1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirmesi ile denetim arasındaki fark

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 29 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Ben de yazdığım yazılımı ilk etapta Hilal hanımın dediği gibi denetlemelere yönelik yazmıştım. Sonra mevcut ve döf sonrası risk değerlendirmesi diye ayırma yaptım. Çünkü risk yukarıda da denildiği gibi her zaman var. Bizler sadece olasılığı düşürebiliyoruz. Bazı durumlar oluyor şiddetide düşüyor... Ama risk tamamen kaybolmuyor.
  3. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

Talha Bey,
    Olasılığı düşürebiliriz fakat şiddeti değiştiremeyiz.Totalde riski de düşürürüz.
    Bazı durumlar derken mesela hangi durumlarda şiddeti düşürebiliriz?
  4. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Örneğin bir inşaat iskelesinde en fazla 4 kişi çalışabilir , bu da herhangi bir iskele düşmesinde 4 kişinin de ölme yada ağır derecede yaralanma ihtimali demektir. Burada şiddete 5 dersek , çalışma şeklini değiştirip o iskeleye 2 kişi çıkarırsak şiddeti düşürmüş olmaz mıyız ?
  5. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

Katılıyorum,riski sıfıra düşürmek çok ütopik olurdu.Sonuçta insanoğlu çalışıyor ve risk her zaman vardır; ancak risk düşürüldükten sonra kontrol tedbirleri doğrultusunda denetlenmelidir.
    Mesela elektrik panosu kapaklarının açık olması,yalıtkan paspas olmaması,pano üzerinde veya çevresinde yanıcı madde olması v.b. durumlar risk arz ediyor diyelim.Fakat ben işletmeme baktığımda bu riskler çok düşük gözüküyor.Yani pano kapakları kapalı,yalıtkan paspas var,yanıcı malzeme yok ve (1*5) verdiniz diyelim.Burada yine de risk vardır diye belirttikten ve risk puanı verdikten sonra,kontrol tedbirleri doğrultusunda düşük olan riski tekrar aynı riske düşürmek mantıklı mıdır?Kontrol tedbirleri doğrultusunda yine (1*5) mi diyeceğiz tartışılır.Böyle bir riski hiç yazmasan eksik analiz yapıldığı düşünülür.Burada şu noktaya geleceğim,işletme içerisinde denetim yaparken problem olmayan durumları da risk analizlerinde belirtmek zorundayız sanıyorum,aksi düşüncesi olan var mı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Temmuz 2013 ---

2 kişi çalıştırsanız dahi,işçilerden biri aşağı düştüğünde en kötü ölecektir.Siz olasılığı düşürürsünüz şiddeti değil.Çalışan belki kalp krizi geçirerek ölecek.Ölme ihtimalini düşürürsünüz,ölmeden de yaralanarak sağ çıkabilir fakat kim garantisini verebilir?Dolayısı ile şiddet yine 5 olacaktır diye düşünüyorum.
  6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet, riski 1 olanları bile belirtmek gereklidir bencede. Şiddete gelince ben şöyle bir yol izliyorum. Örneğin sizinv erdiğiniz elektrip panosu örneğinde koruyucu paspas, yalıtkan ayakkabı yoksa o kişi elektrik akımına kapıldığının yaralanabilir veya ölebilir yani şiddet 5. Fakat; yalıtkan paspas ve ayakkabı verdiğimizde o kişi yine elektrik akımına kapılabilir ama paspas ve ayakabı sayesinde ölüm olasılığı büyük oranda ortadan kalkacağından olayın şiddedi azalmış olur diye düşünüyorum. o yüzden 5 ten 3 e düşürüm. Tabi farklı uygulamada bulunan arkadaşlar da olabilir. Bence; alınan önlemler hem olasılığı, hem de şiddeti düşürebilir.
  7. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ben de bu noktada şöyle düşünüyorum,ayakkabı vermek ölme ihtimalini ortadan kaldırmaz.O gün giymeyeceği tutar ve yine ölme ihtimali gündeme gelebilir.5*5 analiz yönteminin yoruma açık olması çok kötü.
  8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Personelin ayakkabıyı giymesi veya giymemesi bence şiddeti değil olasılığı etkiler :) evet, dediğiniz gibi yoruma açık bir husus
  9. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    şiddet ile ilgili yorumlar;
    Yüksekten düşme ile ilgili olsun.
    Çalışan yüksekte çalışırken emniyet kemeri bağlatırsanız olasılık düşer , şiddet aynı kalır
    Çalışana kemer bağlatmayıp , çalıştığı yerin altına ağ gererseniz , bu seferde olasılık aynı kalır şiddet düşer ( aşağı düşer ama düşmenin etkisi az olur)
    hem olasılık hemde şiddet düşebilir.
    Risk analizinde alınan önlemler sadece olasılığı azaltır diyemeyiz. Aldığınız önlemler şiddeti azaltmaya yönelikde olabilir. Özellikle kişisel koruyucular doğrudan şiddeti azaltmaya yönelik önlemlerdir.
    Bir şantiyede birinde 10m yüksekten 50 kg lık bir çimento çuvalı bir çalışanın kafasına düştü. Kullandığı baret sayesinde hafif bir baygınlık ile işe devam etti. ( şiddet derecesi 2 , iş günü kaybı yok,ayakta tedavi ) Baret kullanmadığı durumda ise çok muhtemel şiddet 4-5 olacaktı.(ciddi yaralanma gibi)
  10. okncivil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben ekteki gibi bir uygulama yapıyorum. önlem öncesi ve önlem sonrası risk değerlendirmesi bana daha uygun geliyor. sizlerin fikrini almak isterim bu konuda.. iyi çalışmalar

Ekli Dosyalar:

• forum.xlsx
      Dosya Boyutu:
      11 KB
      Görüntüleme:
      135
  11. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

Ama siz şantiye örneğinde şiddeti 2'ye düşürerek çalışanın asla ölmeyeceğini garanti ediyorsunuz. Evet belki ölme ihtimali çok düşüyor ama ölmenin önüne geçemezsiniz.Orada her zaman bir ölme riski olacaktır.Bakınız durum burada karışıyor,baz aldığımız ölme riski.Yani şiddet 5 iken riski biz kaça düşürebiliriz bunu düşünüyoruz.Ya da KKD örneğinizde olduğu gibi,şiddet 4 iken (meslek hastalığı) riski kaça düşürürüz?Ben şiddeti baz alarak riski düşüyorum.Belki de uzmanlar arası analiz farklılığı burada oluşuyor.
  12. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Ersin Bey o adamın ozel rısk gruplarında oldugunu dusunursek( yaslı zayıf biyolojik yapısı vs) diger calısan gıbı sanslı olabılır mıydı? ( bu olayda baret olsun olmasın boyun kırılması gibi olayın gerceklesmemesi calısanın verılecek sadakası varmıs diyecek türden)

sağlam olarak bildiginiz agların yırtılma kopma yerınde cıkma ıhtımalın oldugu durumda şiddeti düsürdügümüzde düşme sonucu ölüm gerceklestıgınde ne yapacagız. Eger risk ölüm olarak belirlendiğinde aksiyon Ag serme ise sadece ölüm olma olasıgını düşürmüş oluruz. Çünkü şartlar sonsuza değin sabit degıldır.

Paraşüt olayını dusunun. Paraşütü verdik diye şiddeti düşürmüş mü oluyoruz. Paraşütü verdik şiddeti düşürdük diyelim Paraşütü olan şahsın; paraşütü açamama paraşütün çalısmaması , yırtılma durumlarında paraşüt görevini yerine getiremeyecek ve şiddeti düşük tuttugumuz bir olayda ölümü gerceklestı.. bu olayı gercek hayatta hepimiz duymusuzdur.

KKD verildi ama degerlendirme hatası veya kullanım hatası veya insan hatası nedeiyle kkd yetersiz kaldı ve işlevini yerine getiremedi. Bu acıdan bakmakta fayda var.

Sonuc olarak bir takım önlemlerle hasarın derecesını azalttıgımızı düşünebiliriz ama şartların sürekli degıstıgını ve sabıt kalmayacagını unutuyoruz.
  13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aslında düşürülme ihtimali var ama bunlar nadir.

örneğin, mini pressler (sadece minnacık parçaları basan ve parmak girecek genişlikte) var, bir koruma donanımı eklendi, beklenenden erken bir engelle karşılaşırsa açılıyor, ama bu çok da hızlı olamıyor, sonuçta parmakta hafif bir ezilme oluyor, artık bu presste tehlike uzuv kopması değil, yumuşak doku tramvası.

evet çok sık değil ama oluyor.
    aynı şekilde gürültüyü de ele alabiliriz. makine 90 db gürültü çıkartırken, çeşitli takoz, ses yalıtımı vs ile makinenin gürültürü 80db'e düşürülüyor. burada olasılığın düşmesinden bahsedemeyiz, burada direk şiddet düşmüştür.
  14. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    En basitinden,balkonlarınızda neden korkuluk var?İnsanoğlu evleri yaparken bunu düşünmüş ve yüksekten düştüğünde ölmesin ya da yaralanmasın diye.Belki de sadece kedi gibi dört ayağının üzerine düşecek.Ama siz korkuluk koyduğunuz için aşağı düştüğünüzde ölme ihtimalini ortadan kaldırmış olmazsınız.
  15. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    ben " hiç bir zaman şiddet düşmez " sözünü ezber görüyorum.yeni teknoloji preslerde (plc safety ve güvenli modülleri olan) örneğin ışık sensörü bozuldu ise sistem bunu farkedip presin elektrik enerjisini dahi kilitliyor
  16. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence o aktivitede iki farklı risk var. birincisi paraşütün açılmaması öyle bir değerlendirmede yedek paraşüt vesaire sadece olasılığı düşürür. fakat diğer bir aktivite olarak paraşüt ağırlığının fazla olması ve kişinin sert inişi sebebiyle ayağını kırması diye bir değerlendirme yaparsak, kişiye daha büyük bir paraşüt verdiğimizde ve ağırlık sınırlaması getirdiğimizde kişinin ayağının kırılma durumu ortadan kalkar ve sadece burkulma gibi durumlar olabilir diye değerlendirebililiriz. Tüm aktivitelerde şiddeti düşürmek elbette mümkün değil,
  17. okncivil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yollardaki tehlikele. ve çarpmanın etkisini azaltıcı bariyer tipleri. bunlar şiddeti düşürür mü düşürmez mi.? çarpma riski (ilave önlemler alınmadıysa) aynıdır. peki alınan önlemin etkisini nasıl belirteceğiz? ses örneğindeki gibi, e ses düştü. şiddet nasıl aynı kalabilir?
  18. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

Sensörün bozulduğunu anlayan bir teknoloji beni mutlu eder. :) Yoksa biz tekstil makinelerinde döner silindirlere parmak sıkışmasını önlemek için sensör koyduk. Sensörün çalışmadığı durumda parmak yine sıkıştı.Şiddet değişmedi.Ben hiçbir teknolojiye %100 güvenmem.Sonuçta onu da insanoğlu yapıyor.Elbet bir gün açık verecektir. Titaniğe batmaz dediler,battı. Sistem bir gün öyle bir duruma gelir ki onu bile farkedemeyebilir. Ama ne olur?Farkedememesi az rastlanır bir durum olacaktır.Diğer türlü dediğiniz gibi tabii ki de eskisinden daha sağlıklı olacaktır.
  19. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mesela çarpma riski olan yerdeki malzemeyi değiştirir yumuşak ve elastikiyeti olan malzemeden yaparsınız makinanın köşelerini, çarpmayı engellemez ama çarpmanın şiddetini düşürür.

bu şiddet düşürülemez cümlesine uluslararası lüteratürde hiç rastlamadım. firmam dolayısıyla genelde dış kaynaklarla çalışıyorum. bence türkiyedeki 1-2 kişinin kişisel çıkarımıydı yayıldı, tamamen şehir efsanesi :)
    bu kadar karamsarsanız bu uzmanlık işi sonunda sizi paranoyaya sokabilir, neyse

sizin örneğinizde sensör zaten şiddeti düşürmekle alakalı hiç birşey yapmıyor. sadece olasılıkla ilgili bir uygulama, bence doğru açıdan bakmıyorsunuz