1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Ruh sağlığı raporunda türkiye şoku

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), üye ülkelerin çoğunda ruhsal hastalıkların tedavisinin yetersiz kaldığını açıkladı. Türkiye'de psikiyatristlerin tüm doktorların yüzde 2,3'ünü oluşturduğu ve sıralamada sondan ikinci olduğu kaydedildi. Raporda, İsviçre'de psikiyatristler tüm doktorların yüzde 11,8'ini oluşturduğu, bu ülkeyi yüzde 7 ile Lüksemburg, Hollanda, İngiltere'nin izlediği belirtildi. 100 bin kişiye 2 hemşirenin düştüğü Türkiye bu sıralamada sonda yer aldı.

  haber.jpg

  [​IMG]
  OECD'nin "Ruh Sağlığını Önemli Kılma" adlı raporunda, her iki kişiden birinin hayatı boyunca bir dönem depresyona yakalanabileceği ancak sadece birinin uygun tedaviyi alabileceği belirtildi. Raporda, çalışan halkın yüzde 5'inin ciddi, yüzde 15'inin daha yaygın ruhsal hastalıklara yakalandığı, depresyon vakalarından yüzde 56'sının uygun tedaviyi göremediği, bunun da asıl sebebinin ekonomik kriz olduğu kaydedildi. Ekonomik krizin yaşam koşullarını kötüleştirdiği, depresyon ve ruhsal hastalıkların sayısının artmasına yol açtığı belirtilirken, ruhsal hastalıkların tedavisinin gayrisafi milli hasılanın yüzde 4'ünden fazlasına mal olduğu, tedaviye yeterli kaynak ayrılamadığı vurgulandı. Rapora imza atan uzmanlar, kriz nedeniyle gelişmiş ülkelerin sağlık ve araştırmalara ayırdığı bütçede kesintilere gittiğine, ruhsal hastalığı bulunanlara öngörülen fonun ise sağlık bütçesinin yüzde 5-18'i olduğuna dikkati çekti.

  KORE'DE YÜZDE 100 ARTTI

  1990'dan bu yana OECD üyesi ülkelerde intihar vakalarının yüzde 20 azaldığı, en fazla azalmanın yüzde 40 ile Macaristan ve yüzde 50 ile Estonya'da olduğu açıklandı. Kore'de ise 2000'den bu yana intihar vakalarının yüzde 100 arttığı bildlirildi. Raporda, uzmanlar ayrıca ciddi ruhsal hastalıklara yakalananların genel nüfusa göre 20 yıl erken öldüğüne, işsiz kalma riskinin ise 6-7 kat fazla olduğuna dikkati çekti.

  TÜRKİYE SONDAN İKİNCİ

  OECD ülkelerinde 2000-2011'de 100 bin kişiye ortalama 16 psikiyatrist düştüğü belirtilirken, 45 psikiyatristle İsviçre ilk sıraya yerleşti. 100 bin kişiye 5'ten az psikiyatristin düştüğü Türkiye sondan ikinci sırada yer aldı. Meksika'da 100 bin kişiye 1 psikiyatrist düştüğü belirlendi. Psikolog sayısı konusunda ise İsrail 100 bin kişiye 80 psikologla ilk sırada yer aldı. Türkiye, 100 bin kişiye 2 psikologla Kore, Belçika ve Meksika'yı geride bıraktı. Psikolog sayısı konusunda OECD ortalamasının 26 olduğu açıklandı. Türkiye bu konuda da listenin sonlarında bulunuyor. Bazı OECD ülkelerinde 100 bin kişiye düşen devlete ait ruh sağlığı tedavi kuruluşu sayısı açısından ise Türkiye ele alınan 20 ülke arasında 0,01 hastane ile sonuncu oldu. İrlanda, 100 bin kişiye düşen 1,25 sağlık kuruluşuyla ilk sırada bulunuyor.

  Türkiye'de psikiyatristlerin tüm doktorların yüzde 2,3'ünü oluşturduğu ve sıralamada sondan ikinci olduğu kaydedildi. Raporda, İsviçre'de psikiyatristler tüm doktorların yüzde 11,8'ini oluşturduğu, bu ülkeyi yüzde 7 ile Lüksemburg, Hollanda, İngiltere'nin izlediği belirtildi. 100 bin kişiye 2 hemşirenin düştüğü Türkiye bu sıralamada sonda yer aldı. Meksika'da ise 100 bin kişiye 3 hemşirenin düştüğü, ilk sırayı 132 hemşireyle Hollanda'nın aldığı kaydedildi. OECD ülkelerinin hemşire ortalamasının ise 50 olduğu vurgulandı.

  KAYNAK