1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sürücü kurslarına yönelik risk değerlendirmeleriyle ilgili dökümanı olanlar paylaşabilirmi?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Serkan Vayiç tarafından 7 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar
    bir ricam olacaktı sizden.
    ben sürücü kursunda risk değerlendirmesi ve isg eğitimi vereceğim bununla ilgili elinizde döküman bulunuyorsa paylaşabilirmisiniz?

kurs tek şirket adı altında 4 farklı yer ve isimde hizmet vermektedir. ayrı bina ve yerde olduğu için her biri için ayrı risk değerlendirme raporumu hazırlamam gerekiyor yoksa her biri için risk değerlendirmelerini yapıp tümünü tek bir rapor altında hazırlasam olurmu.
    ayrıca toplamda ücretli ve kadrolu olmak üzere 55 çalışanı var. ücretli veya kadrolu olması ve aynı şirket altında oldukları için kurul oluşturmak gerekiyormu bu durumla ilgili bir bilginiz varmı. şimdiden teşekkürler
  2. gökhan derin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar sürücü kurslarına yönelik risk değerlendirme örneği olan paylaşım yapabilir mi yardımcı olur mu
  3. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence risk analizini ayrı hazırlayacaksınız ve risk değerlendirmesinde bir araya getirebilirsiniz. Buranın tabi aynı SGK numarasıyla geçiyor olması önemli.
    Firmanın sayısı sgksı ödenen ve bakanlığa bildirilen sayıdır, tüm işlemlerimizi buna göre yapmalıyız. Ücretli çalışanlar, alt çalışanlar- geçici çalışanlar gibi mi? Eğitmenlerden bahsediyorsunuz yanılmıyorsam. Önerim öncelikle SGKsı ödenilen kaç kişi var onu öğrendikten sonra Kurulu oluşturma durumuna bakarsınız. Bu arada benim 50 nin altında çalışan bir-iki firmam var ve kurul toplantısını hep yapıyoruz, bir itici kuvvet olarak görüyorlar. İSG Kurulları hakkında yönetmeliğin ilk maddesi der ki:
    İşverenin yükümlülüğü
    MADDE 4 (1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur.

Kolay gelsin
  4. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dilek hanım teşşekkürler
    kurslar ayrı SGK sicil numarasına sahip oldukları için kurul oluşturmayıp, her bir kurs için ayrı bir risk analizi yapıyorum ve ayrı dosya oluşturuyorum. Kurul yerine Kurs bünyesinde İSG birimi oluşturmaya karar verdim. Birimi firma bünyesinde işveren, müdürler ve çalışanlara sorumluluk yükleyip İSG kültürü oluşturmayı düşündüm. Eğitimleride bunlar üzerinden vermeyi düşündüm.
    Ücretli çalışanlar derken kurs bünyesinde ders başına ücret alıyorlar, çalıştıkları saat üzerinden sigortaları yatıryor.
  5. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sürücü Kurslarına Yönelik Hazırladığım Çeklist eksik gördüğünüz yerler ekleyebileceğiniz tehlikeler varsa belirtiniz.

Ekli Dosyalar:

6. smr01 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    örnek olarak kullanabilirsin.....,
    iyi çalışmalar....

Ekli Dosyalar:

7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu toplam çalışan sayısının 50 olması durumunun uygulamadaki yorumu şu şekilde oluyor; Bir işletmenin tek vergi levhası altında görünen işlerini toparladığı 3 farklı SGK sicil numarası varsa (örnek için attım) 3 ünün ayrı ayrı 50 olması değil, toplam bu 3 SGK sicil numarasındaki sigortalı dökümünün 50 yi geçmesi önemlidir.... SGK numaralarına göre sayı 20+20+20 ise çalışan sayısı 60 tır, burada kurul yoksa olası teftişte eksiklik olarak yazılır müfettişler tarafından...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Nisan 2013 ---
    Neden sadece ofis, çalışmalar sırasında hocalar araçlarla trafiğe çıkmayacaklar mı... :?: sahadaki çalışma sırasında risk yok mu... ??? Bence bir güzergah çizin ve dışarda çalışmayla ilgili olarak da kısımlar ekleyin, hatta çizdiğiniz güzergahta MOBESE kameraları olursa daha iyi olur... ;) (bu fikir çalıştığım başka bir uzman arkadaşa aitti, bence gayet ince bir düşünce ;) )