1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirme, acil eylem planı, eğitim ücretleri ne olmalı

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Mine Soysal tarafından 5 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    arkadaşlar 50 kişi altı işçi çalıştırılan işyerleri risk değerlendirme ,acil durum planı,eğitim yükümlülüklerini yerine getirmek istiyor bu günlerde nedense :).ayrı ayrı fiyat istiyorlar .sizlere de geliyordur muhakkak ben belli kriterlere göre fiyat veriyorum fakat benden yardım isteyen arkadaşlar oluyor tartışıyoruz konuyu aramızda bir de burada tartışalım ne için ,nasıl,ne kadar ücret verebiliriz.
  2. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim duyduğum kadarıyla paket halinde talepler çok fazla, 1850 TL ile 5000 TL arasında fiyatlar söylenmektedir.
    Serbest piyasa nede olsa :). Bunlar sadece duyduğum fiyatlardır, benim talebim değildir aman yanlış anlaşılmasın :)
  3. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    teşekkürler ..benim duyduğum rakamlar da 750 TL - 1500 TL arasında komik rakamlar. hatta 200 tl ye risk değerlendirmesi yapan arkadaşlar var üzülerek söylüyorum.ben bu rakamların çok üstünde ücret istediğim için tabii ki işi alamıyorum:) .patronların işine gelmiyor maalesef.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben o yukardakileri istene çalışmaları yaparken en az 1 haftam depresyon hali geçiriyor ve yeni şeyleri doğurmaya çalışıyorum,yoruluyor,vakit harcıyor ve stres yaşıyorum fiyatınında adını öyle söylüyorum..kalite ve ucuzluk aranan mantık olmamalı.yapılan çalışmaların standartları sağlaması ve etkinliği ön planda olmalıdır..ve selam..
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mine hanım yaşadığım bir aksyonu paylaşacam,

değerli bir kuruluşumuz bizden teklif istedi neyse teklifimizi verdik,gel zaman çağırdılar makamlarına gittik,bize dedilerki biz sizle çalışmak isteriz ama başka bir osgb bize atamalar için hekim 500 tl ve uzman için 500 tl fiyat verdi ve 18 ayrı şube işyerimizin risk değerlendirmesinide bedava yapacağını söyledi sizler fiyat olarak teklifinizi ne kadar düşürürsünüz der gibi bir diyalog kurdu bizle..biz bir durduk şaşırdık güldük ya o zaman gidin onlarla çalışın biz bu kadar ucuz düşmedik dedik....hatta ben çıldırdım gerçi hala kendime gelemedim ya dedim bu bedava risk değerlendirmesi menemen yapmaya benzemez aman dikkat edin ben 10 yıldır risk analizi yapıyorum hala anyayı konyayı şaşırıyorum aman sizde dikkatli olun dedik ve çıktık..

anlatmak istediğim iş bilmeyen,kağıt helva satma mantığı ile çalışan,profesyonellikten uzak,hırçın ve ticaretçi mantığı ile çalışan insanlar ve osgbler var,gerçi işim olmaz gıybet etmekten de hep Allah a sığınmışımdır ama hizmet etme,bir şeyler kazandırma ve kaliteden uzak çalışmalar ve teklifler midemi bulandırıyor..maliyetini bilen ve kalitesini bilen her arkadaşım fiyatlarınıda makul düzeyde belirliyecektir..
  6. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    :sinir: gerçekten şu an.Offf patron sadece paraya bakıyor bir de milleti birbirine kırdırıyor.ne olursa olsun duruşu bozmamak lazım bazen dağlara çıkıp avaz avaz bağırasım geliyor.amma velakin asıl sıkıntı piyasayı bu hale getiren meslektaşlarda ...
  7. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Özellikle 1 temmuza 2013 e kadarki dönemde sıkı sık gündeme gelecek bir konu.
    Nasılki, devlette hiç kaydı olmayan bir işyeriyle, İş güvenliği kültürünü ve mevzuatını zorunluluk olmayan yıllarda başlatan ve uygulayan işletmeler arasında çok geniş bir yelpaze varsa, gün gelecek, 1 yevmiye parasına bile bu işi yapanlar da mutlaka çıkacaktır.
    tabii hizmet verilecek kurumun işkolu ve çalışan sayısı da önemli, 30 kişinin çalıştığı bir mermer ocağı ile 10 kişinin çalıştığı bir market veya lokantayı harcanacak emek ve zaman, dolayısıyla ücretlendirme açısından aynı kefeye koymamak lazım, iş güvenliği uzmanlarının bir odası olup da, asgari ücret tarifesi belirlenmeden, ücret konusunun çözülmesi biraz zor gibi görünüyor...
    Somut bişey söylemek gerekirse 10-50 işçi arası tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta, 2500-5000 tl arası asgari rakamlar olarak telaffuz edilmelidir...
    sözün özü, attığımız taş, ürküttüğümüz kurbağa değsin... :)
  8. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bize de gelen en son talep 1500 tl vermiş başka bir osgb ve hediyeleride depolarının risk analizinin yapılmasıymış, bu kadar kolay olduğunu düşünüyorlarsa buyursunlar yapsınlar, ben işimi düzgün yapayım yeter ;)
  9. Guzin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu fiyatlar konusunda bana da fikir verir misiniz?
    Bir site 4 blok var 12 katlı böyle durumlarda blok başına mı, daire başına mı, oda başına mı fiyat belirleyeceğiz.(oda şakaydı)
  10. mahmut.mengulluoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bende bir soru sorayım madem :)
    bir şirketin merkezi, merkezinin karşısında ayrı ayrı 2 ek binası (ek binalar merkez kadar büyük ve yine aynı tehlikede iş yapılıyor) biraz ilerde bir ek binası ve uzak bir yerde bir ek binası daha olan bir iş yerine risk analizi yapılınca bunun ücretlendirmesi nasıl olmalı ? :)
  11. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir x firması aradı risk degerlendirmesi istedi 1200 tl dedim şaka yapiyorsun dedi 300 tl yapanlar var . bende dedim onlara yaptır adam suratıma kapattı:)
  12. Yener Esen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48763
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LEVI STRAUSS&CO
    Bazı firmalar için Risk Analizi denilen şey, risk analizin var mı denildiğinde soranlarin eline tutuşturacakları bir kitapçıktan ibaret. İçeriğe hiç bir zaman bakmayacakları, düzeltici&önleyici faaliyet gibi bir amaçları olmayacağı için fiyatın kaliteden önce gelmesi gayet normal. Piyasada, risk analizi yapacağı firmada bir hafta girmedik delik, bakmadık nokta bırakmayıp kafa yorup, tamamen özgün Risk Analizi yapan Uzmanlar haricinde, kopyala yapıştır metodu ile yarım saatte Risk Analizi yaptım zanneden Uzmanların da! 300 TL'ye iş yapması gayet doğal. Tencere yuvarlanır kapağını bulur. Önemli olan hangi tencereye kapak olma seçeneğini başkalarının inisiyatifine bırakmamış olmak:)
  13. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    herhangi bir uzman risk degerlendirmesi yapıp faturalandıra bilirmii?
  14. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gerçekten bu işi hakkıyla yapmak istediğinde insanda ne kafa bırakıyor ne dikkat, paranoyak oluyorsun...
  15. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    evet
  16. beycem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba
    isg kursuna katıldım ve mayıs sınavına hazırlanıyorum.Belgem olmadan risk analizi yapabilirmiyim?İmzayıda şirket yöneticisi atacak
  17. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    İşveren ile şirketlerinin politikalarını sorgulamak lazım İş Sağlığı ve Güvenliği mi? Düşük maliyetli çözümler mi?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Şubat 2013 ---
    yapmasına yaparsınız ama risk değerlendirme kağıt üstünde kalır sadece şöyle ki işletmeler,ilgili iş ve makine ekipmanlarının ve buna benzer işlerin olduğu şirketlerde birtakım öngörü birikimine sahip olmanız önemlidir.Risk değerlendirmede atladığınız bir riskten gelecekte sizin adınıza bir illiyet bağı doğabilir.Bu durumu hafife almamanızı öneririm.
  18. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hakan bey ile aynı soruyu soracaktım.tama öyle ya da böyle 300 ya da 3000 TL ye yapıldı bu iş.fakat ileride sizin gözünüzden kaçan bir detay yüzünden o iş yerinde kaza meydana gelirse bu sizi ne kadar bağlar ? fiyat konusunun yanında düşünülmesi gereken konu da bu sanırım. sorumluluğumuz ne boyuttadır.hiç bir sorumluluk yoksa bu iş çok çok düşük fiyatlara da yapanlar çıkacaktır ki var.ama işin diğer boyutu da olabilir!!!
    yorumlarınız nedir bu konuda?
  19. beycem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    teşekkürler
  20. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    Buket hn merhaba,
    Yeni uzmanım (Kasım 2012).Bir OSGB bünyesinde çalışmaya başladım işi hakkıyla öğrenme ve yapma uğraşındayım.Bugüne kadar İSG konusunda edindiğim bilgiler şunlar;
    Mevzuata göre sadece risk analizi yapıldığında İş Güvenliği Uzmanı doğrudan bağlayan bir kanun ve yönetmelik olmamasına karşın ölümlü-uzuv kayıplı bir iş kazasında SAVCI risk analizini kimin hazırladığını araştırıp ihmal,bilinçli ya da bilinçsiz taksir sebebiyle doğrudan illiyet bağı kurabilir.

İlliyet Bağı ne demek?

İlliyet bağı ya da nedensellik bağı, hukuki sonuç ile sonucu ortaya çıkaran olguların arasındaki bağı belirten bir hukuk terimidir. Ortaya çıkan zarar ile failin davranışı (fiil) arasındaki bağlantı olarak tanımlanabilir. Maddi hukukta da ceza hukukunda da, sorumlu tutulabilmek için uygun illiyet bağının varlığı aranır. Böyle bir bağ kurulamıyorsa sorumluluk oluşmaz.

İlliyet bağı, Borçlar Kanunu'nun 41.maddesinde "zarar ika eden" ve "sebebiyet veren" sözcükleriyle ifade edilmektedir.
    İlliyet bağı üç şekilde kesilir:
    1-Mücbir sebepler
    2-Üçüncü kişinin kast veya kusuru
    3-Mağdurun kast veya kusuru ile.
    şu anlamlara da rastlanır;
    Neden-Sonuç ilişkisi

İlliyet bağı ile bu iş kazasına sebebiyet veren kişi olarak hukuki bir sürece girersiniz.Şimdi bu durumda sorulması gereken soru ne? En başta sorduğum soruya dönüyorum İSG mi? Ucuz maliyet mi?