1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirmesi ve işyeri hekimi

Konusu 'İşyeri Sağlık Gözetimi ve Denetimleri' forumundadır ve heybet yıldız tarafından 4 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. heybet yıldız İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  işyeri hekimlerinin risk değerlendirmesine katılımı ne şekildedir. Bilenler konuya bi el atabilir mi?
 2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  siz değerlendireceksiniz o imzalıyacak:)
 3. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Fatma Hanım sen yaşıyormuydun?
 4. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Sağlık raporları, hijyen ve mikrobik hastalık ile ilgili riskleri yazarken yararlanırsınız. Birde kanunen şart olduğu için :D
 5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ölmek için çok gencim:D.
 6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Azrail yaşa bakmaz.
 7. heybet yıldız İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Tam olarak anlamadım. Hekim değerlendirecek kim imzalayacak?
 8. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  uzman , hekimin sorumlu ve bilgili olduğu konular da dahil tüm riskleri değerlendirecek, hazırlayıp bitirecek, sonra RD yi hekime gösterip hocam bir bakarmısınız, nasıl olmuş, uygunsa imzalayın, eksiği varsa ekleme yapın diyecek, hekim de , çok iyi çok güzel olmuş arkadaşım, sen herşeyi yapmışsın zaten deyip imzalayacak :cool: , Fatma hanımın söylemek istediği, budur sanırsam :rolleyes:
 9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Hekim çalıştırma zorunluluğu belli sayı altındaki (50-100) işletmeler için kaldırılmalı. Hekim zaten buralara ayda 1 kere uğrasa ne uğramasa ne? Rahatsız olan en yakın sağlık ocağına gitsin. Olması gereken bu zaten. Hee tek seferliğine mahsus 2 ya da 3 yılda bir sağlık raporu için bir hekimle anlaşırsın olur biter... Bireysel çalışmalarda uzmanların önünü tıkıyor bu hekimler...

  Çalışan sayısı az olan yerlerde neredeyse her işi uzman yapıyor 2-3 senede bir kere hazırlanması gereken sağlık raporu ile hizmet verdiğini zanneden doktorlarda onca işin altında ezilen uzmanların sırtından para kazanıyorlar...
 10. heybet yıldız İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Teşekkürler Murat be, yeni başladım sorumluluklarımı öğrenmeye çalışıyorum
 11. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43005
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel sektör / Bakım Müdürü
  Ekli dosyalarda bulunan yönetmelikler işinizi görecektir...
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Nisan 2014 ---
  Fatma hanım soruyu soran bir işyeri hekimi, uzman değil :):):)

  Ayrıca risk değerlendirmesini sadece uzman imzalamaz risk değerlendirme ekibinde bulunan herkes sayfaların tamamını paraflar ve son sayfasını imzalar...

  Ekli Dosyalar:

 12. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43005
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel sektör / Bakım Müdürü
  Meslek hastalıkları konusunda tehlikelerin belirlenmesi ve risk değerlendirilmelerinin yapılarak dosyaya eklenmesi diye özetleyebiliriz...:)
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Nisan 2014 ---
  Çok güldüm yaaaa...
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Nisan 2014 ---
  İşyeri hekiminin görevi poliklinik hizmetleri değildir. Meslek hastalıkları konusunda önleyici tedbirler aldırmaktır...:)
 13. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yüz rengine bakıp kan değerlerini ve tansiyonunu ölçüyorlar, meslek hastalıkları onlara çerez gibi gelir (gerçi Amerika'da ceketin üzerinden tansiyon ölçen modelleri de var :) )
 14. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  İşyeri hekimlerinin görevleri

  MADDE 9 – (1) İşyeri hekimi, işyerinde bulunması halinde diğer sağlık personeli ile birlikte çalışır.

  (2) İşyeri hekimleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri kapsamında aşağıdaki görevleri yapmakla yükümlüdür:

  a) Rehberlik;

  1) İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri kapsamında çalışanların sağlık gözetimi ve çalışma ortamının gözetimi ile ilgili işverene rehberlik yapmak.

  2) İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak işyerinin tasarımı, kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi konularının iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş sağlığı kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak için işverene önerilerde bulunmak.

  3) İşyerinde çalışanların sağlığının geliştirilmesi amacıyla gerekli aktiviteler konusunda işverene tavsiyelerde bulunmak.

  4) İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılacak araştırmalara katılmak, ayrıca işin yürütümünde ergonomik ve psikososyal riskler açısından çalışanların fiziksel ve zihinsel kapasitelerini dikkate alarak iş ile çalışanın uyumunun sağlanması ve çalışma ortamındaki stres faktörlerinden korunmaları için araştırmalar yapmak ve bu araştırma sonuçlarını rehberlik faaliyetlerinde dikkate almak.

  5) Kantin, yemekhane, yatakhane, kreş ve emzirme odaları ile soyunma odaları, duş ve tuvaletler dahil olmak üzere işyeri bina ve eklentilerinin genel hijyen şartlarını sürekli izleyip denetleyerek, çalışanlara yürütülen işin gerektirdiği beslenme ihtiyacının ve uygun içme suyunun sağlanması konularında tavsiyelerde bulunmak.

  6) İşyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının nedenlerinin araştırılması ve tekrarlanmaması için alınacak önlemler konusunda çalışmalar yaparak işverene önerilerde bulunmak.

  7) İşyerinde meydana gelen ancak ölüm ya da yaralanmaya neden olmadığı halde çalışana, ekipmana veya işyerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerinin araştırılması konusunda çalışma yapmak ve işverene önerilerde bulunmak.

  8) İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek.

  b) Risk değerlendirmesi;

  1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.

  2) Gebe veya emziren kadınlar, 18 yaşından küçükler, meslek hastalığı tanısı veya ön tanısı olanlar, kronik hastalığı olanlar, yaşlılar, malul ve engelliler, alkol, ilaç ve uyuşturucu bağımlılığı olanlar, birden fazla iş kazası geçirmiş olanlar gibi özel politika gerektiren grupları yakın takip ve koruma altına almak, bilgilendirmek ve yapılacak risk değerlendirmesinde özel olarak dikkate almak.

  c) Sağlık gözetimi;

  1) Sağlık gözetimi kapsamında yapılacak işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler ile ilgili olarak çalışanları bilgilendirmek ve onların rızasını almak.

  2) Gece postaları da dâhil olmak üzere çalışanların sağlık gözetimini yapmak.

  3) Çalışanın kişisel özellikleri, işyerinin tehlike sınıfı ve işin niteliği öncelikli olarak göz önünde bulundurularak uluslararası standartlar ile işyerinde yapılan risk değerlendirmesi sonuçları doğrultusunda;

  a) Az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç beş yılda bir,

  b) Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç üç yılda bir,

  c) Çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç yılda bir,

  defa olmak üzere periyodik muayene tekrarlanır. Ancak işyeri hekiminin gerek görmesi halinde bu süreler kısaltılır.

  4) Çalışanların yapacakları işe uygun olduklarını belirten işe giriş ve periyodik sağlık muayenesi ile gerekli tetkiklerin sonuçlarını EK-2’de verilen örneğe uygun olarak düzenlemek ve işyerinde muhafaza etmek.

  5) Özel politika gerektiren gruplar, meslek hastalığı tanısı veya ön tanısı alanlar, kronik hastalığı, madde bağımlılığı, birden fazla iş kazası geçirmiş olanlar gibi çalışanların, uygun işe yerleştirilmeleri için gerekli sağlık muayenelerini yaparak rapor düzenlemek, meslek hastalığı tanısı veya ön tanısı almış çalışanın olması durumunda kişinin çalıştığı ortamdaki diğer çalışanların sağlık muayenelerini tekrarlamak.

  6) Sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık durumları ile işyerinde olabilecek sağlık tehlikeleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmek, gerektiğinde çalışma ortamı ile ilgili ölçümler yapılmasını planlayarak işverenin onayına sunmak ve alınan sonuçların çalışanların sağlığı yönünden değerlendirmesini yapmak.

  7) Çalışanların sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri halinde işe dönüş muayenesi yaparak eski görevinde çalışması sakıncalı bulunanlara mevcut sağlık durumlarına uygun bir görev verilmesini tavsiye ederek işverenin onayına sunmak.

  8) Bulaşıcı hastalıkların kontrolü için yayılmayı önleme ve bağışıklama çalışmalarının yanı sıra gerekli hijyen eğitimlerini vermek, gerekli muayene ve tetkiklerinin yapılmasını sağlamak.

  9) İşyerindeki sağlık gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydetmek, iş güvenliği uzmanı ile işbirliği yaparak iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve bu konuları da içerecek şekilde yıllık çalışma planını hazırlayarak işverenin onayına sunmak, uygulamaların takibini yapmak ve EK-3’te belirtilen örneğine uygun yıllık değerlendirme raporunu hazırlamak.

  ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;

  1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek.

  2) İşyerinde ilkyardım ve acil müdahale hizmetlerinin organizasyonu ve personelin eğitiminin sağlanması çalışmalarını ilgili mevzuat doğrultusunda yürütmek.

  3) Yöneticilere, bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu üyelerine ve çalışanlara genel sağlık, iş sağlığı ve güvenliği, hijyen, bağımlılık yapan maddelerin kullanımının zararları, kişisel koruyucu donanımlar ve toplu korunma yöntemleri konularında eğitim vermek, eğitimin sürekliliğini sağlamak.

  4) Çalışanları işyerindeki riskler, sağlık gözetimi, yapılan işe giriş ve periyodik muayeneler konusunda bilgilendirmek.

  5) İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ve sağlık gözetimi sonuçlarının kaydedildiği yıllık değerlendirme raporunu iş güvenliği uzmanı ile işbirliği halinde EK-3’teki örneğine uygun olarak hazırlamak.

  d) İlgili birimlerle işbirliği;

  1) Sağlık gözetimi sonuçlarına göre, iş güvenliği uzmanı ile işbirliği içinde çalışma ortamının gözetimi kapsamında gerekli ölçümlerin yapılmasını önermek, ölçüm sonuçlarını değerlendirmek.

  2) Bulunması halinde üyesi olduğu iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla işbirliği içinde çalışmak.

  3) İşyerinde iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgi ve eğitim sağlanması için ilgili taraflarla işbirliği yapmak.

  4) İş kazaları ve meslek hastalıklarının analizi, iş uygulamalarının iyileştirilmesine yönelik programlar ile yeni teknoloji ve donanımın sağlık açısından değerlendirilmesi ve test edilmesi gibi mevcut uygulamaların iyileştirilmesine yönelik programların geliştirilmesi çalışmalarına katılmak.

  5) Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Yönetmeliğine göre meslek hastalığı ile ilgili sağlık kurulu raporlarını düzenlemeye yetkili hastaneler ile işbirliği içinde çalışmak, iş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına yakalanan çalışanların rehabilitasyonu konusunda ilgili birimlerle işbirliği yapmak.

  6) İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılacak araştırmalara katılmak.

  7) Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerinin hazırlanmasında iş güvenliği uzmanına katkı vermek.

  8) Bir sonraki yılda gerçekleştirilecek iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili faaliyetlerin yer aldığı yıllık çalışma planını iş güvenliği uzmanıyla birlikte hazırlamak.

  9) İşyerinde görevli çalışan temsilcisi ve destek elemanlarının çalışmalarına destek sağlamak ve bu kişilerle işbirliği yapmak.
 15. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  ceket konusuna hiç girmeyelim... o türünün ilk örneği...:cool: o bir fenomen...:rolleyes: o bir..... o bir..... ;)
 16. Vedat Demir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  p

  maalesef sizin bakış açınız yuzeyel bence siz yaptığınız işin gerekliliği konusunda bile tereddutlusunuz. Açın yönetmeliği okuyun hekim ve gunenlik uzmanı görevleri yazıyor .lütfen kafanızdan yorumlarla işin ciddiyetini bozmayın. bilmediğiniz işe burnunuzu sokmayın bence...
 17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Risk değerlendirme durumunda katılımı şöyle ki;

  Ekip kurup atamaları yapacaklar,
  ekiple denetim yapacaklar,
  Risk değerlendirme dökümantasyonunu hazırlayacaklar,
  Risk değerlendirmesini yapacaklar(Formu)
  Aksiyon Planları ve alınması gerekli önlem ve de tavsiyeleri yazacaklar,
  İş Güvenliği uzmanına bu çalışmaları gösterecekler onay verirse uzman ve ekiptekilerinde onayını aldıktan sonra hep beraber imzalayıp paraf edecekler.

  Malesef Öyle olmuyor tabi,iki sağlık raporu düzenlenir yıl boyunca iki çay içmeye veya görünelim yeter mantığındaki hekim arkadaşlarımıza risk değerlendirme raporu yazdırmak devletin bile gücü yetmez.Çünkü İşleri zor hekimlerimizin.bide risk değerlendirmesi mi yaptıracaz onlara.

  Not:Kişiler bu platformda fikirlerini özgün ve demokrasi ilkeleri içinde ahlaki kurallara riayet ederek dile getirme hakkına sahiptir.
  Açtım çok defalar baktım yönetmeliklere ben görmedim hekim yıllık plan,eğitim planı ve risk analizi hazırlayanı.bir hekim gördüm sadece bunları yapan onunla beraber yaptım ve hayatımda gördüğüm en iyi hekim arkadaşımdır.

  Sevgiyle kalın...
 18. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Vedat bey yaranız var ki gelip bu durumdan vazife edinmiş ve kahiri ekseriyeti yazdığım gibi olan hekimlerin avukatı oluvermişsiniz.

  Ben işini hakkıyla yapan bir hekim henüz görmedim.

  Yukarıda yönetmelikte yazan hekimin yapması gereken görevlerini de sıraladım. Bakınız orada neredeyse uzman yönetmeliğinin kopyası niteliğinde sorumluluklar yazmaktadır.

  Ben açık açık söylüyorum daha henüz risk analizi yapan bir hekim görmedim.
  Henüz çıkıp sahayı gezen sağlık şartlarına aykırı durumun varlığını tespit eden bir hekim yine görmedim.

  Benim gördüğüm hekimler bu işi muayenehanede oturup hasta gelirse muayene etmek olarak algılayan hekimler.

  Erkan Beyin de dediği gibi 3-5 istisna olabilir. Siz de bu istisnalar arasında olabilirsiniz. Ancak bu genel kaideyi bozmaz.

  Bildiğimiz işe burnumuzu soktuğumuzdan emin olunuz. İşin bi zatihi içindeyiz. Piyasada olup bitenleri görüyoruz.

  Uslubunuzu düzeltmenizde fayda var aksi takdirde bir sonraki mesajınızda aynı sakinliği size karşı gösteremeyebilirim. Neticede bizlerde insanız.
 19. Vedat Demir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Talha bey amacım işini düzgün yapmaya çalışanların ayrılması, her konuda olduğu gibi genellemeler yanilticidir. Önceki yorumlarda Hekimleri sadece hasta bakıp çay içen biri olarak degerlendirmeleri sanırım beni üzdü üslubun sert kaçmış olabilir. Ama bu konuları gerçekten okuyan önem veren ve 1989 dan beri iş yeri hekimliği ve önemini anlatmaya çalışan biri olarak bu uslubumu çok gormeyin lütfen. Türkiyede iş güvenliği ve iş sağlığının layıkıyla yapılması uğruna çaba gösteren bir hekimim işbirliği ve uyum içinde yürütülmesi gereken konularda maalesef mesleğe yeni başlamış arkadaşlar yada işin özüne hala inmemiş arkadaşlar genellemelerle yaklaşıyor. Bu şekilde düşünen ister hekim isterseniz güvenlik uzmanı olsun benim gözümde baştan kaybetmiştir. Üslubun için özür diler gereken hassasiyeti gösteren tüm arkadaşlara başarılar dilerim. Bu ise gerçek önemini veremeyecek arkadaslarada kendilerine başka alanlarda iş bulmalarını oneririm. Saygılarımla....
 20. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Anlayışınız için gerçekten teşekkür ederim.