1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirmesi sorunsalı-işverenin imza atmaması

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 26 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Merhaba arkadaşlar,

  Çalıştığım firmada işveren risk değerlendirmesine imza atmaktan kaçınıyor. Asıl tehlikeli olan riskleri risk değerlendirmesinden çıkarıp, sonra imzayacağını söylüyor. Ben bu risk değerlendirmesini çıkarsam hekime, çalışan temsilcisine, destek elemanına imzalatsam işveren imtina etmemiş desem olmuyor mu ?
 2. Nil Gün İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  28762
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşveren ilk sayfadan son sayfaya kadar onaylamak zorundadır. İmzalamadığı takdirde işveren vekili de imzalayabilir. İşveren vekili var mıdır acaba firmada?
 3. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  İşveren vekili yok. İşveren haricinde kimsenin imza atmasına müsaade edilmiyor zaten anlayacağınız sıkıntılı bir durum.
 4. Tehlikeli gördüğün hususları tespit öneri defterine yazar,risk analizinden o kısımları çıkarıp imzalatabilirsin
 5. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Tespit öneri defterinede yazdırmıyor.
 6. Nil Gün İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  28762
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  O zaman işveren vekili seçilecek bu durumu açıklamanız lazım. ya da imza atılmaması durumunda karşılaşılacak para cezalarından bahsedin. Ki zaten imza atsa da atmasa da herhangi bir sorunla karşılaşıldığında her türlü işveren yükümlü olacaktır.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Ağustos 2014 ---
  İşvereniniz kaşınıyor o zaman:)
 7. sana kim dedi risk analizi yap :)
 8. Nil Gün İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  28762
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşvereninize şu yönetmeliği okutun o zaman. Ya da işveren vekili seçin.

  Ekli Dosyalar:

 9. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  imzalamaktan kaçınmıyor istediği maddeleri çıkarırsam imzalayacak :)
 10. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yapmış olduğun risk değerlendirmesi seni de bağlayacağı için risk değerlendirmesinde asıl tehlikeleri çıkarmamalısınız.
 11. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  İş güvenliği böyle birşey işte. İşverenin eline muhtaç olursun bişey oldumuda iş güvenliği uzmanı göstermedi.
 12. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ona reddedemeyeceği bir teklif sun :)
  [​IMG]

  Son çare arkadaşın da dediği gibi istediği RD yi yap çıkarttığı maddeleri tespit defterine yaz onu da imzalamazsa bakanlığa şikayetini gönder bir ekip yollarlar en kısa sürede. Şikayetin gidince 50 tane maddeyi sıralarlar sonra senin yanına gelir kuzu kuzu işverenin. O an senin şikayet ettiğin ortaya çıkmazsa aranızdaki akdi de bozmaz.
 13. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  fotoğraf süpermiş :) bakanlığa şikayet edince kabak gibi benim ismim çıkar o en son çare ben biraz daha direteceğim anlaşılan bide mail yoluya rd yi göndersem fena olmayacak sanırım.
 14. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  bence kaç... koş koş koş. başka firma başka yer bul. bariz riskler ise ve risk analizinde yoksa olası kazada oradan olursa zaten hapis cezası net. kaç kaç kaç
 15. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  o zaman iş arıyorum buradan tüm osgblere, firma sahiplerine duyurulur :)
 16. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  riskleri cıkartıyor deftere yazdırmıyor, çok ciddiyim, cocuk oyuncağı değil bu iş;

  O inşaatın iş güvenliği uzmanı tutuklandı
  Kartal’da MG inşaat firmasının yüklenicisi olduğu inşaatın 16. katında iskelenin çökmesi sonucu üç işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili başlatılan soruşturmada inşaatın iş güvenliği uzmanı 24 yaşındaki tekstil mühendisi Erhan Eryılmaz ihmali davranışla kasten adam öldürme suçundan tutuklandı.

  facebookgoogle +digge-postayazdır
  GAZETEPORT - Savunmasında kendisinin C sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğunu belirten şüpheli, asıl sorumlunun A sınıfı iş güvenliği uzmanı olan Beyhan Seren olduğunu ileri sürmesine rağmen tutuklanmaktan kurtulamadı.Şüpheli olay günü emniyet kemeri ve diğer donanımların ölen işçilere de teslim edildiğini, kullanmamalarının kendi kusurları olduğunu da ileri sürdü.

  Olay iki gün önce Kartal’da bulunan 16 katlı bir inşaatta meydana geldi. İnşaatın 16. katında çalışan işçiler Hasan Doğan (53), Salih Karayalı ve Sinan Doğan (22) iskelenin çökmesi ile 16 kat aşağı düşerek beton zemine çakıldı. Olayı gören diğer işçilerin durumu bildirdiği sağlık ekipleri 3 işçinin de olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Olay yerine gelen savcı yaptığı inceleme sonrası soruşturma başlattı.

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI TUTUKLANDI
  Gazeteport'un edindiği bilgilere göre; olayın ardından inşaatın yüklenici firması olan MG inşaat firmasına bağlı olarak o gün bulunan C sınıfı iş güvenliği uzmanı 24 yaşındaki tekstil mühendisi Erhan Eryılmaz gözaltına alındı. Anadolu Adliyesi’nde savcılğa verdiği ifadenin ardından nöbetçi sulh ceza mahkemesine sevk edilen Erhan Eryılmaz savunmasında 6331 sayılı kanun gereğince inşaat işleri çok tehlikeli işlerden sayıldığından resmi olarak A sınıfı iş güvenliği uzmanının inşaatta bulunması gerektiğini ileri sürerek şöyle ifade verdi:

  “İnşaatın A sınıfı güvenlik uzmanı Beyhan Seren’dir. Ancak kendisi haftada bir inşaata gelmektedir. Ben her gün inşaatta bulunmaktayım. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğum için sahanın gezilmesi, evrak işleri ve kişisel koruyucu donanımların teslimi ile görevliyim. Kişisel koruyucu donanıma ilişkin gerekli emniyet kemeri ve diğer donanımlar ölen işçiler dahil her kese teslim edilmiştir. Buna ilişkin tutanaklar dosyada mevcuttur. Emniyet kemeri ve diğer donanımları kullanmak işçilerin kendi sorumluluğundadır. Takmadıkları takdirde bu işçiler uyarılır bu uyarıyı tüm teknik personel yapabilmektedir. Kazanın olduğu gün yağmur yağıyordu. Yağmur nedeniyle işçiler inşaata çıktı ve daha sonra indi. Öğlen 12.13.00 arasıydı. Ben yemek yiyordum. O esnada sesler geldi. Ben de dışarı çıktım, olay mahallinde üç işçinin inşaattan düşerek vefat ettiğini gördüm. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmam ve kişisel koruyucu donanımların kullanımının işçilerin sorumluluğunda olması ve diğer nedenlerden dolayı benim bu kazada kusurum yoktur. Bu konudaki düzenlemelere göre iş güvenliği konusunda üzerime düşen görevleri yaptım”

  Şüphelinin ifadesi ardından hakim dosyada kaza ile ilişkin bilirkişi raporu olmamasına karşın, şüphelinin kazanın meydana geldiği inşaatta iş güvenliği uzmanı olarak görev yapması nedeniyle kusurlu olduğu konusunda kuvvetli şüphenin bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.
 17. Gülden Ener Ertuğ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44154
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ulusoy Elektrik A.Ş.
  Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Madde 11'de;
  '(2) Risk değerlendirmesi dokümanının sayfaları numaralandırılarak; gerçekleştiren kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve iş yerinde saklanır.
  (3) Risk değerlendirmesi dokümanı elektronik ve benzeri ortamlarda hazırlanıp arşivlenebilir.'

  denilmektedir. Bu durumda işveren imzalatmak sizin göreviniz değildir. Risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmak işverenin yükümlülüğüdür. O size yaptırmış.

  Sizde raporu hazırladığınız kişiler ile birlikte imzalayın ve imzalı raporu bilgisayar ortamında taratarak işvereninize mail atın. hem dijital hem doküman olarak arşivleyin. Siz görevinizi yapmış olursunuz ve işverene raporu sunmuş olursunuz. İmzalayıp imzalamamak kendine kalmıştır. (Bu arada gönderdiğiniz mailde cc'ye kendi özel mail adresinizi de eklemeyi unutmayın ;) ) İşverene yazılı olarak bu raporu sunmuş olmanız yeterlidir zaten.

  Riskleri eksiltmek uzman olarak sizi zor durumda bırakır. Şikayet bazı arkadaşların yazdığı gibi kolay değil ve son çare olarak başvurulması gerekir. Elinizdeki tüm yolları tüketir ve çözüm bulamazsanız ve çalışanların hayati tehlikede ise şikayet yolu seçilebilir.
 18. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  işte aradığım cevap buydu çok teşekkürler:)
 19. Gülden Ener Ertuğ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44154
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ulusoy Elektrik A.Ş.
  Yardımcı olduğuma sevindim. :)
 20. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  lütfen savcılık hakım gormedıysek ıs kazasında ınsanları yanlıs yonlendırmeyelım
  "
  İş güvenliği uzmanlarının görevleri
  b) Risk değerlendirmesi;

  1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak."

  " işvereninize mail atın" mail eğer elektronık ımza yok ıse mahkemede yasal gecerlılığı yoktur, maıl gecerlı degıldır, ıslak ımzalı teblıg yada onaylı defter ile ancak. kı deftere de yazdırmıyormus.
  Risk değerlendirmesi yonetmeliğini eğip bükersiniz ancak risk değerlendirmesini yapmak değil tek gorevi iş güvenlik uzmanlarının, denetim, kontrol, takip. ayrıca işveren imzalamıyorsa kaçak göçek işverene imzalatıp o kişiyi yakarsınız sadece. aslolan yonetımın ısverenın bu rısklere tedbır almasıdır. biz" risk değerlendirmesi uzmanı" değiliz, iş güvenliği uzmanıyız. risk değerlendirmesini yapmaya yardım edeceğiz ancak o risk değerlendirmesi işimiz bitmiyor, o riskler var ise ortadan kaldırmlaıyız. işveren kaldırmıyorsa bakanlıga ıhbar etmelıyız. arkadasımız dıyor kı çok tehlıkelı maddelerı cıkartmak ıstıyor. acıkca sudur kı kaza rıskı yuksek dolayısıyla belkı de ısın durdurulması adına bazı seyler.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Ağustos 2014 ---
  Mehmet Uzmanım, sadece nedne risk analizinde neden takıldın anlayamadım? o imzalansa bitecek mi? rahatlayacak mıyız?