1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirmesi: nasıl yapılmalıdır? hazırlık ve uygulama kriterlerinin analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Risk Değerlendirmesi: Nasıl Yapılmalıdır?
  Hazırlık ve Uygulama Kriterlerinin Analizi
  6331 No’lu İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 4. Maddesinde İşverenin genel yükümlülükleri içerisinde,Risk değerlendirmesini yapar yada yaptırır hükmü yer almaktadır,yine Madde 5 ve Madde 10’da risk değerlendirme korunma ilkeleri ve kontrol,ölçüm ve araştırmasına dair uygulaması hakkında genel bilgiler vermektedir.Aslında 6331 nolu İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu Proaktif yaklaşımını ve Riskleri belirlenmesi hususunda çalışmaların yapılmasını kanunun kalbine temel felsefe olarak işlemiştir.Peki Kanunun uygulanmasında can damarı teşkil eden Risk analizi ve değerlendirmesinin insan,üretim ve işyeri sağlık ve güvenlik şartlarının istenilen seviyeye çekilmesi hususunda Risk Değerlendirme Raporunun Hazırlanması ve Uygulanmasının ne kadar önemli olduğu daha etkin olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Bu aşamada Kanunda belirtilen hükümler doğrultusunda bakanlık tarafından resmi gazetede yayınlanmış olan İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi yönetmeliği,Risk Değerlendirmelerinin nasıl yapılacağını hem içerik hemde şeklen hazırlık ve uygulama açısından belli bir çerçeve çizmiştir.Yönetmelik maddelerinden en dikkat çekici olanlarından madde 6 Risk Değerlendirme ekiplerinin kurulması hususlarını,Madde 8 Faaliyet alanları ve Tehlike tanımlamalarının belirlenmesi,Madde 9 Risklerin insan ve çevre üzerindeki etkisini incelenmesi ve analizlerinin yapılması hususunda Tehlikelerden kaynaklı risklerin sıklık ve etki alanı hususunda çalışamaların yapılmasından bahseder.

  MADDE 9 – (1) Tespit edilmiş olan tehlikelerin her biri ayrı ayrı dikkate alınarak bu tehlikelerden kaynaklanabilecek risklerin hangi sıklıkta oluşabileceği ile bu risklerden kimlerin, nelerin, ne şekilde ve hangi şiddette zarar görebileceği belirlenir. Bu belirleme yapılırken mevcut kontrol tedbirlerinin etkisi de göz önünde bulundurulur.

  Kanun ve Yönetmelik ışığında Risk Değerlendirme çalışmalarının Hazırlık ve Uygulama aşamalarını inceler olursak;

  A-Uygulama Aşaması:Bu aşamada ilk yapılması gereken Risk Değerlendirme ekibin kurulması ve atamalarının yapılmasıdır.Risk Değerlendirme ekibinde,İşveren/İşveren Vekili,İş Güvenliği Uzmanı/İşyeri Hekimi,Çalışan Temsilcisi ve Destek Elemanları yer almaktadır.Bu ekibin kurulması sırasında Atamaların Belgelerle atandıklarını belirtecek Somut veriler üzerinden de belirtilmesi önem arz etmektedir.

  Uygulama aşamasında Risk değerlendirme çalışmaları için kurulan ekip sonrasında bu ekiple sahanın tüm bölümlerinde çalışanların katılımını da sağlayarak işletme Kontrolü ve denetimlerin saha içi ve dış çevresini içine alacak ve tüm alanları kapsıyacak denetim çalışmaları bu ekiple yapılmalı gerekirse kontrol listeleri ile çek edilmelidir.Bu hususta uygunsuzlukların fotoğraflanması önem arzetmektedir.Diğer yandan tüm çalışanlara Tehlike Anketleri yapılarak öngörüleride alınmalıdır.

  Uygulama aşamasında işletmenin genel faaliyet alanı,makine ekipman ve proses bilgileri kapsamında Risk Değerlendirme yöntemi belirlenmelidir.Genel itibari ile küçük işletme ve kobi düzeyinde işyerlerinde Çek list yöntemi kullanılmakla beraber ciddi üretim ve proses içeren makine ekipman kullanımının yoğun olduğu ciddi müesese,fabrika ve şantiyelerde,Risk değerlendirme yönetmeliğinin 9. Maddesinde belirtildiği üzere Tehlike ve risklerin hangi sıklıkta oluşabileceği,etki alanları ve maruziyet sınırlarınında belirlenmesini esas kılmasından dolayı çalışanın ve işletmenin tehlikeye maruz kalması sıklığı ve süresi, belirlenecek yöntemde kullanılması (belirtilmesi) gerekmektedir.Bu noktada Fine Kinney Methodu incelenebilir.

  Özet Olarak Uygulama Aşamaları;

  · Risk Değerlendirme Ekibinin Kurulması ve Atamalarının yapılması
  · Ekip ile Birlikte İşletme Kontrolü ve Denetiminin Yapılması
  · Uygunsuzlukların Fotoğraflanması,Kontrol Listelerinin oluşturulması ve Tehlike Belirleme Anketlerinin yapılması

  B-Hazırlık Aşaması(Risk Değerlendirmesinin Yapılması):Bu aşamada Risk Değerlendirme Yönetmeliğinin 11. Maddesinde detaylı olarak belirtildiği üzere Dökümantasyonun Hazırlanması gerekmektedir.Hazırlanacak dökümantasyon doğrultusunda Belirlenmiş Risk Değerlendirme Yöntemi ile de Risk Değerlendirme Formu Hazırlanır.Risk Değerlendirme formunun(Raporu) hazırlanmasından sonrada Risk skoru yüksek acil müdahale gerektiren durumlar içinde ayrıca Aksiyon Planlaması yada Düzeltici Önleyici Faaliyet Raporlar hazırlanması da önem arzetmektedir.

  Ayrıca Risk Değerlendirme Dökümantasyon ve Risk Değerlendirme Formlarının ilk sayfalarının tüm ekip tarafından imzalanması ile diğer sayfalarının tek tek paraf edilmesi ve de elektronik ortamda işverene de teslim edilmesi gerekmektedir.

  Özet Olarak Hazırlık Aşamaları;

  · Dökümantasyonun Hazırlanması
  · Risk Değerlendirme Formunun(Raporu) Hazırlanması
  · Düzeltici Önleyici Faaliyet Raporlarının yada Aksiyon Planının Hazırlanması

  Dökümantasyon Alt Başlıkları:

  Giriş Kısmı:

  · Firma Ad ve Unvan,Adres ,İşveren Adı,İşyeri Faaliyet alanı ve Risk Değerlendirme Tarihi ile Geçerlilik Tarihi
  · Risk Değerlendirme Ekibinde bulunan kişilerin Ad Soyad ve Unvan Bilgileri

  Orta Kısım

  · Mevcut Tehlikeler,
  · Tehlikeden Etkilenen Personeller,
  · Mevcut Kontrol Önlemleri,
  · Risklerin İndirgenmesi için Alınması Gerekli İlave Kontrol Yöntemleri,
  · Risk Değerlendirme Ekibi,
  · Tanımlar,
  · Kapsam,Yapılan İş ve Faaliyet Alanları
  · Amaç,
  · Risk analizi ve Değerlendirme Yöntemi
  · Araştırma-Denetim ve Sonuçların Değerlendirilmesi,
  · Risk Kontrol Tedbirlerinin Değerlendirilmesi,

  Sonuç Kısmı

  · Sonuç:Öneriler ve Alınması Gerekli Önlemler


  Erkan Dündar
  Maden Mühendisi

  KAYNAK:
 2. anilcelebi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  13656
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  çok teşekkürler...
 3. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ağzına sağlık :)
 4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  erkan bey eline sağlık
 5. Birsen durmış İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  tehlike anketi formu varmı acaba elinizde
 6. Yusuf ERPAK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
  Bir forum da yönetici olarak görev yapan arkadaş mevcut durumun yazılmasına gerek yok diye bir yazı yazmış sizce ne kadar doğru??
 7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  durumun yazılması derken
  konuyu biraz daha açabilirmisiniz
  doğruluğunu yada yanlışlığını gidermeye çalışalım
 8. Yusuf ERPAK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
  Örneğin asetilen tüpün patlama riskini değerlendirirken mevcut olan geri tepme ventilinin oluşunu veya arabayla zincirlenmiş oluşunu yazmamak gibi...
 9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  yazmamak ise yanlış derim
  çünkü
  risk analizi yaparken bazı arkadaşlar sadece denetleme mantığıyla müfettişin ceza kesmek için aradığı eksiklik mantığıyla çalışma yaparak şu eksik risktir bu yok risktir yazalım gibi yollara gidiyorlar hatadır

  mevcut olan ileride olabilecek veya hiç olmamış farketmez herşey bir riskti

  tehlike, tehlike kaynağı ....asetilen tüpü, geri tepme emniyet ventili olmayan asetilen tüpü ile çalışma
  risk..................................kaynak yapımı esnasında alevin geri teperek tüp içine girmesi, tüpün yırtılması, patlaması sonucu ölümlü kaza olması
  mevcut önlem.................asetilen tüpü basınç saat çıkışında ve şaloma bağlantısında emniyet ventili vardır
  olasılık............................1
  şiddet...ölümlü kaza.........5
  risk skoru.........................1*5=5............gibi
 10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  RD yaparken güvenlik kapısından içeri girdiğinizde gözlerinizi 30 sn- 1 dk kapatın ve sonra açın. Gördüğünüz ve göremediğiniz o anda ne varsa yazmaya başlayın.
 11. Gökhan Öncü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ege üniversitesi
  Ellerinize sağlık anlatım oldukça başarılı ancak bir kısımı düzeltme gereği duydum.Siz risk değerlendirme formunun ekipce ilk sayfasının imzalanması gerektiğini yazmışsınız.Ancak Risk değerlendirme yönetmeliğine göre'' Risk değerlendirmesi dokümanının sayfaları numaralandırılarak; gerçekleştiren kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve işyerinde saklanır.''şeklinde yapılmaktadır.Saygılar
 12. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  bazı müfettişler ön kapağa ekip isimleri yazılmasını ve imzalamalarını istemektedir
 13. yasiner İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ARKADAŞLAR ÇOK ACİL CVP PLS TAM ZAMANLI İSG UZMANI OLARAK ÇALIŞTIĞIMIZDA AZ TEHLİKELİ BİR İŞYERİNDE TEMEL İSG EĞİTİMLERİNİ BİZ VEREBİLİYORMUYUZ C SINIFI UZMAN OLARAK YOKSA OSGB DEN Mİ TALEP EDİLİYOR EĞİTİMLER
 14. ranakalfa İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  49447
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  herkese merhaba,risk analizi olsun,acil durum eylem planı olsun,ruhsatı olmayan yerlere yapılıyor mu? Bu konuda bilgisi olanlar,yardımcı olabilirse çok memnun olurum.
 15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ruhsatı olmayan yer,açılmamış ve resmiyette olmayan yer demektir.Bu tip işyerleri resmiyette gözükmediğinden kaçak yada merdiven altı işletmeler olarakta düşünebiliriz.Bu tip gayri meşru yerlere isg kanunu uygulanmaz diye düşünüyorum.çünkü yoklar..

 16. tabi ki siz verebiliyorsunuz
 17. Murat Koçak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  64951
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Merinos - ÖZERDEM MENSUCAT A.Ş.
  çok beğendiğim bir risk analizi tablosu... Pınar KAYA hanımın emekleriye. Her risk tek sayfada ama o kadar detaylı ki yok yok...

  Ekli Dosyalar:

 18. mine çam İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100040
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  CANINA SAĞLIK
  Merhaba, 10 kişiden az olan ofisler için ÇSGB de yayınlanan check list yöntemi yeterli olurmu?
  Risk değerlendirmesi yaptıktan sonra acil durum planı da yapacak mıyım?
  Personel eğitimini biz verebiliyormuyuz ? yoksa onun için ayrı bir belgemiz mi olmalı?
  Son sorum da nasıl faturalandıracağımız. ( Kendi firmam var)

  Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.
 19. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Göz kapama konsantrasyon için galiba... değişik bir taktik :)

  Göremediklerimizi yok diye yazcaz dimi ? :D
 20. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Bu formu kullanabilirsiniz ama siz uzmansanız orda yazmayan işyerinde gördüğünüz riskleri de ilave ediniz. O kontrol listeleri işverenlerin kullanması için. Sigorta girişiniz yapılmışsa eğitimleri verirsiniz ama o firmanın uzmanı değilseniz veremezsiniz, OSGB vermesi lazım. Zaten o işyerinin uzmanı iseniz faturaya gerek yok değilseniz eğitim veremediğiniz için böyle bir derdiniz olmaz. Risk analizi içinde aynı durum söz konusu. O ay için bir gün dahi olsa sigortalı görünseniz uzman olarak bu hizmetleri verebilirsiniz.