1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirilmesinde prizlerin vidalarının dikkate alınması

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve bencaglayan tarafından 2 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bir kaç gün önce gece; direkler arası elektrik tellerinden herhangi brinin faz hattına, güçlü bir yıldırım düşmesi sonucu pek çok elektrik panosu patladı.Patlama öyle şiddetliydi ki, pano kapaklarını,yanmış sigortaları,parçalanmış sayaçları bağlı olduğu noktadan birkaç metre öteden topladık. Bir tanığım aynı enerji hattından evinde elektrik kullanıyordu.Onun evinin elektrik döşemesi de yıldırım enerjisinin etkisiyle kabloları kavrulmuş, çatıdaki çanak anteni parçalanmış, 120 cm lik lcd tv yanmış ,kısaca hasarla atlatmıştı.Buraya kadar ilginç bir tarafı yok denilebilir.Ancak, yıldırımın düşmesi esnasında prizlerin patladığını özellikle prizlerin içindeki vidaların (tam karşısında kendisi oturuyormuş) kafasının üzerinden teğet geçip duvara saplandığını söylemesi çok ilginç geldi.Bir insan evinde ramak kala hadise yaşadıysa,işyerinde prizden çıkacak vidaların muhtemel kişileri yaralaması,belkide ölüme sebebiyet verecek olması bile bana risk değerlendirmesinde prizlerinde böyle bir riski barındırabileceğini gösterdi. Prizlerin kapaklı olması sorunumu çözer,yoksa insanın eğildiğinde yada kafa seviyesinin dışındamı olması gerekir farklı tedbirler akla gelebilir.Sizce risk değerlendirmesinde bunu dikkate almayı hiç düşünmüşmüydük ?.
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Priz patladıktan sonra vidanın hangi açıyla savrulacağını kimse kestiremez ki. Bu durum meteor parçasının işyerine düşmesi ve birini yaralaması ile eşdeğer bir olaydır. %2 lik kısma girer bunlara önlem alamazsınız.

Çok paranız varsa prizleri çelik kapaklarla kaplayabilirsiniz diyeceğim ama o kadar yüksek voltaj çeliği de eritir şarapnel yapar mazallah...
  3. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Paratoner 3 tane aynı hat üzerinde var.Üstelik paratoner değilde açık hava hattı çekiyor yıldırımı.İşletmenin tesisindeki toprak hattı bağlantılarını bile sökmüş.Demek ki yerin altında da topraklamanın temas ettiği yerde bir patlama buluşması olmuş.Çünkü,açıkcası bende ilk hissettiğimde deprem oluyor sanmıştım. Ben elektrik konusundada çalışıyorum.Ama böylesi hayatımda ilk oluyor.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

1. bencaglayan Bir kaç gün önce gece; direkler arası elektrik tellerinden herhangi brinin faz hattına, güçlü bir yıldırım düşmesi sonucu pek çok elektrik panosu patladı.Patlama öyle şiddetliydi ki, pano kapaklarını,yanmış sigortaları,parçalanmış sayaçları bağlı olduğu noktadan birkaç metre öteden topladık. Bir tanığım aynı enerji hattından evinde elektrik kullanıyordu.Onun evinin elektrik döşemesi de yıldırım enerjisinin etkisiyle kabloları kavrulmuş, çatıdaki çanak anteni parçalanmış, 120 cm lik lcd tv yanmış ,kısaca hasarla atlatmıştı.Buraya kadar ilginç bir tarafı yok denilebilir.Ancak, yıldırımın düşmesi esnasında prizlerin patladığını özellikle prizlerin içindeki vidaların (tam karşısında kendisi oturuyormuş) kafasının üzerinden teğet geçip duvara saplandığını söylemesi çok ilginç geldi.Bir insan evinde ramak kala hadise yaşadıysa,işyerinde prizden çıkacak vidaların muhtemel kişileri yaralaması,belkide ölüme sebebiyet verecek olması bile bana risk değerlendirmesinde prizlerinde böyle bir riski barındırabileceğini gösterdi. Prizlerin kapaklı olması sorunumu çözer,yoksa insanın eğildiğinde yada kafa seviyesinin dışındamı olması gerekir farklı tedbirler akla gelebilir.Sizce risk değerlendirmesinde bunu dikkate almayı hiç düşünmüşmüydük ?.
      Dün 21:13
      Sevecen Günel hayır firmada düşünmedim

şimdi düşününce risk görmüyorum. firmalarda genellikle paratoner bulunur ya da faraday kafesi ve bu sistemler sayesinde bu kadar yakınındaki panolara yıldırım isabet etmez. onun dışında belirli miktar elektriğin üzerini kesecek sistemler vardır. kablolara kadar ilerlemez. tabi evler aynı güvenlikte değil. Ancak gerçekten vida olayı ilginçmiş.
      Bugün 06:58
      bencaglayan
      Paratoner 3 tane aynı hat üzerinde var.Üstelik paratoner değilde açık hava hattı çekiyor yıldırımı.İşletmenin tesisindeki toprak hattı bağlantılarını bile sökmüş.Demek ki yerin altında da topraklamanın temas ettiği yerde bir patlama buluşması olmuş.Çünkü,açıkcası bende ilk hissettiğimde deprem oluyor sanmıştım. Ben elektrik konusundada çalışıyorum.Ama böylesi hayatımda ilk oluyor.​
      1. krmlseker ben okul projelerinde kapaklı prizi istiyorum ve risk değerlendirmesine yazıyorum ancak fabrikalardaki risk değerlendirmelerinde gerek görmemiştim
        Bugün 08:03
        ramazan ÇAKI
        Mesela böylesine bir olayı eylül başlarında istanbul da bende yaşadım, büyük bir gök gürlemesi ile şantiyenin ana dağıtım panosu otomatik olarak kendini kapadı jeneratör devreye girdi, ancak patlama ya da herhangi bir zarar olmadı. Biz bu konuyu yüksek gerilimli bölgelerde çalışma diye risk etkeni olarak eklemiştik.

Prizler, vidalar, elektriğe kapılma ya da yangın konusunda yüksek gerilime yakın bölgelerde ki ev, okul, hastane ... gibi mahallerde risk analizi yapılırken bu konuya dikkat edilebilir. !! Gerekli önlemlerin teknolojik gelişmelere uygun alınması gerek. çünkü bir enerji hattı yapıldığında ancak arıza olduğunda müdahale ediliyor ya da değiştiriliyor. bu ilginç tespit için teşekkür ederim çağlayan bey​
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934