1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirmeleri isgkatip üzerinden takip edilmeli

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bakanlığın isgkatip üzerinde bir risk değerlendirme modülü açması ve risk değerlendirmelerinin işyeri bazında uzman veya hekim tarafından sisteme yüklenmesi/düzenlenmesi gerekmekte diye düşündüm ve paylaşayım dedim. :)

Bir sürü metodoloji var. Bence bunlar isgkatip üzerine yüklenebilir. Ve dileyen dilediği metodolojiye göre riskini analiz eder sisteme yükler. Böylelikle takibatı müfettişlerce de daha kolay yapılır. Hem bir standardizasyon getirilmiş olur. Piyasada o kadar çok risk analizi formatı dolanıyor ki...

İlerleyen zamanlarda isgkatip üzerinde böyle bir modül açılabileceğini düşünüyorum.

Yine aynı şekilde tespit ve öneri defteri muhabbetinin online olarak isgkatip üzerinden yapılması taraftarıyım. Anlık denetim neticesinde bildirimini isgkatip üzerinden yaparsın işverene termin süresi tanırsın o süre içinde olay çözülmedi ise belki ayrıca bir zaman daha tanınır ve isggm oraya müfettiş yollar işin ciddiyetine göre... Mevcut sistem hep işveren lehine çalışıyor bi sıkıntı varsa uzman günah keçisi zaten... Yazıp çizsen bile niye patronunu bize şikayet etmedin diyorlar ve yine suçlu sayıyorlar..
  2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aldığımız ücretler bu kadar uğraşmaya değmiyor.
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bu işi yapmak zorunda değilsin :) Asıl mesleğini icra edebilirsin... Kimse kimseye silah zoruyla bu işe gir demedi...

Eğitim kurumları milleti yolmak için bu işte çok para var koşun dediler, (devlette dış politikada itibarını zedelememek adına buna göz yumdu neticede ortada kanun vardı ama piyasada uzman yoktu. Ayrıca belge ücreleri olsun, sınav ücretleri olsun, sınav sorularına itiraz ücretleri olsun.... devletin de kasasına epey para girdi...) millet de haliyle sürü psikolojisi koştu şimdi de işin içine girince hani bahsedilen para nerde diye yakınılıyor... İşin böyle olacağı baştan belli idi. Sanki hiç umulmadık bir son ile karşılaşılmış gibi tavır takınanları anlamıyorum.

Bi yığın A sıfını olacak dedik ücretler yarı yarıya düşecek dedik halen daha diyoruz ama yakınmalar devam ediyor... Bunun önüne geçemezsiniz ki.

Neyse mevzumuz ücret değil Risk Değerlendirmelerinin takip sistemi üzerine konuşalım. Ücretlerin niçin böyle olduğunun ayrıca tartışılması taraftarıyım. Konuyu farklı mecralara çekmeyin ;)
  4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben zaten kendi mesleğimde iş bulamadığım için bu işi yapıyorum, bu konuda zaten fazlasıyla zorluk yaşadım. İşin o kısmı beni ilgilendirir. Uyduruk kıytırık fiyatlara emeğinizi satmak hoşunuza gidiyorsa size kolay gelsin.
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    online tesbit defteri ölemi o zaman kimse o deftere korkusundan birşey yazamaz buda bizim aleyhimize olur varsın işletmede onların gözlerinden uzak olsun gerektiğinde çıksın ortaya öylesi daha iiyi.hiç olmazsa bişiyler yazabilelim. risk analizi konusunda da olabilir fakat bu sefer de buradaki döf ler verilen tarihte bizmezse başımıza iş açar.bilemiyorum yani önerinizin negatif yönleri var.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bakanlık Yıllık değerlendirme raporunu istemiyo ve denetlemekten bir çare..siz sisteme yükleyin diyorsunuz..bu iş bana çok uygulanabilirği olan birşey gibi gelmedi..
  7. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yok ben demiyom talha bey diyo:) ben eleştirdim zaten o yazıda dikkatli okursanız....
  8. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Mesleğinizin ne olduğunu bilmiyorum ama yine aynı şekilde kendi seçiminiz ile o mesleği edindiniz. Bu konuda kimseyi suçlayamazsınız.

Uyduruk kıytırık fiyatlarla emek satanlar zaten zorda oldukları için satıyorlar. Adam aylarca işsiz beklemiş bunalıma giriyor ve osgb nin verdiği 1000 tl ye 1500 tl ye tamah ediyor. Çalışmayıp kahvehane köşelerinde otursa zaten hazıra dağ dayanmaz. Hiç yoktan iyidir diyerek çalışıyor. Bunda kimi suçlayacaz ?

Tamam suçu devlete atalım hadi. Devlet işgücü planlamasını doğru yapmadı ve benim okuduğum bölümden mezun olanları kpss ile atamıyor. Pis devlet, kaka devlet... Sonu var mı bunun ? Sonuçta dönüp dolaşıp sorunun kişinin kendisinde olduğunu söyleyeceğiz. Kendi düşen ağlamaz muhabbetine gelecek laf. Kendi tercihlerimizden kaynaklanan olumsuzlukları nedense hep başkalarını suçlayarak vicdanlarımızı rahatlatma yoluna gidiyoruz...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ocak 2014, Orijinal tarih: 19 Ocak 2014 ---
    Siteme yüklenen veri ile programsal olarak filtrelenecek en başta hiç yapmayanlar belli olacak ve uyarı gönderilecek. İkinci etapta fiili denetimlerde müfettiş o işyeri hakkında önceden bu dosyaları inceleyerek bilgi sahibi olacak. Şuan denetim olmuyor diye sistem uygulanmayacak diye birşey yok :)
  9. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yukarıda olması gereken diye yazdıklarınızın uygulanması imkansız Talha bey.
    Bu olayların en başı 6331 sayılı kanunu bilerek çıkarmaktan geçiyor efendim,uzman olmadığını bile bile kanun çıkarmak neyi ifade ediyor sizlere?
    İSGGm başkanı ayakta uyuyor,bu sistemin düzelmesi için gereken;
    1-uzmanların devlete bağlı olması ve maaşlarını devletten alması
    2-uzman sınıflarının ortadan kalkması tecrube esasıyla işe yerleştirme,işveren bunu halleder yada uzman karar verir
    3-uzman olabilmek için eğitim kurumlarının ortadan kalkması ve bunların yerine 4 yıllık bölümlerin açılması
    4-müfettiş sayılarının arttırılması

bunların doğru olduğunu herkes ve Kasım Özer de biliyor.fakat hiçbirşey yapmıyorlar.Bu nasıl sistem
  10. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    @Talha Taflıoğlu kimseyi suçlamadım, verdiğim cevabı dikkatlice okusaydınız konumuz dışı cevap yazmazdınız. Artı, risk değerlendirmesini isg katipten giriş yapıp kayıt ettirmek tam bir hammaliyet. Zaten emeğimizin karşılığını tam alamıyoruz, başımıza niye iş açalım. Demek istediğim buydu. Hee, emeğin karşılığı tam manasıyla verilmemesine rağmen gene de uğraşayım diyorsanız sizin bileceğiniz iş. Ucuza çalışıyorsanız siz bilirsiniz.
    Mesleğim endüstri mühendisliği. Öyle iş bulmanın zor olduğu bir bölüm de değil, mesleğimi yapmıyorsam çok farklı sorunlarım olduğu için.
  11. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sistemi geliştirmeye yönelik profesyonelce bir yaklaşım... Neden olmasın.
  12. MİKAİL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22222
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  13. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Fatma Hanımın dediği gibi çaktırmadan yazın gitsin :D
  14. MİKAİL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22222
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞINDAN BAŞKA ALTERNATİFİ OLANLAR BU İŞİ YAPMASIN. ALTERNATİFSİZ OLANLAR YAPSINLAR.
  15. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ben zamanla fiyatın kısmen düzeleceğini umuyor ve tahmin ediyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Şubat 2014 ---
    Bu işler biraz barajların denge bacası dinamik su seviyesi grafiğine benzer :D