1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirmesi sorunsalı-işverenin imza atmaması

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 26 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. nsbk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu kişinin ne yapması gerekiyor kendini sağlama alması için.
  2. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Ağustos 2014 ---

Mehmet Uzmanım, sadece nedne risk analizinde neden takıldın anlayamadım? o imzalansa bitecek mi? rahatlayacak mıyız?[/quote]

Şöyle ki ben firmada bir takım değişiklikler yapıyorum fakat elimde risk değerlendirmesi olmadığı için bunu kanıtlayamıyorum veya yapacağım işleri bir termin tarihi kısmı olmadığı için yapamıyorum. Makina koruyucularını yaptırıyorum ama yaptırmadığımda var. İlerlememi gösteremiyorum anlayacağınız.
  3. Gülden Ener Ertuğ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44154
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ulusoy Elektrik A.Ş.
    Ortada yanlış bir yönlendirme yok. Takibini yapmak ayrı bir şey imzalatmaya çalışmak ayrı bir şey. Konuları karıştırmayın. Risk değerlendirmesini işverene uzman imzalatır diye bir ibare hangi yönetmelikte geçiyor? Dolayısı ile uzman raporu olması gerektiği gibi hazırlar ve hem doküman hem dijital olarak arşivler.

Son dönemde, Tebligat Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Yeni Ticaret Kanunu'nda elektronik tebligata dair düzenlemelere yer verilmiştir. 2011 yılında Tebligat Kanunu'na "elektronik tebligat" başlıklı 7/a maddesi eklenerek, tebligata elverişli bir elektronik adres vererek bu adrese tebligat yapılmasını isteyen kişiye elektronik yolla tebligat yapılabileceği düzenlenmiştir. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 43'üncü maddesinde de, tanıklara telefon, telgraf, faks, elektronik posta gibi araçlardan yararlanılmak suretiyle çağrı yapılabileceğine yer verilmiştir. Yine, 6102 sayılı Yeni Ticaret Kanunu'nun 1525'inci maddesinde, tarafların açıkça anlaşmaları şartıyla ihbar, ihtar, itiraz ve benzeri beyan, fatura, teyit mektubu, toplantı çağrıları ve bu hüküm uyarınca yapılan elektronik gönderme ve elektronik saklama sözleşmelerinin elektronik ortamda düzenlenebileceği, yollanabileceği, itiraza uğrayabileceği ve kabul edilmişse hüküm ifade edeceği düzenlenmiştir. Yasal düzenlemelerdeki yeni eğilim elektronik posta yolu ile tebligatın yapılabileceği yönündedir.

Dolayısı ile hiç bir bildirim yapılamaması yerine mail atmak doğru yöntemdir. Sonrasında gerekli önlemlerin alınıp alınmadığının takibinin yapılması ayrı bir konudur ki bu uzmanın görevidir. Dediğim gibi elinizdeki tüm yolları tüketir ve çözüm bulamazsanız ve çalışanların hayati tehlikede ise şikayet yolu seçilebilir.

'O olmaz bu olmaz...' yerine çözüm odaklı paylaşımların daha faydalı olacağını düşünüyorum.
  4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Amacım polemik değil, o yeter bu yeter, en azından su seklındne yorumdan zıyade yaılması gereken neys eonu yapmak olmuyorsa ekmek parası ıcın hapıs cezasını ıhtımallere yorumlara bırakmamak. Ancak yaşanmış bir ölümlü iş kazası, çalışan arabanın kapısını açık şekilde aracı çalıştırıyor, arac calısırken kapıyı kapatayım derken dusuyor tekerlekler uzerınden gecıyor 38 gun sonra hastanede ölüyor. Bilirkişi raporu dogrultusunda savcı Taksirle adam öldürme ile tutuklanma talebinde bulunuyor. Yorum yapalım güzel, hiç yoktan iyidir, tamam, ancak eklere bakın, risk analizi de var kurul kararları da var. ısteyene raporun tamamını da ulastırırım. upload_2014-8-26_15-30-13.png
    19 Ocak 2013 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 28533

Adalet Bakanlığından:

ELEKTRONİK TEBLİGAT YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve İlkeler

İşveren çok rahatlıkla acmadım okumadım dıyebılır. KEY yada elektronık ımza ıle hem alan hem veren olmalıdır, tuketıcı kanunu değil bu. 6331 ve ilgili yönetmeliklerin hiçbir yerınde elektronık posta gecmez. Delil kabul edilmiyor. Bunu net yasadım
  5. En iyisi bu işi yapmamak. Fabrika alanında adamın ayağı birbirine dolaşıp düşse bizden biliniyor.
    her yaptığımızı imzalatmak çok zor
    En azından mailler delil sayılsaydı.
  6. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Şöyle ki ben firmada bir takım değişiklikler yapıyorum fakat elimde risk değerlendirmesi olmadığı için bunu kanıtlayamıyorum veya yapacağım işleri bir termin tarihi kısmı olmadığı için yapamıyorum. Makina koruyucularını yaptırıyorum ama yaptırmadığımda var. İlerlememi gösteremiyorum anlayacağınız.[/quote]
    DÖF olustur. Ancak burada anlasılmayan bırsey var, sen degısıklıkler yaptıgını rısk analızı ıle kanıtlayamazsın kı. Yaptırdıgın var yaptıramadgın var, ee? Düzeltici Önleyici Faaliyet iste, aç, ilgili birim kapatsın. Ve ilerleme kaydettıgını rısk değerlendirmesiyle nasıl ispatlayacaksın? DÖF yada Saha Denetim Raporu Düzenlersin, ilk raporda eksiklikleri yazarsın, ıkıncı raporda ilk rapora atfen eksıklıklerın gıderıldıgını gozlemledıgını yazarsın ılgılı bırım yonetıcısne teblıg edersın. al sana gelısme. rısk degerlendırmesıne afetmene de gerek yok saha denetım raporlarını, ilgili yonetmelık maddesını yaz yeter dayanak
  7. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    nasıl bir bilir kişiliktir bu !
  8. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    İşveren derse işim yogundu maillere bakmadım, ne dıyeceksınız? bakmakla yukumlu mu adam?
    bu forumlarda o bilirkişi, benım actıgım yada yazıstıgım konularda var. bak baska bır bılırkısı raporu daha, egıtımlerı 2 saat verdıgı ıcın aslı kusurlu sayıyor.
  9. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    vay anasını biz yanmışız
  10. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    dikkatle okuyunuz. risk değerlendirmesındense saha denetım raporu ve ılgılı bırıme teblıg sızı daha cok kurtarır
    DÖF aç ilgili birim kapatsın, Saha Denetim Yaz ilgili birime imzalat yeter, işveren ımzalamıyorsa bu senın gelısmelerını gosterır. ve esas kacak akım rolelerı taktır sen, makına koruyucusundan cok daha onemlı

Ekli Dosyalar: