1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirme yöntemleri::[peki hangi risk değerlendirme yöntemi uygulanmalıdır?]

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 8 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  Arkadaşlar bu konuda herkesin takıldığı bir konuyu görüşlerinize açmak istiyorum.

  Hepimiz işletmelerde risk değerlendirmenin önemini inkar edemeyiz. Mutlaka yapılmalıdır.

  Peki hangi risk değerlendirme yöntemi uygulanmalıdır? Literatüre baktığımızda onlarca risk değerlendirme yöntemi gözükmektedir. Hepsinin avantajları ve dezavantajlarının olduğu inkar edilemez. Fakat akla şu soru geliyor. "En iyi yöntem mi" herkesin anlayabileceği ve katılabileceği bir yöntem mi?

  Ben her zaman ikinci olanı tercih ediyorum. Herkesin katılabileceği ve anlayabileceği bir risk değerlendirmesinin daha faydalı olduğunu düşünüyorum. İşin içine puanlamalar rakamlar girdiği zaman kimse bununla uğraşmak istemiyor. Anladığı bir şey olunca katkı gösteriyor ve sizlerin görmediği nice tehlikeler ortaya çıkıyor. Bu nedenle tehlikelerin ve risklerin iyi değerlendirildiği bir risk analizini daha faydalı görüyorum. Puanlama yapılan risk değerlendirmelerinde puanlama ne kadar doğru ve somut yapılıyor tartışılır bu nedenle değerlendirme kısmını Düşük, Orta ve Yüksek olarak belirtmenin kendi içerisinde oldukça faydaları oluyor.

  Bunlar benim düşüncelerim sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?
 2. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Evet, risk puanlama işleminin sağlıklı yapılabilmesi için kaza olasılığını, şiddeti, frekansı iyi saptamak gerektiği aşikar.
  Tehlikeleri iyi tanımadan doğru saptamayı yapmak, hayatında beygir görmemiş birinin at yarışında 6'lı tutturma ihtimali kadar mümkün olabilir.
  Bu nedenle katılımın önemli olduğu görüşünüze katılıyorum.