1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirmesi yapmanın önemi ve yenileme süreleri

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Çağdaş Aydın tarafından 7 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Çağdaş Aydın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk değerlendirmesi bilindiği gibi 6331 sayılı kanunla beraber bütün işletmelerde zorunlu hale getirilmiştir. Kanuna göre işletmede işveren 1 kişi bile çalıştırması onun iş güvenliği kapsamına girdiğini belirtiyor. Bununla birlikte yeni yasalar ağır para cezalarını da beraberinde getirdi. Bugün, risk değerlendirmesi yaptırmamanın cezası 3250 lira, devam ettiği her ay için 4850 lira gibi rakamlar mevcuttur. Durum böyle olunca da işverenler risk değerlendirmesi yapmanın önemini maddi açıdan anlamış oldular.
    Risk değerlendirmesi iş yerlerinde sadece iş güvenliği uzmanın yaptığı bir iş değildir. Risk değerlendirmesi işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Bu ekibin içerisinde; İşveren yada vekili, iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi, çalışan temsilcisi, destek elemanı ve iş yerindeki tehlikeler hakkında bilgi sahibi çalışanlar vardır. Ekipte bir kişinin göremediği riski başka birinin görmesi oluşabilecek kazaların ihtimalini de düşürecektir.
    Risk değerlendirmesi tamamlandığı zaman iş tamamen bitmiş olmuyor. Risk değerlendirmesi iş yerinde oluşabilecek bazı yeni risklerin ortaya çıkması durumunda tamamının veya bir bölümünün yenilenmesi gerekmektedir; Bunlar iş kazası,meslek hastalığı, iş yerinin taşınması, binada değişiklik yapılması, kullanılan malzemelerin veya ekipmanların değişmesi, iş yeri dışından iş yerini etkileyecek bir tehlikenin oluşması gibi.Birde bunun dışında belirlenen periyodik süreler vardır. Bu süreler çok tehlikeli işletmelerde 2 yılda bir, tehlikeli işletmelerde 4 yılda bir, az tehlikeli işletmelerde 6 yılda bir olarak yönetmeliklerde yer almıştır.
    Risk değerlendirmesi yapmak işveren için sadece ceza yememek için yapılan bir iş olmamalıdır. O işletmede çalışanların sağlığının ve güvenliğinin sağlanması için atılmış ilk adım olarak görülmelidir. Zira yol daha çok uzun.
    (arkadaşlar normalde okuduğum kaynağın linkini verirdim ama bazı arkadaşlar reklam amaçlı olduğunu düşündüğü için pek veremiyorum artık. ha reklam yaptığımı düşünen arkadaşlara da sürekli takip ettiğim bir site güzel bilgiler paylaşıyorlar ondan dolayı link veriyordum bilginize)