1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirme raporununun imzalanması hakkında

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve merve akdag kardes tarafından 27 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    iş güvenliği uzmanı olarak ben olduğum halde risk değerlendirme ve acil durum planını hizmet alımı ile osgb ye yaptırdılar.İş güvenliği uzmanı risk değerlendirmesinin altına risk değerlendirme ekib üyelerine imza attırırsınız dedi bu dogru bır durum mu olur?Risk değerlendirmeside imzalı değil altı boş sadece kapakta isg uzmanın osgb şirketinin kaşe ve imzaları ile bizim işverenımızın kaşe ve imzası var yeterli ne yapmam gerek sorumluluk durumunda risk değerlendirmesinde neden ımza yok derler mı?
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bir denetimde risk değerlendirmesinin ekiple yapılıp yapılmadığını görmek isteyebilir müfettişler.yönetmeliğe uygun yapılmadığı diyerek te tekrar yapılmasını isteyebilirler(risk değerlendirme öncesi çalışanlara risk değerlendirme eğitimi de verilmeli)
  3. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu RD lere imza atılması konusu benimde çok kafamı karıştıran meselelerden. sizin durumunuzda ben olsam atmam imzayı. ama atmazsanız da bir başka proplem.
  4. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu sorunuza doğru cevap verebilmek için işyerinizin tehlike sınıfını da bilmemiz gerekir. Tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıfta risk değerlendirme ekibi kurulması zorunlu, risk değerlendirmeyi OSGB'ye yaptırsanız bile.
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Sadece Çok tehlikeli ve tehlikeli sınıftamı risk değerlendirmesi ekibi kuruluyor. az tehlikeli sınıfta gerek yok mu
  6. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Az tehlikeli sınıfta da risk değerlendirme ekibi kurulmalı, ancak Risk Değerlendirmesi Ekibinde Risk Değerlendirme Yönetmeliği Geçici Madde 1'e göre İGU ve İH'nin bulunma zorunluluğu yok. İnsanlar hep karıştırıyorlar, İGU olmadan risk değerlendirme yapılamaz sanıyorlar.
    Bu konu hem Aralık sınavında hem de şubat sınavında soruldu.:)
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    aynen öyle ;)
  8. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aslında en garantisi arkadaşlar az tehlikeli-tehlikeli-çok tehlikeli ayrımı yapmadan risk değerlendirmesi ekiplerini kurmak. Şöyleki
    az tehlikeli : işveren - çalışan temsilcisi
    tehlikeli ve çok tehlikeli : işveren - çalışan temsilcisi/temsilcileri - iş sağlığı ve güvenliği uzmanı - işyeri hekimi - usta-formen
    şeklinde belirterek ekibi oluşturabiliriz.Bu ekip üyeleri sayıları isteğe göre daha fazla da olabilir.
  9. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar neden mevzuata yorum katıyorsunuz? Bilmeyen arkadaşların kafasını karıştırıyorsunuz.

Risk değerlendirmesi ekibi

MADDE 6 –(1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

İGU ve İYH hekimi, arkadaşın dediği gibi bulundurulma zorunluluğu olmayan yerlerde şart değil, fakat genelde herkesin gözden kaçırdığı unsur destek elemanları. ç bendindeki destek elemanları ve d bendindeki bilgi sahibi çalışanlar opsiyonel değil, bunu karıştırmayalım.
  10. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    T.Ulus yönetmelikte tehlike sınıfıfından bahsetmiyor. 6331 e göre "İşveren risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır" der. İşveren risk değerlendirmesini kendisi (hatta tek başına) yapabilir. Bu ne kadar sağlıklı olur? Yaptırır ifadesi de "Risk Değerlendirme Ekibi"ne yaptırmasını gerektirir.

Merve Akdağ Kardeş te "iş güvenliği uzmanı olarak ben olduğum halde risk değerlendirme ve acil durum planını hizmet alımı ile osgb ye yaptırdılar." demiş. 6331 Sayılı Kanunun 6/a maddesine göre işyerinde işyeri tehlike sınıfına uygun İGU personel varsa İGU olarak o personelin görevlendirilmesi gerekir, diğer hizmetler OSGB den sayın alınır. Bu urumda sizin belgeniz işyerinin tehlike sınıfına uygun ise işveren sizi İGU olarak görevlendirmek zorunda. Ayrıca RD nin ekip tarafından imzalanması gerekir.

6331-İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
    MADDE 6 –
    (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 –
    (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
    (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
    (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
    (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.
  11. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu arada ben de bir soru sorayım ve bunu tartışalım. 6331 e göre işyerleri tehlike sınıfına göre çalışan başına 6-8-12 dk süre ile kısmi süreli ve 1000-1500-2000- çalışan için tam zamanlı İGU çalıştırmak zorunda. Zorunluluk ise kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde başlamaktadır. Peki bu işyerleri özellikle de kamu kurumları İGU çalıştırmak için 1/7/2016 tarihini beklemek zorundalar mı, yoksa bu tarihten önce de İGU çalıştırabilirler mi? Kendi görüşüm beklemeleri gerekmez, bu tarihten sonra çalıştırmaları zorunludur, bu tarihi beklemeleri değil.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    kesinlikle bekle memeliler. Fakat sizinde bildiğiniz gibi ülkemizde zorunluluk olmadan sırf önlem için uzman ve hekim çalıştırmayacak zihniyette insanlar mevcut
  13. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    @alirıza55
    Yönetmeliğin geçici 1 maddesinde tehlike sınıflarına atıfta bulunuluyor.

Geçiş hükmü
    GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

Bu madde 50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yapılacak risk değerlendirmeleri için kurulacak ekipte İGU ve İH bulunması zorunluluğunun olmadığını belirtiyor. (1.7.2016'ya kadar) Her iki sınavda sorulduğu için bu konuya vurgu yapmak istedim, malum mayısta sınava girecek arkadaşlarımız olacak.

Kamu ile ilgili diğer sorunuza gelince zorunluluk olmadan kimse çalıştırmayı düşünmüyor, ama çalıştırıyorsa da buna engel bir durum yok.
    Zorunluluk ile ilgili kamuda da bir istisna var, eğer kamu kuruluşu 4857 sayılı kanunun Mülga 81. maddesine göre sözleşmeli personel çalıştırıyorsa ve diğer şartlara göre de (50'den fazla personel veya tehlikeli, çok tehlikeli personel) zorunluluğu varsa, şu an için de İGU, İH ve DSP çalıştırmak zorundadır.
  14. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sayın ulus işyerinin İGU çalıştırma zorunluluğu yosa ve İGU çalıştırmıyorsa tabiki risk değerlendirme ekibinde İGU ve İH bulundurmaz, ama risk değerlendirme ekibini yine oluşturur, tabii işveren bu işi ekibe yaptıracağım derse.1.7.2016 dan sonra bu ekipte İGU ve İh de yer alacaktır.
    kamuda İGU çalıştırılma zorunluluğu ile ilgili yorumunuzu çok beğendim ama mülga 81. maddede işçi diyor sözleşmeli personel memur mevzuatına tabii yani sözleşmeli memur diye düşündüm.
  15. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    Kurum cok tehlikeli gozukuyor bende c sinifiyim bunuda sonradan ogrendik cok tehlikeli oldugunu nacee kodlarina bakarak birimler uzerinden gorevlendirme yapilabilirmi cunku az tehlikeli birimlerimizde var isg katipte boyle bir sey varmi tum belediyenin sadece bazi birimlerinde gorevlendirme yapilabilirmi bilgisi olan
  16. enkatka İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Az tehlikeli ve 50 den az çalışanı olan iş yerlerinde 1/7/2016 ya kadar işverenler Risk değerlendirmesini kendileri de yapabilirler. Bunun için ekipte gerekmez. Bu durumda acil durum eylem planları ve çalışanların eğitimi işleri ne olacak. 2016 ya kadar bunlar yapılmasa da olur mu ?
  17. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş müfettişlerinin 33 çalışanı olan az tehlikeli kumaş satışı yapan ( Tekstil firması ) firmaya ait yaptıkları denetime ait tutanaklarını gördüm.
    Kısacası ;
    - Asansörün periyodik kontrolü
    - Merdivenlerde Korkuluk
    -Elektrik tesisatı ve topraklama tesisatı periyodik kontrolleri
    -Risk değerlendirmesi,acil eylem planı ve Çalışanların Eğitimleri
    - Yangın söndürme tatbikatı
    vb. gibi uygunsuzluk tespitlerine ait tutanağını gördüğüm için
    Danışan tüm firmalara bunları yapmaları gerektiğini belirtiyorum.
  18. enkatka İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SGK sicil numarasının 2,3,4,5 hanelerini alarak NACE kodlarına bakınız. İş yeriniz çok tehlikeli görünüyorsa orası çok tehlikelidir. Başka bir sınıf bölümler bazında olsa bile olamaz.
  19. enkatka İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu ay az tehlikeli bir iş yerine risk değerlendirme yaptım. Yükümlülük 2013 başından başladığı için raporlara bu tarihi atmak istiyorum. Zira müfettişler geriye dönük ceza yazabilirler. Fakat, sertifika belge tarihim 2013 sonu. Bu durumda ben evraklarda hiç görünmesem mi ya da görünürsem ne olarak görünüyüm. Yani İG uzmanı değilde İG danışmanı olarak imza atsam olur mu sizce.
  20. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Geri dönük ceza işlemini eğer yaptırmamışlarsa uyguluyorlar diye biliyorum. Siz ancak belgeyi aldığınız tarihi atabilirsiniz geriye dönük..