1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Riskli işyerleri mühürlenecek

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, her gün 4 kişinin hayatını kaybettiği iş kazalarını önlemek için “iş durdurma” kozunu masaya sürüyor. Buna göre herhangi bir işyerinde, hayati tehlike oluşturan riskin tespiti halinde “iş durdurma” kararı verilecek. Kolluk kuvvetleri hayati risk taşıyan işyerinin tamamını ya da bir bölümünü eksik tamamlanana kadar mühürleyecek.

  haber.jpg
  HER gün 172 iş kazasının meydana geldiği Türkiye’de en radikal önlem hayata geçiriliyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nce hazırlanarak kurum görüşüne sunulan “İşin Durdurulması Yönetmelik Taslağına” göre tehlikeli ve riskli işyerinde tüm çarklar susacak. Kolluk kuvvetleri hayati risk taşıyan işyerinin tamamını ya da bir bölümünü eksik tamamlanana kadar mühürleyecek.

  TEFTİŞ HEYETİ KURULACAK

  İşyerindeki riski belirlemek için üç kişilik Teftiş Heyeti kurulacak. Heyet, kendisine gelen raporlar üzerinde gerekli incelemeyi yaparak, kararını tespit tarihinden itibaren iki gün içinde verecek. Heyetin raporda belirtilen konulara katılmadığı durumlarda karar gerekçesiyle birlikte yazılacak.
  İşyerindeki bina ve eklentilerde çalışanlar için hayati tehlike oluşturan bir husus tespit edildiğinde bu tehlike giderilinceye kadar hayati tehlikenin niteliği ve bu tehlikeden doğabilecek riskin etkileyebileceği alanla işyerinin bir bülümünde veya tamamında iş durdurulacak.

  ÖNLEMLER SIRALANACAK

  Müfettişlerce tehlike oluşturan durumlardan biriyle karşılaşıldığında tespitin yapıldığı tarihte rapor düzenlenerek iki gün içinde heyete gönderilecek. Raporda durdurmayı gerektirecek hususlara, alınması gereken tedbirlerin niteliğini ve yapılması gereken diğer önlemlere ayrıntılı olarak yer verilecek.
  Heyetin işyerinde işin durdurulmasına karar vermesi halinde karar ilgili valiliğe bir gün içinde gönderilecek. İşin durdurulması kararı mülki idare amiri tarafından 24 saat içinde yerine getirilecek.

  İŞYERİNE ‘MÜHÜRLEME’

  Verilen durdurma kararı üzerine kolluk kuvvetleri işyerini mühürleyecek. Ayrıca durumu belirleyen bir tutanak düzenlenecek. İşveren, işin durdurulmasına sebep olan hususların giderilmesi için mühürlerin geçici olarak sökülmesi talebini dilekçeyle iletebilecek. Bunun üzerine Kurul Başkanlığı, işverenin talebini heyete gönderecek. Heyetin de talebi bilgiler ışığında değerlendirerek kararını iki gün içinhde vermesi gerekecek. Yapılan incelemeye göre tedbirlerin alınmadığına karar verilirse mühürler sökülmeyecek.

  Mahkemeye itiraz hakkı

  İŞVEREN durdurma kararının kaldırılması için de risk değerlendirme raporuyla başvuru yapabilecek. Eğer yeterli tedbir alınmadığına karar verilirse durdurma kararı aynen uygulanacak. Ancak riskler giderilmişse işyeri yeniden çalışmaya başlayabilecek. Durdurma kararına karşı işveren yerel iş mahkemesine al işgünü içinde itiraz edebilecek.

  Maaşlar kesilmeyecek

  İŞ mahkemesine yapılan itiraz işin durdurulması kararının uygulanmasını durdurmayacak. Mahkeme, itirazı öncelikli olarak görüşerek 6 gün içinde karara bağlayacak. İşveren işin durdurulması nedeniyle işsiz kalan çalışanlara ücretlerini ödemekle veya ücretlerinde bir düşüklük olmamak üzere mesleklerine göre başka bir iş vermekle yükümlü olacak.
  11.12.2012
  Kaynak: İSG Aktüel