1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirme ekibi hakkında

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Vedat YILMAZZ tarafından 25 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Vedat YILMAZZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50988
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Arkadaşlar risk değerlemesi ekibinde bulunan çalışan, çalışan temsilcisi, destek elemanı gibi kişiler hazırlanan risk analizinin altına imza atmak zorunda mı? Zorunda ise ne gibi sorumlulukları olur? Risk analizinde öngörülmeyen bir riskten dolayı kaza olursa kimler sorumlu olur ? Yardımcı olursanız sevinirim.
 2. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  imza atmıyolar dimi sorumlu oluruz diye :)
 3. Vedat YILMAZZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50988
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Çok ilginç durumlarla karşı karşıyayız kamu kurumunda. İş sağlığı ve güvenliği müd. risk analizini her daire kendisi yapsın deyip topu daire başkanlıklarına atıyor. Daire başkanlığındaki destek elemanları ve çalışan temsilcileri de onlar imza atmadığına göre kesin bir şey vardır bizde atmayız diyorlar. İki ucu pis değnek işte...
 4. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  tahmin ettim işiniz zor. bilmeyen insan korkar. bize küçüklüğümüzden bu yana bu öğretildi çünkü aman hiç bişeye karışma diye :)


  "Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir."

  çalışan temsilcisine neden öngeremedin bu riski diyebilceklerini zannetmiyorum. o şekilde bir sorgulama olamaz. boş yere korkuyorlar yada madem bu kadar korkuyolar ozaman adam gibi risk değerlendirme çalışmasına katılsınlar akıllarına ne geliyorsa söylesinler. değerlendirmeleri yapılsın.

  allah kolaylık versin :)
 5. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Risk değerlemesi ekibinde bulunan çalışan, çalışan temsilcisi, destek elemanı gibi kişiler hazırlanan risk analizinin altına imzalı.Yoksa kendi kendimize gelin güvey oluruz.
  Zorunda ise ne gibi sorumlulukları olur?
  Zaten Çalışan temsilcisine "çalışan temsilcisi yaparken" görevlerini ve uyacakları talimatı imzalatıyorsunuz.
  Risk analizinde öngörülmeyen bir riskten dolayı kaza olursa kimler sorumlu olur ? İş Güvenliği Uzman olan kimse sorumluluk başta onundur,diğerleri kendi mevkileri ile ilgili imzaladığı konularda sorumludur ve risk ekibinde yer alması her tehlikeyi göreceği anlamına gelmez.Bir açıyla iş güvenliği uzmanına tehlikeleri görme konusunda ekip arkadaşlarından ve kendi gözlemlerinden tavsiyede bulunur.Çünkü uzman her dakika çalışanla beraber olmamakla birlikte,Temsilci ise içiçedir.İŞ güvenliği uzmanı tehlikeleri daha iyi görebilmeye çalışmaları ve dökümantasyonel olarak uyarı ve tavsıyede bulunmalıdır.Bu tavsiyelerine bahsi geçenlerden katkı almaktadır.
 6. hülya ünlü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  59208
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Ben görevli olduğu bir firmamda risk değerlendirme ekibi seçtim eğitimlerini verdim. Eğitim sonunda checklist doldurup beraberce riskleri tespit ettik. Hazırladığım risk değerlendirmesine imzada attılar.;)
 7. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Vedat Bey hangi kamu kurumundasınız İş sağlığı ve güvenliği müd. ibaresi dikkatimi çekti.
 8. Vedat YILMAZZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50988
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Arkadaşlar kamu kurumu olunca insanlar imza atmaktan korkuyor. Yönetmelikte bununla ilgili açık madde koymayınca insanlar çekiniyor. Kurum ismi vermeyeyim çünkü biraz sıkıntı yaşıyoruz kurumla İş güvenliği konusunda, kimseyi zan altında bırakmış olmayayım. Risk analizi yapıp Bu konuda teftiş geçirmiş kimse varsa bizimle paylaşırsa ne gibi sıkıntılarla karşılaştığını memnun oluruz.
 9. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İş Sağlığı ve Güvenliği biye bir müdürlük var ve bu zatî muhterem risk analizlerini başkalarının yapmasını mı istiyor? destek elemanları yerinde olsam ben de imzalamam.
 10. Vedat YILMAZZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50988
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Evet kurum bir adım atmış böyle bir müdürlük kurmuş ama bu müdürlükteki A sınıfı uzman arkadaşlar biz sadece eğitimler ile ilgileniriz risk değerlemesine karışmayız diye diretince top bizde kaldı şimdi maalesef.
 11. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Denetimden geçen bir firmam da çalışan temsilcisi ve destek elemanı aynı kişiydi( küçük bir işletme olduğu için) bu yüzden yalnızca çalışan temsilcisi kısmına imzasını atmıştı fakat bunu müfettişler kusur olarak yazdılar.aynı kişi destek elemanı olarak da imza atmak durumunda kaldı..Kısacası risk değerlendirmesinde tüm risk değerlendirme ekibinin imzalarının olması gerekiyor.sorumluluk konusuna gelince varsa bir ihmal veya öngörülebilir bir riskin önemsizmiş gibi görmezden gelinmesi ve yazılmaması, bence herkes payına düşeni alır.öngörülemeyen % 2 lik kısımda gerçekleşen bir olayda da sanırım (-ki bu gerekli araştırma soruşturma yapıldıktan sonra anlaşılır) kimse neden ön göremedin diyemez sonuçta insanız hiçbirimizin doğa üstü güçleri yok..
 12. Vedat YILMAZZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50988
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Peki kamu kurumlarında İSG uzmanı ve İşyeri hekimi olmadan risk analizi yapılabilir mi ? Şu anda sadece destek elemanları ile risk analizi yapmaya çalışıyorlar ve bunu yaptırmaya çalışanda ne yazık ki A sınıfı uzman arkadaşlar.