1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Risk değerlendirmeme cezası 4 bin 851 lira!

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 5 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  Burak OĞUZ  [​IMG]
  burak@noktax.com 05 Nisan 2013 Cuma
  [​IMG]
  [​IMG]


  Bir “risk değerlendirmesidir” aldı başını gidiyor. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor; risk değerlendirmesi ne zaman yapılacak? Kim yapacak? Cezası ne kadar? Yaptırmazsam ne olur? Sorular uzayıp gidiyor.

  Kafalar karışık, işin uzmanları bile birbirleriyle çelişen açıklamalar yapıyor.

  Kanunun teknik açıklamalarına değinmeyeceğim; asıl vurgulamak istediğim neden kafalar karışıyor?

  Neden uzmanlar bile farklı açıklamalar yapıyor?

  Bu filmi daha önce de izlemiştik! Yeni Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girince, yüksek para cezaları hatta hapis cezaları şirket sahiplerini hoplattı. Herkes ayağa kalktı. Uzmanlar kanunu yorumladı ve birbirleriyle çelişen açıklamalar yapıldı. Sonrasında da kanunun maddelerinde kapsamlı değişiklikler yapıldı.

  Tarih tekerrür ediyor;6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güveliği Yasası 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü çalışan sayısına göre belirlendiği için 50 kişi ve üzeri çalışanı olanlar hariç herkes kanunun kendisini kapsamadığını düşünerek hareket etti.

  Ancak bir konu gözden kaçtı, işyerlerinin 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren risk değerlendirmesi yapmak ve gereken tedbirleri almak zorundalar. Kapıcı çalıştıran apartmanlar hatta bir kişi çalışanı olan ofisler bile bunu yaptırmak zorundalar. Yaptırmazsanız ne olacak?

  İlk ay için 3 bin 234 lira, sonraki her ay için 4 bin 851 lira para cezası kesilecek.


  Peki risk değerlendirmesini kimler yapacak? İşte burası muallakta! Kanun lafzında “….risk değerlendirmesini yapar veya yaptırır” yazdığı için; işveren kendi yapar diyenler de var, uzmanına yaptırılır diyende! Aynı şekilde kesilecek cezalarında geriye dönük olarak mı yoksa tespit tarihinden itibaren ileriye doğru mu kesileceği hususunda. Bunda da kafalar karışık.

  İşyerinde meydana gelecek riskler sonucu sorumluluğun kimde olacağı da tartışılıyor. İşveren mi sorumlu? Yoksa iş güvenliği uzmanı mı? Bunun gibi net olmayan başka konular da var.


  İş sağlığı ve iş güvenliği kanununda muallak hususlar var ama para cezası net! Risk değerlendirmesi yaptırılmaması halinde ilk ay için 3 bin 234 lira, sonraki her ay için de 4 bin 851 lira para cezası kesilecek.

  Kanun yapıcılardan isteğimiz, açık ve net anlaşılabilir kanunlar…

  http://www.egedesonsoz.com/yazar/Risk-degerlendirmeME-cezasi-4-bin-851-lira/6170