1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk değerlendirmesini kimler yapar ve nasıl yapılır?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve oznur korkmaz tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. oznur korkmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  merhabalar,
  İş güvenliği uzmanları bireysel olarak risk değerlendirmesi yapabilir mi? Genel müdürlükteki iş güvenliği uzmanları yapamaz diyor ancak bi dayanakları yok. Uygulamada nasıl?
 2. zehra coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  merhaba arkadaşlar rısk değerlendırmesi nasıl yapılıyor yardımcı olabılırmısınız acaba ..tşk
 3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği (İlgili Konu) baştan sona okuyunuz. Ayrıca;

  Risk değerlendirmesi ekibi
  MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
  (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
  (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
  (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
  (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.
 4. hüseyin özer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  21943
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  bu fıkraya göre iş güvenliği uzmanı yanlız başına risk analizi yapamaz şeklinde mi düşünelim ? Yani ya OSGB de çalışacak veya bir işyeri hekimi olmadan risk analizi yapamayacak !
 5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  sizi tebrik ederim bu yazıdan bu anlamı çıkardınız :eek: 2 fıkra var; 1. fıkradaki risk değerlendirmesini yapacak ekipteki uzman ve hekim kendi bünyesinde çalışmalı diyor. 2. fıkradaki risk değerlendirmesini yapacak ekipteki uzman ve hekimi osgbler vasıtası ile sağlaya bilirisiniz diyor
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  eğer yapamaz diyorsa eğitim kurumlarını kapatsınlar şimdiden..Az tehlikeli ve 50 den aşağı çalışanı olan işyerleri mesela mecburmu OSGB den hizmet almaya bu serbest piyasa ekonomisine hem ters hemde bireysel işinin eri olan çalışan arkadaşların suçu ne.Hem şahıs firması kurarak serbest meslek makbuzu keserek pekala bu iş yapılabilir.Ben OSGB çalışanı olarak işinde iyi olan hem bireysel hemde OSGBlerin eşit olarak yarışmasını arzu ederim.kalite böyle gelir.