1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirmesi uygun değildir diye firmaya ceza yazılabilirmi?

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Ferhat Ayas tarafından 21 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar;

ÇSGB'den denetleme sonucunda uygunsuzluk olarak "işyeri için hazırlanan R.D.nin düzenleyici ve önleyici tedbirler alınıp alınmadığı belirtilmeden iyileştirme yapılmış gibi risk seviyesi tespit edilmiş" diye not düşülmüş. Sizce bunun için Firmaya ceza yazılabilir mi? veya bu konuda uzmana ceza yazılabilir mi?
  2. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Bunun için ceza yazacaklarını tahmin etmiyorum, süre verip düzeltilmesini isterler.

İdari para cezaları tablosunda sadece "risk değerlendirme yapmamak veya yaptırmamak" olarak ceza gerekçesi belirtilmiş. Arada "uygun" kelimesi geçse yöntemi beğenmedikleri için de ceza yazabilirlerdi ama ben hiç duymadım henüz.
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Öncelikle bende ceza yazılacağını düşünmüyorum ayrıca risk değerlendirmesinin yapılması veya yaptırılması işverenin görevi olduğu için uzmanı çok bağlamaz zaten ekip işi. Uygulamada her ne kadar biz uzmanlar yapsak ta (en azından dokümantasyon kısmını) bir sıkıntı varsa ekibin sıkıntısıdır.
  4. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 26 maddesinin n fıkrasında ifade edilen konuya ilişkin güncellenmemiş ceza tutarı aşağıdaki şekildedir:

"30 uncu maddesinde öngörülen yönetmeliklerde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene, uyulmayan her hüküm için tespit edildiği tarihten itibaren aylık olarak bin Türk Lirası,"

Bu fıkrada anılan 30 uncu maddede öngörülen yönetmeliklerden biri de

"c) Risk değerlendirmesi ile ilgili olarak; risk değerlendirmesinin hangi işyerlerinde ne şekilde yapılacağı, değerlendirme yapacak kişi ve kuruluşların niteliklerinin belirlenmesi, gerekli izinlerin verilmesi ve izinlerin iptal edilmesi."

ifadesi ile belirtilen İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ'dir.(Resmi Gazete Tarihi:29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512)

İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinde belirtilen hükümlere uygun olarak risk değerlendirmesi yapılmaması idari para cezasına tabidir. Bu cezaların Bakanlık sitesinde ilan edilen 2016 yılı için güncellenmiş hali aşağıdadır.

Sırasıyla;

10 dan Az Çalışanı Olan İşyerleri AZ TEHLİKELİ - 1.301
    10-49 Çalışanı Olan İşyerleri TEHLİKELİ - 1.626
    50+ Çalışanı Olan İşyerleri ÇOK TEHLİKELİ - 1.952
    10 dan Az Çalışanı Olan İşyerleri AZ TEHLİKELİ - 1.301
    10-49 Çalışanı Olan İşyerleri TEHLİKELİ - 1.952
    50+ Çalışanı Olan İşyerleri ÇOK TEHLİKELİ - 2.603
    10 dan Az Çalışanı Olan İşyerleri AZ TEHLİKELİ - 1.952
    10-49 Çalışanı Olan İşyerleri TEHLİKELİ - 2.603
    50+ Çalışanı Olan İşyerleri ÇOK TEHLİKELİ - 3.905

TL / her hüküm için tespit tarihinden itibaren aylık.
  5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ceza yazılmaz sadece süre verilir. ancak nasıl bir risk analizi istedikleri konusunda notlarınızı alın ve ona göre yapın gerçi diğer denetime başka müfettişler gelirse onlarda başka türlü risk analizi isterler. Risk analizi yaparken yönetmeliğe bakmanızda fayda var. Bazen müfettişler olmadık şeylerde isteyebiliyorlar. Yönetmeliği iyi bilirseniz bu konuda istekleri doğrultusunda cevaplarınızı yönetmelik kapsamında verdiğinizde ikna edici olabilir. Örneğin, bir denetimde risk analizi metodunuz fabrikaya göre uygun değil dendi. Ancak kullanılan metod ile ilgili yönetmelikte az tehlikeli- L tipi matris, tehlikeli: fine-kinney kullanacak demediği için bu konuda uzun bir beyin fırtınası yapmıştık hatta yönetmeliği açıp okumuştum onlara. Bir şekilde ikna etmiştim ve sonrasında bu yöntemle yapsanız daha uygun olur bence diye laf çevrilmişti
  6. murat mert çakıroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63792
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    metalurji döküm izabe
    Risk değerlendirme raporunda sayfa numarası olmadığı için firma 1952 TL ceza yazıldı.

bunun gibi 5 madde daha var x 1952 TL
  7. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yok artık ya alt tarafı sayfa numarası bunun için 1 saat süre dahi verilse düzeltilebilir. Bu kadarı da çok fazla. Sonuçta müfettiş fabrikaya katma değer sağlamalı, uyarıldığı takdirde uymuyorsa ceza yazılmalı. Bu kadar basit bir neden için 1952 TL yazıktır günahtır
  8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yazarlar. Risk değerlendirmesi firmanın tamamını kapsayacak şekilde hazırlanmamıştır diyip ceza gönderdiler yaşadım konuşuyorum:D
  9. hasan ç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben bunu müfetişine göre değişir demek istiyorum. Bir işyerimize gelen müfetiş beyin bilgisi benim kafamı duvarlara vurmama sinirlenip adama neredeyse bağırmama sebep oluyordu. Acaba ben mi yanlış biliyorum İSG Katipten çıkarttığımız sözleşmelerin neden bakanlığa gönderilip onaylatılmadığını bana sordu... Hala kafam allak bullak olmuş durumda. Sizler onaylatıyor musunuz? Isg katip ile bu kalkmadı mı? Bunun gibi bir ton şey söyledi bana. Hatta gitmiş gece çalışan kadınlardan gönüllü olarak 7.5 saatten fazla çalışmak istiyorum diye bizim işçilere dilekçe yazdırıp almış... Bunu işçilerime müfettiş yapıyor dikkatinizi çekerim.

Neyse 9 adet uygunsuzluk belirledi. Son yapılması gereken toplantıyı yapmamışsınız dedi. Halbuki vardı çok düzenli bir dosyamız olmasına rağmen dosyanın içinde görmemiş. Bunlardan %90 ı işyeri hekiminin yapması gerekenlerdi. Bize süre verildi. 6 tanesini yaptırdık. Tekrar kontrole geldiğinde 3 tanesini yapmamız için tekrar süre verdi.
  10. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bizde denetimden geçtik.istediklerinin hepsini yaptık olmuş dediler sonra hazırladıkları tutanakta üretim de bir bölümüm için yeterli temiz hava sağlanamamıştır demişler.sonra aradım size tebligat gönderilecektir dedi.bu şu mu demek oluyor.cezanız bir evrakla gönderilecek.
  11. hasan ç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Düzeltin diye yazı gönderecekler. Size şu kadar süre sonra gelip kontrol edeceğiz diyecekler.
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İkinci tutanakta yazdıkları maddelere kesin ceza gönderiyorlar. Bir ay süre verdik bu süre içerisinde bize mail at ceza göndermeyeceğiz klasik müfettiş yalanı olduğunu geç olsada öğrendik
  13. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işin enterasan tarafı lokal havalandırmaları zaten yapmıştık eksiklikleri tamamladık okey olmuş dediler sonra tavsiye veriyoruz yapsanız böyle daha iyi olur dediklerini uygunsuzluk olarak yazmışlar.yeterli temiz hava sağlanamadığını nasıl anladılar şaşıyorum.
  14. Rıdvan Aksoy İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    piyasada bir sürü risk değerlendirmesi mevcut bahsettiğiniz şekilde.faaliyet yapılmış gibi risk seviyesi düşürülüyor.bu amiyane tabirle sahtekarlıktır ve de işi bilmemezliktir.iş kazası durumunda uzmanı zor durumda bırakır.
  15. İsmail Demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44568
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sizce Hangi işveren hazırlanan Risk Analizlerinin Düzeltici ve Önleyici faaliyetleri yerine getirdikten sonra Risk değerlendirme raporuna bunu işliyor.
    Ha siz diyeceksiniz ki haklı olarak , bunu İş Güvenliği Uzmanı kontrol edip risk seviyesini düşürecek diyeceksiniz, bu kontrolleri yapanlar muhakkak vardır ama bir çoğumuz yapamıyor- birde osgb de çalışıyorsanız bu biraz zor gibi görünüyor.
    Ayrıca Uzmanlar tarafından , Alınacak önlemlerden sonra yazılan Risk seviyeleri "bu önlemler alınırsa risk seviyen bu olacak "mantığıyla risk seviyelerini yazıyor. İş Müfettişlerinin çogu prosedürleri okumuyor, iş güvenliği uzmanını çağırmadan, işverenle birlikte teftiş yapıyor, bende bazen hazırladığım risk analizlerine önlemden sonra risk seviyelerini belirtiyorum ( Doğrumu değil ama Prosedürde neden bu şekilde yazıldığınıda açıklıyorum)
    Dediğiniz biraz ağır olmuş... Evet Dedikleriniz doğru ancak , işbilmez veya sahtekar olarak yaklaşımınızı doğru bulmuyorum
  16. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    Dokümantasyon

MADDE 11 – (1) Risk değerlendirmesi asgarî aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde dokümante edilir.
    ğ) Düzeltici ve önleyici kontrol tedbirleri, gerçekleştirilme tarihleri ve sonrasında tespit edilen risk seviyesi."

Merhaba, yönetmeliğin konu ile ilgili maddesinde altı çizili "sonrasında tespit edilen" ifadesiyle anlatılmak istenen, hazırlanan risk değerlendirmesinde ilgili risk için belirtilen önlemin alınmasının sonrasında risk seviyesinin tekrar tespit edilerek yazılmasıdır.
    Bu durumda risk değerlendirmesi ilk hazırlandığında "sonrasında tespit edilen risk seviyesi" boş bırakılmalı, çünkü gerekli önlem alınmadığı için risk seviyesinin ne derece düşeceği bilinemez, önlem alındıktan sonra yapılan işlem tarih ile birlikte belirtilerek risk seviyesi yeniden değerlendirilip yazılmalıdır. Elbette biz yazdığımız önlemin alındıktan sonraki risk seviyesini tahmin edebiliriz, ancak yönetmelikte mantık bu şekilde işliyor. Ayrıca şu da var; işverenin risk analizinde belirttiğiniz önlemlerin tamamını mı yoksa bir kısmını mı yoksa önlem alıyorum diye yanlış bir şey mi yapıp yapmayacağını bilemeyiz. Belki de işveren hiçbir önlem almayacak. Bu nedenlerle reelde gerçekleşecek olayları bilemeyiz.
    Evet, bu bizim için iş yüküdür; ancak yönetmelikte belirtildiği gibi yapılmak zorundadır.

"Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

İş güvenliği uzmanlarının görevleri

MADDE 9 – (1) İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:
    b) Risk değerlendirmesi;

1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak."

Ayrıca, risk değerlendirmesini yapmak ve takibini yapmak da yukarıdaki ilgili yönetmeliğin maddesinde gördüğünüz gibi iş güvenliği uzmanının görevidir, işverenin değil.
  17. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Yaptığınız risk değerlendirme çalışmasındaki riskleri izlemeyecekseniz ne anlamı var ki ? İşyerine gittiğinizde ortam gözetimi yapıyorsanız bu riskleri de gözlemleyip risk izleme formu olarak düzenleyebilirsiniz. Zaten iş güvenliği uzmanı olarak asıl işimiz bu değil mi ? Riskleri tespit edip belgelemek. Tekrar tespit edip tekrar belgelemek. Giderilene kadar belgelemek.

Kaldı ki çok da zor değil bunu yapmak. Risk değerlendirme raporuna işlemek yerine ayrıca bir form düzenlersiniz. Riskin giderildiğine dair fotoğraf çeker forma yeni risk değerleri ile beraber eklersiniz ve risk değerlendirme raporuna ek olarak koyarsınız. Müfettiş geldiğinde rd üzerinde düzeltme görmek yerine ayrı formları tercih edecektir. Hem işverene de risklerin giderildiğini göstererek imzalatabilirsiniz. Böylece risk değerlendirmesi işveren gözünde sadece eksik bulan bir doküman olmaktan çıkar.
  18. İsmail Demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44568
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar , Görevimin bilincinde biriyim, uyarılarınız için teşekkür ediyorum,
    Tepki vermeniz güzel, benim vurgulamak istediğim herkes işini farklı yaklaşımlarla yapabilir (Yönetmelik Kanun dahilinde)
    birisinin yaptığına İşbilmez , Sahtekar diyerek yaftalanmasına ben karşıyım. Biliyorsak Bilmeyen meslektaşlarımıza Öğretelim. Yukardaki Mesajıma tepki veren arkadaşlar aslında bir önceki Rıdvan Aksoy adlı üyeminizin mesajına tepki vermeleri gerekirdi.
  19. Rıdvan Aksoy İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşım ben kimseyi suçlamıyorum.sadece tespit yaptım.bu arada mesleği icra ederken zorluklar malum.ben temel bilgi eksikliğine karşıyım.bir analiz yapılır ve risk düzeyi belirlenir.bu sonuca göre uzman risk seviyesini düşürmek için öneri veya öneriler sunar.bu öneriler eşdeğer olmalıdır.bu önlemler alındığında sonuçta oluşacak risk seviyesini tabiki bilir.bunu önlemler alınmadan analiz raporuna peşinen yazılmasına karşıyım.yönetmelikten anladığım da budur,aksi bir durum zaten bilimsel olamaz,o yönetmeliğe de uymam.ben önlem sonrası risk puanını yazmıyorum önlemlerden sonra risk seviyesi belire vb.açıklama ekliyorum ve takip ediyorum.bu şekil bana daha doğru ve etik geliyor.herkese iyi çalışmalar,başarılar.