1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirme, acil eylem planı, eğitim ücretleri ne olmalı

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Mine Soysal tarafından 5 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    Ücret konusunda tecrübeli eğitim kurumundaki hocalarımıza danıştığımda bu tarz işler için C Sınıfı bir uzmanın saati 25TL den az olmamak kaydıyla hesaplanmalıdır şeklinde fikir beyan ettiler.
    Bir risk analizini sahaya çıkmadan masa başında 1 saatte de hazırlarsınız en az 1 hafta 10 gün işletmeye göre 1 ay- 6 ay da hazırlayabilirsiniz.O işe ayıracağınız vakti iyi hesap etmek gerekir kanısındayım.
  2. Bence bu fiyatları insanların kendi hayatının fiyatını veriyor...ne kadar düşük olursa okadar fiyatınınız olur bence...zaten ben osgb de çalışıyorum.proje bazında teklif veriyoruz.tehlike sınıfına göre saatlik ücret..risk için ayrı acil durum planı için ayrı fiyatı ilk defa yeni duyuyorum.7-8 ayrı eski firmaya sordum böyle bir uygulama yok.İşveren size sorar siz bunu paket fiyat olarak vereceksiniz...işverenin coğu bir halttan çakmıyor yorum yapıyor sizde ona göre iş yapıyorsunuz bu iş böyle olmuyor...zaten fiyatı öldüren ölücüler zamanı gelince göreceğim ben onları..
  3. aysehuban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TUNCAY BEY AZ TEHLİKELİ , TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ YERLERDE SAAT ÜCRETİNİZ NEDİR
  4. az tehlikeli için saati ücreti:55-60.tl tehlikeli için 70-80 tl çok tehlikeli için kendi içinde 100-130 tl arası istiyoruz.bu fiyatları biz piyasa araştırması yaparak elde ettik...piyasada Ölücüler çok.ben bu meslekte hem ucuz hem kaliteli hizmete inanmıyorum.
  5. aysehuban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen o şekilde haklısınız insanlar 100-200 tlye kadar düşmüşler risk analizi eğitim ve acil durum planı için...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Şubat 2013 ---
    ben bir osgb de çalışıyorum işveren 2-3 kişinin çalıştığı eczaneye 100 tl demiş...
  6. Zamanla işgüzarlar gider.Biz 50 nin altında çalışan yerlere girmeme kararı aldık.Hele 2-3 kişi sittin sene olmaz.Ben kabul etmem..100 tl nedir? İşveren osgb ye isg uzmanlarına muthaç.bende Csınıfıyım ama İş güzar C sınıfı uzm.İşin seyini çıkarıyorlar..İşi kaliteli yapanlarıda işe küstürecek.Marmara park alışveriş merkezinde yangın çıkmıştı 10 işçi yanarak öldü..isg uzmanı nerde hapiste tutuklu yargılanıyor...Bunu bizzat denetlemeye gelen müfettişler söyledi...değer mi 100-200 tl için...
  7. aysehuban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tabiki de değmez ben osgb de işe başladım ancak pişmanım açıkcası ben 100 tl ye asla yapamayacağımı belirttim şimdi nolur bilmemem
  8. Kendine iş ara bence Bulursun ....risk analizi için cezası 3.000 tl -4500 tl... 100-200 tl nedir?
  9. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bulundugum yerde öyle fiyatlar varki bir an bu mesleği yapmaktan utandım aynı bizim teknik nezaretcilik gibi şimdidien ayaklar altında ....neyse hakkı o olsa insanlar bencil olmasa diyecem ama beninkisi anca rüyalarda.....
  10. mcakmak İSGforum Üyesi

Erkan Bey;

tam zamanlı olarak çalışan bir İSG uzmanı başka bir yerde risk analizi yapabilir mi ?
    teşekküler
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yapabilir..
  12. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Arkadaşlar bu risk analizi acil eylem planı vb.. paket işler herhalde 2014 haziranda kalmaz zaten uzmanların üzerine yıkılır değil mi?

Bu arada suç düşük para isteyen arakdaşlarda diyoruz ama şu da var. İş bulma sıkıntısı ister istemez insanları bir takım ölü fiyatlara mecbur edecek(burada osgbleri ayırıyorum onların yaptıkları aymazlık) elbette ki düşük ücretle yapılan risk analizleri kalitesizlik getirecektir. Ama ana nokta arz talep dengesidir. İnsanın olduğu yerde siz zaten uzmanlar olarak 5 binin altına düşmeyelim diyerek anlaşamıyorsunuz ne yazık ki. Arz talep dengesizliği herşeyi bozacak. DAha bunlar iyi günlerimiz. Yerden mantar gibi biten üniversitelerimiz sayesinde mühendislik mesleği de asgari ücrete doğru hızla ilerliyor..Müstakil binadan üstte ve altta oturan kardeşleri çıkartıp başına üniversite tabelası asan üniversite kaynıyor ortalık.. Ve insanalr iş bulma umuduyla bunlarda kalitesiz eğitim almaya mahkum ediliyor..
  13. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Bildiğim kadarıyla risk analizi yapanlara bu konuda herhangi bir sorumluluk getirilmemiş. İhalenin büyüğü bu konu için işverende gözüküyor.. Çünkü resmen uzman oalrak çalıştırılmadığı için bu sene risk analiz yapanlar ciddi oranda sorumluluk almıyorlar diye düşünüyorum..
  14. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne ücret talep ederseniz edin mutlak yapılacak işi laiki ile yerine getirebileceğiniz bir ücret olmalıdır. İşi alayımda nasıl olsa denmemeli gerekirse o iş alınmamalıdır. Vicdani boyutu gözden kaçırılmamlıdır. Mesleği yerine getirirkende asla yarın iş ve para kaygısı ile değil vicdanınızla hareket etmelisiniz bence...

15. Melek Seda İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkese, merhaba,
    Bu konudaki fiyatlar çok değişken, 200Tl'ye yapan da var, 5000Tl'ye yapan da var. Ben farklı firmalarda ISG uzmanı olarak çalışıyorum, risk analizlerini de hizmet kapsamında yapıyorum, ancak çok uçuk fiyatlara da çalışmıyorum. Risk analizlerini de ekiple yapmaya çalışıyorum. Duyduğum fiyatlar ise tehlike sınıfına göre eğitim ve risk analizleri 2500 TL civarında olduğu.
  16. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence 200 tl ye yapan arkadaşın ne yaptığından haberi yoktur.. böyle fiyat verenler bana kalırsa vurguncudur sadece.
  17. ouzgnl İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Sektör ( Kayar kalıp, altyapı,sondaj tecrit vs. )
    Bu fiyatları vermeleri normal. Bir OSGBye iş görüşmesine gittim. Haftada 5 hatta 6-7 tane firmaya risk analizi+acil durum Eylem planı+İş Güv eğitimi yapılacakmış. 2 saaatte fotoğraf makinesi ile çekim yapılıp 2-3 güne evraklar teslim edilecekmiş.
    Ayda ortalama 25 Adet Firma teklif ettiği ücret Hazirana kadar 2000TL, daha sonra artacak :))))
    'Bu meslek çok nankör bir meslek işi öğrenen kendi iş yapmaya çalışıyor diyerek kendilerine bir ayna tuttular.' ki yeni açılan bir yer :)
    Sonuç: Ararım dedim, bi ara ararım belki numaralarını bulursam...

Bende bireysel çalışmayı düşünüyorum. Tehlike sınıfı, çalışan sayısı, konumu, makine parkuru vs. gibi kriterlere göre fiyat belirlemeyi düşünüyorum. Bunun öncesinde de bir broşür hazırlamayı düşünüyorum.
    Aklımdaki fiyatlarda ölü fiyatlar değil. İşyerine göre en az 5 günümü ayıracağımı da hesaba katacağım.
  18. Ozgur UCUNCU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48183
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bunların hepsini duymuşsunuzdur ama 700 kişilik tehlikeli sektöre 300 tl fiyat öneren işveren görmemişsinizdir. Hatta bunlara talip olmayı düşünen uzmanların olduğunu da hiç duymamışsınızdır. Ama ben canlı şahid oldum.
    Herkes elini vicdanına koyarak hareket etmeli.
    Alınan işletmelerin sektörüne göre iş yapılmamalı proseslerine göre hareket edilmelidir diye düşünüyorum. Proses ne kadar karışıksa maliyet de o kadar artmalıdır. Az tehlikeli bir işletmenin içinde çok tehlikeli prosesler olabileceğini unutmayalım. Bir de fiyatlar ilk görüşmelerde verilmemelidir.
  19. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samsa İş Güvenliği

Site yönetimine ait sgk kimler varsa ve çalışma alanları neresiyse oraları yapacaksınız
  20. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    fiyat durumu, site yönetiminin ve ikamet edenlerin statüsü, gelir durumu ve iş güvenliğine bakışı ile orantılıdır. Daire başına 40 ile 100 tl arası rakamlar bana göre her ailenin verebileceği rakamlardır. yeterki sözümona bazı meslektaşlar (!) işi ayağa düşürmesinler... burada yöneticiye büyük iş düşüyor, site sakinlerine konuyu aktarma biçimi önemli,