1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sülfürik asit tankı demontaj işlemi

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve mcakmak tarafından 16 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. mcakmak İSGforum Üyesi

  Arkadaşlar;

  İçerisinde Sülfirik asit kalan tank temizlenip demontaj işlemi yapılacaktır. temizliği sırasında kullanacağımız nötürleştirici alkali malzeme ve en güvenli temizlik yöntemi konusunda tecrübesi olan arkadaşların fikirkerini paylaşmalarını rica ederim.
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Nötrleştirme ayrıntısını bilmiyorum. Fakat eklemek istediğim bir nokta var. Asit ve Baz nötrleşme süresi sonunda tanktan tahliye edilirken azami özen ve dikkat gösterilmeli ve demontaj işleminden önce kesinlikle stim ile tank içerisi tekrar yıkanmalı, ardından da tatlı su ile tekrar yıkanmalıdır. Özellikle bu son iki temizleme adımlarını atlamayınız. Bu işlemler esnasında sistemin basınç tutmasına da mani olmalısınız.
  Kolay gelsin.
  ( İşlem esnasında yapılışına ilişkin fotoğraflama yapıp yaptığınız işi de burada paylaşırsanız, ilerleyen zamanlarda ihtiyacı olan arkadaşlarımız için gayet faydalı olacağını düşünüyorum.)

  Saygılarımla.