama üretim kısmında kimse yok.Sizce böyle bir işyerinde sadece risk analizi yeterli oluyor mu?
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Prosesi bilirsen asil is baslamadan tehlikeri bilip ona gore tesisi ve uretimi dizayn etmek olmalidir.risk analizi bu durumlarda daha fazla onem arzetmektedir.