1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirmesi araştırması ve yorumlanması

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Engin Kara tarafından 23 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    Bilmiyorum ne kadar doğru olur fiyat vermek ama ben bir tane yapmıştım. Şöyleki; İmes'de 5 çalışanı bulunan, tehlikeli sınıfta yer alan, torna,freeze,cnc tezgahı v.s. bulunan bir işletmeye ÇSGB'dan müfettişler gelmiş ve 17 maddelik bir tutanak tutmuşlar. İşletme benim bağlı bulunduğum OSGB'yi aradı ve beni görevlendirdiler. Ben de gittim ve denetim tutanağına, çalışma ortamına, çalışan sayısına v.b. gibi durumlara göre piyasadan bi haber şekilde bi teklif verdim.
    5 kişiye İSG eğitimi, Acil Durum Eylem Planı, Risk analizi, Kimyasal analiz raporlarının hepsi için 1500+KDV istedim. Taktir değerli dostlarımızın. Dediğim gibi piyasadan bi haberim belki 500 tl ye yapmam gerekirdi belki 5000 tl ye bilmiyorum.Ama herhalde osgb bundan sonra böyle işler olursa bu teklife göre fiyat verecek..
  2. mahmut.mengulluoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    dikkate alıp cevap yazan herkese çok teşekkür ediyorum. dediğinizde çok haklısınız iş yerinin görülmesi lazım. ben sadece çevremdekiler bana soruyor diye ortalama bişe sölemek için sordum. çok teşekkürler ilginiz için.
    ben henüz sınava girmedim ancak raporu bende hazırlaya biliyormuşum, avukatlarla görüştüm yapabilirsin dediler. ben henüz yapıp yapmayacağıma karar vermedim ama kendime alıştırma olsun diye bahsetmiş olduğum metal kesim büküm atölyesinin 1 şubesine risk analizi yaptım. ilgilenen olursa yapmış olduğum rapora bakması için uzman arkadaşlara dosyayı göndermek isterim.
  3. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    Dosyayı bana gönderebilirsiniz inceleyebilirim. Bu akşam saat 9 dan sonra bi bakarım yarında olurluğu ile ilgili nacizane yorumumu yaparım. Mail ve tel no; e.kara.isguzm@gmail.com 05056602132
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Burda paylas bakalim analizin risk degerlendirme yonetmeligine gore standartlari nedir.muhteviyati nedir.istersen eger...bu site proaktif bir sitedir usaklar...
  5. mahmut.mengulluoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yaptığım örnek rapor ve çeklist

Ekli Dosyalar:

6. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    mahmut bey benim şu an için bi 5 dk vaktim var gerçekten. Bi göz gezdirdim şöyle. Yaptığınız çalışmayı yorumlayacağım ama benden daha deneyimli isg uzmanı arkadaşlar daha iyi yorum yapabilirler ben henüz 6 aydır bu işin içindeyim. Beni dikkate alırsanız ne ala. Yorumum şudur; Genel olarak olayı anladığınızı düşünüyorum. Şablon olarak küçük bi eksiklikten söz edebilirim.Yani daha iyi bir şablonunuz olsa düzenli olacaktır. Risk derecelendirmelerinizde biraz yanlışlık var. Risk skoru 6-8 falan çıkmış. Benim hazırladığım raporlarda çok daha yüksek yazıyorum bu olumsuz durumları. Tabi yaralanma, hasar şiddeti ile ilgili bilgilendirmeler mevcut yönetmelikte. Örneğin elektrik çarpmasının hasar şiddetini 3 yazmışsınız. Elektrik çarpması, yangın çıkması, kırık-çıkık,kayma, düşme, derin kesik oluşturma gibi konularda hasar şiddetini maksimum düzeyde yani 5 olarak almanız daha doğru olur diye düşünüyorum. Kusura bakmayın şimdilik bilgim dahilinde bu kadar yardımcı olabiliyorum. Hafta sonu girebileceğim siteye belki yarın da girebilirim işimin yoğunluğuna göre..İyi akşamlar herkeze....
  7. mahmut.mengulluoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    risk değerlendirmelerini tekrar gözden geçireyim, şablon olarak eksik kısımlarıda vurgulayabilirmisiniz mümkünse, zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum. iyi akşamlar kazasız belasız günler.
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    kimyasal analiz raporu derken kimyasal msds lerini inceleyerek yaptığınız analizler ve tedbirler mi ? ortam ölçümleri mi ?
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    öncelikle tebrik ederim kardeşim eline sağlık fakat;

MEVCUT DURUM:
    o Hammaddeler ve işlem görmüş parçaların bir kısmı yerlerde düzensiz bir şekilde istiflenmiş.

ALINMASI GEREKLİ ÖNLEMLER:
    · Yerlerde bulunan hammadde ve parçalar uygun , hareketi kısıtlamayacak şekilde istiflenmeli.

sorumlular:

termin tarihi:

aksiyon sonrası yada açıklama son durum:

DÖF:

birde tanımlar,kapsam,amaç,risk değerlendirme tarih aralığı,ekip isimleri,yöntemin adı,faaliyet alanı yada proses bilgisi,risk yenileme aralığı....

10. mahmut.mengulluoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben risk analizi için böyle bir form yapmıştım aslında ama sonra yaparken raporu braz değiştirdim, bana esinleneceğim bir örnek analiz raporu önerebilirmisiniz ?

Ekli Dosyalar:

11. mahmut.mengulluoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bir kaç sorum olacak erkan bey
    1-sorumlular kısmına ne yazmam gerekiyor ? yani o işi yapan kişiden mi işyeri sahibinden mi yoksa risk analizi yapan kişiden mi bahsediyoruz ?
    2-aksyon sonrası son durum nedir ? eylemler yapıldıktan sonra doldurulacak kısım mı ?
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1-kısım şefi,şantiye şefi,çalışan temsilcisi,destek elemanı,çavuş,formen,usta,işçi,elektrikçi,mekanikçi,kademeci falan filan....
    2-eylemler yapıldıktan sonra doldurulacak kısım mı...aslında evet,,,, tedbir alındıktan sonraki risk seviyesi..
  13. mahmut.mengulluoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hee tmm anladım çok teşekkürler, sağolasın
  14. mahmut.mengulluoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    zaman ayırıp baktığın için çok teşekkür ederim.
    söylediğin konuları tekrar gözden çeirecem.
    bahsi geçen firma 5 ayrı iş yerinden oluşuyor, orada herhangi bir kimyasal kullanılmıyor, boya tiner vb olan yer başka bir kısım :)