1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirmelerinde tarih sorunu

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Fatih Ülker tarafından 23 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar

Risk değerlendirmelerinde ağırlıklı olarak gözden kaçan bir noktaya değinmek istiyorum.
    Risk değerlendirmesi gerçekleştirme tarihi ve risk değerlendirmesi geçerlilik süresi seçiminde maksimum süreleri göz önüne alarak risk değerlendirmelerimizi yapıyoruz.
    Ancak EK de de hesabını yapmış olduğum üzere bu tarihleri belirlerken çoğumuz şu hatayı yapıyor.
    Mesela ;
    Risk değerlendirmesi gerçekleştirme tarihi : 11.01.2013
    Risk değerlendirmesi geçerlilik tarihi ise : 11.01.2019 olarak belirtiyoruz.
    Bu hesaba göre 6 yıl olduğunu düşünüyoruz çoğumuz
    ancak süre Ek de görüleceği üzere aslında 6 yıl 1 gün olmaktadır. Bu da yapmış olduğumuz risk değerlendirmesinin geçersiz olmasına sebebiyet vermektedir.

Kazasız İyi çalışmalar dilerim.

Ekli Dosyalar:

• Adsız.png
      Adsız.png
      Dosya Boyutu:
      64,2 KB
      Görüntüleme:
      65
  2. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatih bey o kadar ince detay düşünecek olursak, 6 yılı sadece çalışma günleri baz alınarak düşünmemiz gerekir ki bunda da 6yıl 1 gün değil üzerine en az 288 gün daha ekleme yapmamız gerekir :) o yüzden risk analizlerinin tarihlerinde 6 yılı kabaca almak en dogrusudur. Geçersiz olur dye birsey söz konusu olamaz. iyi calısmalar
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    29 Şubatları hesap etmemişsiniz :rolleyes: :D Hani her yıl 365 gün 6 saat bilmem kaç saniye yaaa..

Not: Benim hazırladığım dokümanda oradaki 1-2 güne takılıp kalan müfettiş olursa ben bu işi bırakırım zaten daha da yapmam o kadar açık sölüyorum.
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın XEKERU
    Bunu ben söylemiyorum. Risk değerlendirmesi yönetmeliğine bakarsanız görürsünüz.
    İş sağlığı ve Güvenliği Risk değerlendirme yönetmeliği ;
    Risk değerlendirmesinin yenilenmesi
    MADDE 12 –
    (1) Yapılmış olan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli iş yerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir.
    6 yıl kabaca almak demek bir uzman için bence yanlış bir ifade olmaz mı ? 6 yıl üst sınırdır ben üst sınırları alacağıma 1 yıl düşük alırım 5 Yılda bir yaparım. Çoğu uzman arkadaşımızın düştüğü bir hata olduğu içinde burada paylaşmak istedim. Varın siz yine bildiğiniz gibi yapın.
    Yönetmelik çalışma günleri şeklinde belirtmez 6 yılda bir yenilenir derken 6 yıl 1 gün şeklinde olursa bu risk değerlendirmesinin eksik olduğunu belirtir. Bunu tartışacak değiliz ki .
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın Talha BEY
    Hesaplama modülüne göre hesaplanmış bir değerdir o. İlgili hesap modülünü de EK de paylaştım zaten.
    Ayrıca gün bazlı olarak denilseydi haklısınız derdim ancak yıl bazlı olunca sorun oluyor o zaman.
    Müfettişin beğenmesi için bişey yapmayalım zaten.
    Doğrusu ne ise onu yapmalıyız ki yeni SOMA lar olmasın, yaşanmasın.
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sayın Fatih BEY,
    Konunun SOMA ile olan alakası nedir? Lütfen sosyal mesaj vereceğim diye abesle iştigal kıyaslar yapmayalım...

Bana göre gereksiz bir konu bu. İronik şekilde yorumladım zaten yukarıda. 1-2 gün yüzünden Risk Değerlendirmesi geçerli oldu/olmadı diye facia yaşanacağını düşünüyorsanız bu paranoyaya diyecek laf bulamıyorum zaten... Bu kadarı gerçekten fazla şüphecilik artık.

Not: Lütfen konuyu gereksiz uzatmayın. İşimiz gereği böyle olmak zorundayız vs gibi laf edebiyatına hiç girmeyelim.
  7. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Talha Bey
    Bana göre de gereksiz bir konu değil.
    Ayrıca Site yöneticisi olmanız sizin buradan insanları rendice edici ifadeler kullanmanızı doğuramaz.
    Komple siliniz
  8. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Fesubhanallah! Rencide olduğunuz nokta nedir Fatih bey? Ben konuyu ciddi manada gereksiz buluyorum şahis görüşümdür. Ancak 1 günün hesabının paranoyası içerisinde olanlara hitap ediyor olabilir konu. Ben sadece fikirlerimi yazdım. Rahatsız olacak bir durum yok büyütmeyin bu kadar...
  9. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatih bey sanırım siz ordaki en geç 6 sene ifadesinin mantığını yanlış anlamışsınız, isterseniz bulunduğunuz iş yerine 5 sene değil her ay risk analizi yapın, müfettiş yada başka bir yetkili neden yapıyorsun demez. Sizler zaten herhangibir iş kazası, olumsuz giden bir seyir yada bir yenilik oluştupunda zaten risk analizinizi revize etmek zorundasınız. Yönetmelikte max 6 sene yazıyorsa 6 sene bekleyeceksiniz diye bir zorunluluk bulunmamaktadır. Kolay gelsin..

ayrıca soma mevzusu çok gereksiz olmuş burada, soma olayı biliyorsunuz ki sizin şuan sorguladığınız max süre geçti diye olmadı.
  10. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Soma kazası işini layıkıyla yapmayanların ( müfettiş , işverenler , işveren vekilleri ve iş güvenliği uzmanları vb. ) yüzünden oldu.
    Bizler işlerimizi layıkıyla yapalım.
    Soma sadece bir örnekti siz o örneğe saplanıp kalmayınız.
    Şuan piyasada risk değerlendirmelerinde maksimum süreleri yazmayan çok nadir uzmanlar vardır. Yoksa bizde biliyoruz istediğimiz zaman revizyon yapılacağını , isterseniz yılda 1 risk değerlendirmesi yapınız.
    Benim bu konuyu açmam sadece maksimum süreye dikkat çekmekti.

Kolay gelsin.