1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Rohs ibaresi nedir

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 28 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Elektronik Eşyalar Üzerinde Bulunan RoHS İbaresi Ne Anlama Gelir?
  [​IMG]

  İngilizce tanımı Restriction o HazardousSubstances Directive (Tehlikeli Maddelerin Kısıtlanması Direktifi) olan RoHS, elektronik kartlarda ya da ekipmanlarda kullanılması zararlı olan maddelerin kısıtlanmasına yönelik direktiftir. Avrupa Konseyi tarafından 27 Ocak 2003 tarihinde kabul edilen 2002/95/EC direktifi, elektronik ekipmanlarda kullanılan bazı zararlı maddelerin kullanımını kısıtlamaya yönelik yayınlanmıştır. Yayınlanan bu direktif, insan sağlığına zararlı olan Kurşun, Kadmiyum, Civa ve Bromür’ lü bileşenlerin kullanımını yasaklar. Adı geçen bu maddeler başlıca şunlardır;

  • Kadmiyum
  • Civa
  • Kurşun
  • Artı Altı Değerlikli Krom (Cr6+)
  • Polibromürlü Difenil Eterin (PBDE)
  • Polibromürlü Bifenil (PBB)
  Adı geçen maddeler genel olarak insan sağlığına zararlı olan maddelerdir. Kansere sebep olur, hamile kadınlarda düşüklere neden olur. Bu gibi zararları nedeniyle elektronik cihazlarda, izin verilen sınırların altında bulunması zorunludur.