1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirme örnek

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve engin köksal tarafından 10 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. engin köksal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64046
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yapmış olduğum risk değerlendirme analizi formu Ekli dosyayı sizlere paylaşıyorum, Siz değerli insanlardan çok şey öğrendim, sıra bu emeğin karşılığını vermekte, Ayrıca yapıcı öneri ve eleştirlerinizi de bekliyorum,
    (Özel yerleri silmek zorunda kaldım) , Umarım yardımcı olurum,

Ekli Dosyalar:

2. umutözcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68076
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Güzel bir çalışma, diğer yöntemlerle yapacağın örnekleri de bekliyoruz.
  3. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    İlk skorlamada rakamsal değerlerin bazılarının yerlerini yanlış yazdın heralde mesela uygun olmayan el aletleriyle çalışma yaralanma demişsin ama şiddete 1 demişsin??? Son skorlamada önlemler alınacak demişsin yazmışsın ama şiddeti 2 yazmışsın.
    Bişey daha soracağım neye göre şiddeti azaltıyosunuz? Mesela elektronik lehimlemede şiddet 5 olasılık 4 önlemler almışsın olasılık düşürmek için ee olasılık düşmüş peki o 2 olana olsılık derecesinde insan yaralanabilir, hatta ölebilir haliyle şiddet düşmemiş olur..
    Alınacak önlemler olasılığı düşürmeli diye düşünüyorum. Çünkü olasılığı minimum 1'e düşürebiliyoz ve bu olasılıkta bile eğer ölüm olursa şiddet 4'te kalmalı diye düşünüyorum.
    İyi çalışmalar..
  4. engin köksal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64046
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba Alper Bey,
    Aslında ilk skorlama tablosu insan sağlığı üzerindeki etkisi , 2. skorlama alınan ve var olan mevcut önlemler olması nedeni ile skoru düşürdüm, yanlış mı düşünmüşüm şimdi çelişkide kaldım,
    uygun olmayan el aletleriyle haklısın yanlış skorlama olmuş,
    Teşekkür ederim,
    sağlıcakla...
  5. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    İlk skorlamada tehlike ve risklere göre puanlamalar yüksek oluyor mevcut önlemde yoksa. Ama ikinci skorlamada alınacak önlemler neticesinde olasılık düşer şiddet aynı kalması lazım diye düşünüyorum. Neticede olasılık 1 ise o ihtimal var demek var ise yaralanma, meslek hastalığı yada ölüme neden olma ihtimalide var o zaman şiddeti düşürmek bize hata yaptırmazmı??
  6. engin köksal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64046
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Evet haklısın hata yaptırabilir, mevcut olasılık varsa meslek hastalığı vs.. ihtimali de var demektir . Önlem alındıktan sonrada şiddetinde aynı kalması çok mantıklı , uyarılarınız için ayrıca teşekkür ederim,
    umarım örneği uygulamak isteyen arkadaşlar da bu konuşmalardan yararlanır, :)
    teşekkür ederim Alper bey
  7. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba;
    risk değerlendirme ekibinde yer alan destek elemanı kimdir?
    bilen var mı?
  8. Elif Erdem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    uzman grup
    Merhaba Ersin bey;
    Bende yapmış olduğunuz risk analizi raporunu inceledim.
    İş sağ. ve güv. tüzüğü kaldırıldı ama siz yazmışsınız
  9. engin köksal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64046
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Elif hanım merhaba ,
    bende kaldırıdı diye biliyodum ama kaldırılmadığını ALO 170'den öğrendim. ama ben soralı 1 ay oldu,
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Mart 2014 ---
    Yeni
    Elif hanım merhaba ,
    bende kaldırıdı diye biliyodum ama kaldırılmadığını ALO 170'den öğrendim. ama ben soralı 1 ay oldu,
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Mart 2014 ---

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

Risk değerlendirmesi ekibi

MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
  10. Yalçın CEYLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92080
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tüzükler tüzüklerle kaldırılır. Yürürlükteki tüzükleri kaldırmak için taslaklar mevcut. Ama taslaklar tüzükleşmedikçe eski tüzükler kaldırıldı diyemeyiz. Sınavda eskisi kadar sorulmaması da kaldırıldığının işareti değildir. HALEN YÜRÜRLÜKTEDİR.
    Ayrıca Engin Bey, risk değerlendirmesi de ayrıntılı ve çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık.
  11. engin köksal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64046
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    rica ederim