1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirme

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve murat34 tarafından 30 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. murat34 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba işyerinde risk değerlendirmesi yapacağım. 5X5 L matriksine göre. Burada sorum şu; örneğin işyerinde yangın tüpü var ama yetersiz. Bu durumda mevcut durumun olasılık şiddet ve riskini belirlerken mevcutta yer bulunan yangın tüplerini riskin büyüklüğünü belirlerken dikkate alacakmıyım. Örneğin işyerinde hiç yangın tüpü olmasaydı 5X5=25 diyecektim ama mevcutta olduğu için bunun riskini hesaplarken 2X3=6 diyebilirmiyim mesela.
    Yada işyerinde acil durum planları yapılmış risk değerlendirmesinde acil durum planı kısmında mevcutta bunu 1X1=1 şeklinde gösterebilirmiyim.
    sonuç olarak risk analizini yaparken mevcut yapılanlara göre mi doldurmak gerekir. Ayrıca işyerinde İSG alanında yapılan çalışmaları burada gösterip olasılık ve şiddetini düşük mü tutmak gerekiyor.
  2. serdarkayaisg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Mevcut önlem kısmında, var olan yangın tüpü sayısını belirtip yangın çıkma olasılığını yani en azından yangının büyüme olasılığının bir nebze azaldığı için olasılığı bir puan düşürebilirsin ancak bazı uzmanlar şiddeti de düşürmektedir bu konuda halen belirsizlik devam ediyor Ben kendi risk analizlerimde önlem alındıkça olasılığı düşürüp etkisini değiştirmiyorum çünkü olasılık hiç bir zaman sıfırlanmıyor halen yangın çıkma tehlikesi var ve birden fazla ölüm yaşanacağı için etkiyi sabit tutuyorum tabi bu konu tekrar söyleyeyim kesin değildir belki diğer arkadaşların yaptığı doğrudur. Bir de riskin 25 olduğu yerlerde iş durdurulmalı ve belirlediğiniz önlemler acilen alınmalıdır prosedürde yazan risk skorlarının manasını da değerlendirirsiniz. Acil durum planının olmaması veya olması bence risk analizinde belirtilmesi gereken bir konu değil acil durum planı gerçekten sahaya uygulanmış mı buna bakmanız gerekiyor. Acil durum planının olmaması tehlike değildir acil durum planı var ama çekmece de duruyor içerisi boş , hiç bir organizasyon yok yani anlamsız bir madde. Risk analizinin işyerinin bölümlerine göre ayrı ayrı yapıp, risk değerlendirme yönetmeliğinde belirtilen dosyaları (makine kullanma kılavuzları, malzeme güvenlik formları , iş tanımları, özel gruplar, yangın tesistatı, elektrik tesisatı, işyeri ölçüm formlarını vs) inceleyerek ustabaşları, çalışan temsilci ve destek elemanlarının düşüncelerini de alıp bir ekip ile birlikte Risk değerlendirme raporunu hazırlamanızı tavsiye ederim. İyi çalışmalar.
  3. Koray Bekar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Riskleri belirleyerek skorlamayı yapın,önlem alındıktan sonraki puanlamaları yapmayın.Bunları Önlemler alındıktan sonra puanlayıp kapatın.Bunu 2 sebepten söylüyorum.Denetlemede bir uzman arkadaşıma müfettiş '' Önlem alınmadıysa niye bu önlem alındıktan sonraki risk skorunu yazıyosunuz ''demiş.Benimde dün denetlemem bitti çok şükür,benim risk analizinde önlem alındıktan sonraki risk skorlaması vardı,benden''Bu önlemlerden alınanları en sona bir sütun aç ,hangi tarihte ne yapıldı yaz ,bunları görmek istiyoruz ''dediler.Bir de iş yerinizde tehlikeler çoksa Matristen ziyade Finney-Kinney yapmanızı tavsiye ederim.Daha sağlıklı olur düşüncesindeyim
  4. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Finney Kinney

Ekli Dosyalar:

5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    @serdarkayaisg nin de dediği gibi risk değerlendirmesi aşamasında, ilk olasılık ve şiddeti belirtirken çok farklı bir yaklaşım olmuyor, lakin yapılan uygulamalar ve döf ler sonrasında, (verdiğiniz örnek için belirtmek gerekirse) olasılık değeri 1!e inse de şiddetin değişmemesi gerekir. işletmede 1 adet yada 10 adet yangın söndürme cihazı olsa da yangın çıkma ihtimali ve erken tespit edilemediği durumda da ciddi sonuçlara neden olma ihtimali vardır. yani şiddet her zaman 5'dir bana göre.

farklı bir örnek vermek gerekirse, apartmanlarda bile karşılaştığımız merdiven inişinde alçak bir kiriş var ve başımızı çarpa olasılığımıza 4 * aldığımız darbenin şiddetine 3 yada 4 diyebiliriz. sonrasında o noktaya şerit yada levha şeklinde uyarı ikaz levhası konumlandırarak olasılığı azaltabilir ve darbe emici bir malzeme kapladıktan sonra şiddeti de düşürmüş oluruz. sonuç olarak 4*4 = 16 dan 2*2 = 4 yapabiliriz mesela, verdiğim değerler her kişinin olasılık ve şiddet bakış açısına göre değişebiliyor tabi ki.