1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizinin müfettiş tarafından değerlendirilmesi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve kubilay23 tarafından 22 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Geçenlerde forum da bir işletme için hazırlanan bir tutanağın bir maddesinde şu ifade vardı yapılan risk analizi uygun değildir. bu risk analizi bir tuğla fabrikası için yapılmıştır. mevcut kontrol yok. yapılması gereken kısımlarda ise sadece yasal dayanak var sizce geçerli bir risk analizi teşkil eder mi ? inceleyip değerlendirme yaparsanız sevinirim biraz uzun ama idare edin :)

Ekli Dosyalar:

2. Ben risk analizinde mevut durum ile ilgili fotograf koyuyorum.Yasal dayanakta o güzel durmuş..eline sağlık
  3. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    5x5 yöntemini sevmiyorlar. bende 5x5 yöntemiyle yaptım. kinney metodunu önerdiler. artık kullanmayın bu yöntemi falan dediler. firmada kauçuk fabrikası. yani genel bir risk değerlendirmesi yapıyorsak kinney metodunu istiyorlar. makine falan varsa zaten onlarda FMEA vb. istiyorlar.
  4. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var deseydin :D
  5. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    size müfettişler gelirse siz söyleyin valla ben cesaret edemedim ;) :)
  6. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim fikrime göre, Elinize sağlık ama detaylı olarak incelendiğinde bu biraz genel kalmıyor mu? O tuğla fabrikasında fırınlar, ocaklar özel kullanılan ekipmanlar yok mu? Bu evet yasal açıdan çok güzel ve bilgi verici ama bence o fabrikadaki riskleri net olarak açıklamıyor.
  7. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Dilek hanım aşağı yukarı bende öyle düşünüyorum lakin bir A sınıfı uzmanının bana verdiği öneriler doğrultusunda hazırladım. kesinlikle ve kesinlikle yorum katma öneri katma yasal dayanak neyse onu at dedi bende paylaşıp sizin fikirlerinizi alayım dedim aşağı yukarı herkez aynı düşünüyor. RİSKLER NET OLARAK YOK.
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Neden yorum katma dedi,gerekçesi neymiş?
  9. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Yorum katarsan sorumlu olursun dedi. Senden neye dayanarak bu yorumu yaptığının gerekçesini sorarlar eğer o anda cevap vermezsen olası bi durumda gümletirler seni dedi o_O
  10. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    çoooooook politik kendisi eğitim kurumunda uzmanları eğitiyor di mi? Bu mantıkla mı?
  11. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Evet eğitmenlik yapıyor ve bir sürü yerede uzman olarak gidiyor. lakin çok da haksız değil tecrübelerle sabitlediği bir şey var oda şu. iş veren olumsuz bir durumda her ne kadar özveri ile çalışırsan çalış ilk satacağı adam sensin. Yorum katarsan ben etmedim isg uzmanı yaptı aha yorumu burda der. (DİYOR)
  12. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    bende emekli müfettiş ve A sınıfı uzmanlarla görüşür hatta yaptıgım işlerde görüş alırım, ve hiççbiri öyle birşey demedi..
    Risk değerlendirmesi böyle birşey değildir ki, oldu ozaman ,biz hiç buna gerek kalmadan mevzuatı deftere yazalım, kurulda belirtelim.. saha tespit raporlarımızda yön maddelerini koyalım..
    Evet böyle bir risk var doğru,ancak emsal gösterir mi?? ayrıca kişi yapmayacak ekip yapacak.... bir A sınıfı uzmandan yakışmayan sözler bunlar!!
  13. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Tuğba hanım haklısınız. demek ki bu uzman istisnalardan. istisna olmasınında kendince belirli sebepleri var. siz analizi incelediniz mi ? değerlendirmeniz nelerdir ? bu analizi iki tane iş yerine verdim müfettişler olumsuz değerlendirir mi ? görüşleriniz benim için önemli çok olumsuz tepki alırsam değiştireceğim.
  14. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Açıkçası
    İşyerinin taşınması veya binalarda değişiklik yapılması.
    İşyerinde uygulanan teknoloji, kullanılan madde ve ekipmanlarda değişiklikler meydana gelmesi.
    Üretim yönteminde değişiklikler olması.
    İş kazası, meslek hastalığı veya ramak kala olay meydana gelmesi.
    Çalışma ortamına ait sınır değerlere ilişkin bir mevzuat değişikliği olması.
    Çalışma ortamı ölçümü ve sağlık gözetim sonuçlarına göre gerekli görülmesi.
    durumunda risk analizi yenilenir mi evet,
    sen zaten hemen tüm mevzuatı eklemişin oraya o firma kapanana kadar risk analizi değişmez ki ozaman..

Çok tehlikeli bir sınıfta risk analizinin bence dahada ayrıntılı yapılması gerekiyor,Asınıfı uzman yapsaymış, mesela ben çok tehlikeli sınıftaki bir firmaya risk analizi yapmam şu an için

Ölüm öngördün ise şiddet 5 tir(tablonda öyle belirtmişsin)

Rsik analizi firmaya göre yapılmalıdır.Kesinlikle katılmıyorum,sadece mevzuat maddesi eklenmesine,atıkfa bulun,spesifik tehlikeleri ve riskleri yazmalısın, alınacak önlemler ile ilgili öneriler diye belirt...
  15. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Değerlendirme, öneri ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim.
  16. bekirdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende inceledım raporu ama bazı iptal olan kanun maddeleri tekrar gözden geçirmenizi öneririm. birde kanunun hepsini değilde şu kanuna göre şu yapılacak yazarsanız daha ii olur gibi geldi bana