1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk degerlendirme bilgisi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Cavit Yıldırım tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    helal olsun cavit kardeşim.sen çözdün işi..
  2. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Daimi çalışmalara dediğimiz bir şey yok ben sadece risk değerlendirmesi için konuşuyorum.
    Evet makine gelirse bir şekilde ispat edilebilir belki ama diyelim ki elektrik panosu ben risk değerlendirmesi yaptığımda şartları uygun 2 gün sonra panonun kapağı kırıldı.Ve önlem alınmadı risk değerlendirmesi değiştirilmedi.Demek istediğim şu anlık bişeyler değişebilir ve ben sadece risk değerlendirmesi yapıp ordadan ayrılmışsam 3 gün sonra bana gelip nasıl hesap soracaklar...Daimi olarak olarak o işletmenin iş sağlığı güvenliği uzmanıysam sıkıntı yok o zaman her türlü sorumluyum.
  3. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu cok ıyı bakıs acısı oldu konuyu cok ıyı yerden bagladınız kanuna gore yaparım tabıkı rısk degerlendırmemı ama bır gun bır ay sonrasındakı hesabıda bana sorulmamalı tabıkı oranın ısg uzmanı olmadıkca
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    geçiş süresinde böyle sıkıntılar olacak tabi. tabi hükümet geçiş sürecini uzatmaya çalışıyor o ayrı mevzu... süreç tamamlansa bu sorularla muhatap olmayacağız :(
  5. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mevzu bızı kesmez onemlı olan basım agrımasın ama ısımıde enıyısıyle yapayım dusuncem kucuk ısletmelere rısk analızı yapmak bundada sonucunu telafısı varmı yokmu ılerısını gormek amaclı
  6. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mantıklısı böyle olanı:))
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    kusura bakma kardeşim sen bu piyasaya hiç girme. Başım ağrımasın elimi taşın altına sokmayayım ama risk değerlendirmesini yapayım paramı alayım işvereni de bi daha görmeyeyim. Çok kıyakmış ya o_O
  8. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Hükümetin ne yaptığından haberi yok ki.Şuan da bu yasayı ertelemeleri onlara çok pahalıya patlayacak haberleri yok..Bu yasayı ertelemeleri demek en az 15 sene İş Sağlığı açısından Türkiye de İş Şağlığı ve Güvenliği kültürü oluşturulmayacak demek ve bu kültür oluşmadıktan sonra işverene bir faydası olacak ne çalışana ne de Türkiye Ekonomisine...Şuan da İş Sağlığını önemi bilen firmalar zaten bu iş üzerinde hassasiyetle durmakta onlar için yasa bile önemli değil yasa olsa olmasa da bu alandaki uygulamalarını devam ettireceklerdir.Bunun farkında olmayan firmalar ise hükümetin tutarsız politikalarından dolayı kendilerini güçlü sayacak bu alanda kendilerini geliştirmeyecek ve bu olayı formaliteden öteye geçirmeyeceklerdir.İsg uzmanlarının sayısı belli sayının üzerine çıktıktan sonra hiç bir isg uzmanı hiçbir işletmeye istediğini yaptıramayacaktır.Bir çok kişi isg uzmanı olarak işe başlayacak isg uzmanlığı haricinde her işi yapacaktır.Yani hükümet yasayı 1-2 sene değil 15 20 sene erteledi farkında değil...
  9. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Elini taşın altına koyup koymamakla ne alakası varki anlamadım.Bi yerle risk değerlendirmesini yaptı diyelim sonraki yapmasi gerekenleri anlatırmısın bana Orkun bey....
  10. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    orkun arkadasım sen yukarıdakı yazıyı tam okumadın herhalde basım agrımasın ısımıde tam yapayım yazıyordu bunun ıcın kanunun yorumlanmasını ıstedık
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Temmuz 2013 ---
    evet tuncay bey bu konuda haklısın sonuclar sızın dedıgınıze cok yansıyacak
  11. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    elınde rısk analızı acıl eylem planı ve egıtım dokumanı olan arkadaslar paylasırsalar bızı cok sevındırırler bızleredevsaplon olur o
  12. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende yazılanları okudum ve çok yararlı oldu teşekkürler.
    Fatih Bey'in dediği gibi, sonradan değişikliklerde olabilecek risklere karşı fotograflı Risk Analiz raporu çok mantıklı. Zaten yeni birşey eklenirse (makine vs.) bunu Talha Bey'in dediği gibi kanıtlayabiliriz.
  13. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    defalarca bu açıklamayı aynı şekilde yaptığımda bana çok sert konuşuyosun diye arkadaşlar neredeler acaba şimdi?
  14. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    fatıh bey buda cok guzel acıklama begendım rısk analızınde ve acıl eylem planlarında mutlaka olması gerekn bır durum ayrıca tarıhın bu oldugu ısverene ımzalatılmalı guvence amaclı
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yeni, bir ekipman girişinde, herahngi bir değişiklikte modifiye edilmesinde, kazada yenilenmek zorunda,
    zaten eğer sizin baktığınız andaki gibi değilse yenilemiş olması gereçiyor, 6 yıl hiç değişiklik yoksa ok diyor. o yüzden o durumda yenilememişse işyeri sahibi sorumlu siz değil
  16. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    risk değerlendirmesi işletmedeki hertürlü değişiklikte ,ilave de yenilenmeli
  17. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bakanlıgın saydıgı ayrıca 6 rısk yenıleme kurallarını rısk analız tablosunda belırttım ımzaya actım ısveren tarafından ama sıkıntıda benımkılerde gormedıklerım yada ısverenın bana baglı bır noktayı belırtmemesı mesela soyle dusunun adama maske takılması gerek ama adamın nefes darlıgı sıkıntısı varsa olume goturur
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    İşte herkesin bu aralar düşündüğü bu, risk değerlendirmesini yapayım iş yeri ile ilişkim kesilsin. Arkadaşlar öyle bir şey yok maalesef. Oranın sözleşmeli çalışanı bile olmasanız risk değerlendirmesinin geçerlilik tarihine kadar sorumlusunuz (İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Risk değerlendirmesinin yenilenmesi
    MADDE 12 – (1) Yapılmış olan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir. ) .
    İkincisi diyelim ki risk değerlendirmesi yaptınız ve yeni durum söz konusu o risk değerlendirmesini güncellemeniz lazım. (İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Risk değerlendirmesinin yenilenmesi
    MADDE 12 – 2) Aşağıda belirtilen durumlarda ortaya çıkabilecek yeni risklerin, işyerinin tamamını veya bir bölümünü etkiliyor olması göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesi tamamen veya kısmen yenilenir.
    a) İşyerinin taşınması veya binalarda değişiklik yapılması.
    b) İşyerinde uygulanan teknoloji, kullanılan madde ve ekipmanlarda değişiklikler meydana gelmesi.
    c) Üretim yönteminde değişiklikler olması.
    ç) İş kazası, meslek hastalığı veya ramak kala olay meydana gelmesi.
    d) Çalışma ortamına ait sınır değerlere ilişkin bir mevzuat değişikliği olması.
    e) Çalışma ortamı ölçümü ve sağlık gözetim sonuçlarına göre gerekli görülmesi.
    f) İşyeri dışından kaynaklanan ve işyerini etkileyebilecek yeni bir tehlikenin ortaya çıkması.)
  19. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    sağlık raporunda o işte çalışabilir yazmalı,risk değerlendirmesinde bunu belirtmek lazım (tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışabileceğine dair sağlık raporu olmalı)