1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirme çalışmaları isg profesyonellerinin yükümlülüğündedir!!

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bilindiği üzere, 6331 sayılı Kanunun “işverenin genel yükümlülüğü” başlıklı 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca işverenler işyerinde risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmak ile yükümlüdür. Söz konusu yükümlülüğün ne şekilde yerine getirileceği ile ilgili hususlar ise 29/12/2012 tarih ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinde belirtilmektedir. Bununla birlikte, Kanunun “iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri”, “iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi” başlıkları altında yer alan 6 ve 7 maddeleri kademeli olarak yürürlüğe girmektedir. Söz konusu süreçte, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü başlamamış olan işyerleri ile özellikle küçük esnaf ve sanatkara yönelik Bakanlığımız, geçtiğimiz dönemde, işverenlere bu konuda yol göstererek risk değerlendirmelerinin işverenlerin kendileri tarafından yapılmasını sağlamak ve süreci kolaylaştırmak amacıyla çeşitli sektörlere yönelik örnek niteliğinde risk değerlendirmesi rehberleri yayımlamıştır. Ancak söz konusu çalışmaların başlatıldığı süreçten bu yana iki yıl geçmiş olup iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesi, 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinin haricinde tüm işyerleri için yürürlüğe girmiştir. Dolayısıyla bu işyerlerinde risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmesi, işyerindeki çalışma ortam ve şartlarını bilen ve bu konuda görevlendirilen İSG profesyonellerinin yükümlülüğündedir. Bu süreçte, sahadan alınan geribildirimler ve çalışmaların ticari amaçlar ile kullanılıyor olduğunun görülmesi Bakanlığımızı adım atmaya yöneltmiş olup bundan sonraki süreçte, İSG profesyoneli görevlendirme yükümlülüğünün yürürlüğe girmediği işyerleri için risk değerlendirmesi yerine geçmeyecek ancak çalışma ortamını iyileştirmeye yönelik kontrol listelerinin yayımlanmasına karar verilmiştir. Risk değerlendirmeleri hususunda ise İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 17 nci maddesi kapsamında kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, işçi-işveren ve memur sendikaları ile kamu yararına çalışan sivil toplum kuruluşları faaliyet gösterdikleri sektörde rehber çalışmalarında bulunabilirler.

KAYNAK:http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=rdr

2. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    İSG profesyoneli görevlendirme yükümlülüğünün yürürlüğe girmediği işyerleri için risk değerlendirmesi yerine geçmeyecek ancak çalışma ortamını iyileştirmeye yönelik kontrol listelerinin yayımlanmasına karar verilmiştir.

Risk değerlendirmelerinin İSG Profesyonellerinin de içinde bulunduğu bir ekip ile yapılması gerektiğini hep dile getirmişimdir.

3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Yayınladıkları risk analizi örneği risk analizi yönetmeliğine ters:)) daha yeni anlamışlar kontrol listesi olabileceğini:)))
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bundan bir süre önce 170 i aramıştım ve 10 kişinin altında az tehlikeli işletmelerde risk değerlendirmesinin yapılması ile ilgili olarak görüş istemiştim. Bu işletmelerde işverenin kendisininde yapabileceği , İş güvenliği uzmanı olmadan da yapılabileceği belirtilmişti.
  5. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş güvenliği uzmanının görev yetki sorumlulukları yönetmeliğinde risk değerlendirmesi ile ilgili görevim açıkça yazıyor. Bu yönetmelikte risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmesi, işyerindeki çalışma ortam ve şartlarını bilen ve bu konuda görevlendirilen İSG profesyonellerinin yükümlülüğündedir diye bir madde görmüyorum. Bu bakanlık ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum. Bakan çıkar uzman önerir işveren yapar diyor akşamında başka bir şey konuşuyor. Sabah konuştukları akşam ölüyor.

b) Risk değerlendirmesi;
    1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.
  6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gerçi 10'dan az çalışanı olan az tehlikeli firmaların sahiplerine iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin işlerini 15 gün eğitim aldıktan sonra sen yapabilirsin diyip uzmanı ve hekimi aşağılayan bakanlıktan fazlasını beklemekte yanlış olurdu.
  7. infinitive İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu durumda, apartmanlarda yapılan risk değerlendirmesinin iş güvenliği uzmanı tarafından yapılma zorunluluğu var. Doğru mu anlamışım?
  8. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Biz bu konuda da kılavuz oluyoruz. Risk değerlendirmesi için ekip ve sure gerekli. Uzman arkadaşlar her şeyin sorumluluğunu üzerine almayi çok seviyor herhalde. Su an boyle bir yönetmelik yok insaAllahta olmaz.