1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sürekli iş kazasi geçiren çalişan işten çikarilabilir mi?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 13 Ocak 2016 başlatılmıştır.

 1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar,
  Bazı çalışanlara defalarca eğitim versekte uyarsakta, dikkatsiz davranışlarına devam edip iş kazası geçiriyor.
  Çalışanlardan birinin 3. iş kazası meydana geldi. Birincisi, eli ile kuvvet uygulayarak ince saç malzemeyi ittirmesi sonucunda elini kesmesi (o işin yapılması sırasında hiç bir çalışanın o hareketi yapmadığı ve yanlış hareketinden dolayı iş kazası yaşadığı tespit edildi), ikincisi tansiyondan dolayı baş dönmesi sonucu düşüp omzunu incitti ve az daha kafasını sivri bir yere çarpacaktı (tansiyon problemi olmaması, genç yaşta çalışan olması ve kişisel problemleri yüzünden psikolojik rahatsızlıktan dolayı fenalaştığı tespit edildi), üçüncüsü karşılıklı iki montaj bandı üzerinden atlamaya çalışırken ayağı boşluğa gelerek bacağını incitmesi (defalarda uyarılmasına rağmen dikkatsizliğe devam ettiği tespit edildi).
  Bu kişinin tazminatsız işten çıkarılması mümkün müdür?
  Yoksa daha ne gibi önlemler almalıyım?
 2. Yener Keskin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  140392
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Yurtiçi Kargo
  Kişisel psikolojik problemleri nedeniyle fenalaşıyorsa zaten bu çalışan yapılan işe uygun değil gibi görünüyor. Saç kesme, kaynak veya montaj işi gibi bir iş olduğunu düşünerek söylüyorum.

  Öncelikle yapılması gereken kişiye başka bir görev verilmesi. Bu mümkün değilse veya işveren bunu istemiyorsa çalışana "iş güvenliği talimatlarına uymama" konusunda yazılı uyarı verilmiş olması gerekir.

  Hukuki boyutunu iş kanunu ve uygulamaları konusunda uzman arkadaşlar yanıtlayabilirler.
 3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yaptığı iş bir beyaz eşya montajı, kişisel problemi sürekli değil geçici bir durumdu. Ailevi bir durumdan dolayı üzüntüden tansiyonu yükseldi ve fenalaştı. Daha sonra böyle bir problemle karşılaşılmadı. Doktor iş değişikliğini gerekli görmedi.
 4. ismailkaplan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yorumu yapan arkadaş doğru bir tespitte bulunmuş, anlattıklarınızdan çıkardığım, çalışanın ruhsal yapısının o işi yapmaya uygun olmamasıdır, bu durumda işyeri hekiminin işe uygun değildir diye rapor vermesi uygundur.. yaptığı iş değiştirilebilir.. tazminatsız işten çıkartılması konusunda, tazminatını verin gönderin sonrasında başınız ağrımasın derim.. ama bunu yaparken bile iş güvenliği kurallarına uymadığını tutanak haline getirip sonrasında çıkışını verin derim..
 5. Recep Kaplan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  direk çıkışş...
 6. dibech İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Dün Eski ÇSGB bölge müdürü ile bu konu hakkında görüşme yaptım;
  konu ile ilgili ilk olarak yazılı uyarı yapın 2.sinde işten çıkartabilirsiniz dedi.
  Konu ile ilgili yargıtay tarafından onay verilmiş ve gerekçede;
  İşyerinde çalışan işçi, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymayarak tehlikeli davranışlarda bulunarak kendisini ve üretimi tehlikeye düşürmüş, ayrıca çalışma talimatlarına uymayarak işverenin emir ve görevlerini yerine getirmemiştir. bu nedenle işveren tarafından işten çıkarılmıştır. ibareleri var.
  İşçinin işe geri dönüş talebi reddedilmiş.