1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sığınak acil çıkış kapıları

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve ozgur86 tarafından 26 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. ozgur86 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    normalde yangın merdivenlerin kapılarını içeri doğru açılır. en alt bodrumdaki sığınak katında ne oluyor? sığınağın holüne açılan acil durum merdivenlerinin kapıları içeri mi açılıyor dışarı mı?
  2. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Dışarı doğru açılması gerekir
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    hiç sığınak görmedim desem yeridir lakin apartman bodrum katlarında sığınak diye tasarlanmış bölümler yapılıyor bırakın acil çıkış kapısı havalandırma bile yok, giren çıkamaz herhalde sabotaj vb durumlarda:(
  4. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    yanlışsam dğzeltin normalde acil çıkış kapıları içeri açılır demiş arkadaş dışarı açılması gerekmiyormu
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    galiba yanlış yazdı dışarı diyeceğine içeri demiş:(
  6. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    bi an dedim benmi acaba yanlış biliyorum onca kişiyi yanlış bilgilendirdik :)
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bir sitenin RD'sini hazırlamak üzereyim. Tüm apartmanların kapıları içe açılıyor. Ve bunların tümü başka kapı olmadığı için acil çıkış kapısı özelliği taşıyor. Kapıların dışa açılması için bütün kapıların tadilata yada değişime uğratılması mı gerekiyor?

Şimdi bunu desek "yandık" diyecekler :)
  8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    fazla bir masrafa gerek yok kapı menteşelerini 180 derece açılır yapsınlar göbekli kilitleri de değiştirdimi tamamdır,
    red kit misali
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Süpersin hocam sağol.. ama kapıya şimdi gidip tekrar bakıcam biraz süslü ve alangirli bir kapı o şekilde olmazsa epey "cızırtı' çıkarırlar sanıyorum. :)
  10. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    size cızırtı çıkaracakları bir şey yok siz oranın sadece risk analizini yapıyorsunuz igu su değilsiniz anladığım kadarıyla o yüzden yapmak yada yapmamak kendilerine kalmıs
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Elbette ben yapar giderim ama "bunu yazmasak şart mı, şimdi kapıları yeni yaptırdık, kartlı giriş sistemi var" filan diyeceklerdir.

Bende; yasa böyle yoksa dükkan sizin diyeceğim ::)
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    yaptığın risk analizini yada söyleyeceğin önlemleri normalde sigortalı kapıcı vb. olduğu için yapıyorsun ama bilmiyorlarki tüm site sakinlerinin güvenliği söz konusu, yapacaklar kaçarı yok
  13. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    şart diyeceksiniz risk analizinde yazdıgımız hersey bizim için kurtarıcı banada diyolar yazmasak olmazmı bunu diye bnde ilk başladığımda sizin gibi düşündüm danıştığım insanlar dediki kimse babamızın oğlu deil gördüğün her eksiği yaz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Eylül 2013 ---
    şimdi sıkıntı çıkarsalarda ileride mecbur kalıcaklar
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sonra sizden "siteler için acil durum planı" için de yardım isteyeceğim. Şimdi spora gitmem lazım :)
  15. Ebru Unut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Arkadaşlar tüm acil çıkış kapıları özellikle yangına karşı;
    1- Dışarı açılmak zorundadır
    2- Kapılar manuel olarak elle açılabilmeli herhangi bir elektrik kaynağı ile açılma mecburiyeti olmamalıdır.
    3- Işıklı acil çıkış yön levhası ile işaretlenmiş olmalıdır.

Mutlaka bu konular hakkında sizlerin de bilgisi vardır ama en çok dikkat edilmesi gereken hususlar bunlar diye düşünüyorum.
  16. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Özellikler apartman ve sitelerde bu konu hep tartışma konusu olur, siz rd lerinize bunu yazmak zorundasınız ama hiçbir apartman yada site bunu değiştirmez çünkü apartmanlarda kapıların içe açılması kişi güvenliği içindir, malesef yasa ile çakışan bir konu. Müfettişler bu konuyu gözardı ediyorlar diye biliyorum ama siz rd lere muhakkak yazın..