1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirmesi cezaları

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve hakan tekin tarafından 17 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. hakan tekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  19509
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba ,

  1 -tehlike sınıfına ve çalışan sayısına bakılmaksızın risk değerlendirmesini ilk kez temmuzda yaptıracak olan bir işyeri , ocaktan- hazirana kadar olan süreçte risk değerlendirmesi yaptırmadığı için para cezası alır mı ?

  2 -Şuan için 50 'den fazla çalışanı olan ve tehlikeli sınıfta yer alan bir fabrika için kurul kurmayıp , risk değerlendirmesi yaptırmamış olmasının cezası nedir acaba ?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1-hayır,yaptırmamış olması nedenine bağlı geçmiş aylara dönük ceza kesilir..
  2-kanunda yazıyor ve aşağıdaki linkten cezalara bakabilirsin...(4.500 Türk Lirası / her ay)

  Ekli Dosyalar:

 3. merhabalar, konuyla ilgili benimde bir sorum olacak;

  örnek vererek akılda kalması amacıyla;
  basit bir perakende satış mağazası diyelimki risk değerlendirmesini temmuz ayında yaptırdı. Ocak ayından itibaren yaptırmadığı her ay için ceza kesilir mi?
  Kesilir ise bu ne tür bir denetim sonucunda bakanlık tarafından tespit edilicek?
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  hayır..önemli olan yapmaktır..tehlikeleri tesbit edip risklerini kabul edilebilir hale getirmektir ve bilmektir işyerinde riskler hep devam eder sürekli gözetim ve güvenlik kültürü oluşturmak alışkanlık haline getirmektir.konudan uzaklaştım galiba sanki...neyse,ocak-2013 yürülük tarihidir yükümlülüklern başladığı tarihtir ve risk değerlendirme raporunu müfettiş için yapıyorsanızda bırakın bu işi..iş teftiş müfettişleri ve iş kur denetimleridir 2 soru cevabı..
 5. güzel kardeşim, inan senden çok daha fazla sanayinin içinde risklerin içindeyim, önemli olanın tehlikeleri tesbit edip risklerini kabul edilebilir hale getirmek ve bilmek yerinde risklerin hep devam ettiğini sürekli gözetim ve güvenlik kültürü oluşturmak alışkanlık haline getirmek olduğunu inan senin kadar bende biliyorum. Sanırım çok fazla bu konuda işyeri sahipleriyle, müdürlerle toplantılar yapmıyorsun, pek fazla sanayinin üretimin içinde değilsin.
  Bu konuyu yeni öğrenen bu konunun öneminin yeni farkına varan tüm yöneticilerin sorduğu bir soruyu belki burda bilen bir arkadaş vardır diye bir soru yönelttik ama yine senin engeline takıldık.
  Durup dururken yine her başlıkta olduğu gibi atar yediğimiz için sorumuzun cevabını bilen arkadaşlardan da alamadık. teşekkürler kardeş
 6. teşekkür ederim fatih bey
 7. hakan tekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  19509
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkürler arkadaşlar , ancak benimde kanundan çıkardığım geçmişe dönük ceza yer şeklinde
 8. Lale Dinçer İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  ben de bu soruya günlerdir cevap arıyorum, biz kanunları ancak yorumlayabiliyoruz, keşke yönetmelikler veya başka yolla kesin hüküme ulaşabilsek. birkaç kişiye rapor hazırladım ve güncel tarih attım, sizler nasıl yapıyorsunuz???
 9. diyelimki dün yaptırdınız risk analizini,eğitimleri,acil eylem planını. denetimede ertesi gün geldiler..neden dün yaptırdınız diye ceza kesemezler.sonuçta geldiklerinde hazır olarak var.geriye dönük tarih atmaya gerek yoktur.
 10. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Samsa İş Güvenliği
  bu işin tarihi 1 ocak olduğu için müfettiş teftişe gittiği tarihte önce risk değ var mı ona bakar varsa inceleme yapar sonrası herşey müfettişin insiyatifinde isterse ceza keser kanun o tarihde yürürlüğe girmiş kanunda apar topar yürürlüğe girdiği için geriye dönük pek yazılmıyor diye biliyorum
 11. hakan tekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  19509
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  DEĞERLİ ARKADAŞLAR BENDE SİZLER GİBİ TEREDDÜTTE KALDIĞIM İÇİN SORMAK İSTEDİM , MÜFETTİŞİN İNSİYATİFİNE BIRAKMAK NE KADAR DOĞRU OLACAKTIR.KANUNDA AYKIRILIĞIN DEVAM ETTİĞİ HER AY İÇİN DE CEZA UYGULANACAĞINI AÇIKÇA YAZMIŞ.MADEM HAZİRANDA YAPTIRAN GEÇMİŞE YÖNELİK CEZA YEMİYECEK NEDEN OCAKTA YÜKÜMLÜKÜK BAŞLADI ? ? BENCE HER TÜRLÜ CEZA YEMELİ.
 12. Lale Dinçer İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  böyle söylerseniz insanları yalan söylemeye veya sahte tarih atmaya yönlendirmiş olmuyor musunuz? sonuçta hiç kimse 1 ocak sabahı kalkıp haydi ben risk değerlendirmesi yapayım demedi, bence müfettişler de bunu göz önüne alıp inisiyatiflerini işverenden tarafa kullanacaklardır.