1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sık sık rapor ve izin alan işçinin iş hakkı feshi !

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 21 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32596
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sünpor Isı Yalıtım
  Arkadaşlar merhaba ,

  Öncelikle sınava giren tüm meslektaşlarıma başarılar dilerim geçmiş olsun :)

  Sizlerden konu başlığında da belirtmiş olduğum durumla alakalı yardım istiyorum. Fabrikamızda çalışan ve şoför olarak çalışan bir işçi sürekli olarak bahaneler üretmekte izin almakta , ve son aylarda rapor olayını baya abartmış bulunmakta . Haklı bir sebeple iş akdi feshi yapabilirmiyim. Ve bunu neye dayandırarak yapabilirim.

  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  işyeri hekimine rapor sonrası iş dönüşünde muayene ettirin Çalışmasında sakınca yoksa iş başı yapar.yoksa bakalıM nasıl rapor alacak.
 3. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32596
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sünpor Isı Yalıtım
  Arkadaş raporu bitince zaten gelip çalışıyor ama ne hikmetse genellikle perşembe günleri birşey çıkıyor bir bakıyoruz rapor almış. Sizin söylediğinize göre rapor alınca birde işyeri hekimine gösterip mi teyit etmeliyim ?
 4. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Raporu veren doktor hep aynı doktor mu ?
  Aynı doktor bir hastaya üst üste hep perşembe günleri ve aynı teşhisle rapor veriyorsa bu durum muvazalı dır.

  TC no ile bir eczaneden bugüne kadar aldığı raporlar , doktor isimleri , teşhisler ve kullandıysa ilaçlar görülebilir.
 5. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  74354
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  belki perşembeye gelince dağılan bi bünyesi vardır, perşembe sendromu vardır belki çalışanda :p mesela yani.. ama yolunu iyi bulmuş arkadaş tebrik etmek lazım
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Aralık 2013 ---
  internette bulduğum haber;
  ..Yargıtay 9. Hukuk Dairesi (E. 2012/22940, K. 2013/117) yerinde bir karar vermiştir. Kararda; sık sık rapor alan işçinin iş yerinde olumsuzluklara yol açtığından ve iş ilişkisinin işveren açısından çekilmez hale geldiğinden işverenin feshi davacının yeterliliğinden kaynaklanan geçerli nedene dayalı bir fesih olduğunu belirtti. Ve sık sık rapor aldığı için işvereni tarafından işten çıkarılan işçinin açmış olduğu işe iade davasını red etti. Bu karar çerçevesinde rapor almayı alışkanlık haline getirerek işyerinde katlanılmaz bir durum oluşturan işçi, Kıdem Tazminatı ödenerek işten çıkarılabilir.
 6. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32596
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sünpor Isı Yalıtım
  Çok teşekkür ediyorum emsal göstermesi açısından benim için önemli bir karar olmuş bu , personel şöfor olarak çalışıyor , artık bizimle dalga geçtiğini düşünmeye başladım sinirimi bozdu :)
 7. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  iletişim kurmayı denediniz mi?
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Aralık 2013 ---
  durumu kendisine izah edin o zaman istese de rapor almayı süistimal edemez.
 8. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32596
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sünpor Isı Yalıtım
  Açıkcası bikaç kez konuştum pek yanıt alamadım ancak sgk hizmet dökümlerine baktığımda bizden öncede aynı şekilde diğer işyerlerinde de aynen sık sık rapor aldığını tespit ettim. Ben bu kadar fazla sıkıntı yarattığını bilmiyordum , Sorumlusu olan arkadaşla görüştüğümde belirli haftalarda cenaze , kavga , hasta v.b tutumlarlada izin aldığı oluyormuş. İşine son vermeyi düşünüyorum ancak raporunun bitip işe gelmesini bekliyorum. Elimden geleni yaptım ama sanırım arkadaş bunu alışkanlık haline getirmiş.
 9. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  74354
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  haklısınız ki hep hafta sonuna rastlaması ister istemez şüphe uyandırır .. emsal var artık karar sizde :)
 10. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  6 hafta aralıksız rapor aldıysa tazminatını verip gönderebilirsiniz.
 11. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  T.C.
  YARGITAY
  9. HUKUK DAİRESİ
  E. 2012/22940
  K. 2013/117
  T. 14.1.2013
  - TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE BAĞLI OLARAK ÇALIŞAN KABİN MEMURU ( Davacı İşçinin Sık Sık Rahatsızlandığı/Her Yıl Rapor Aldığı – Bu Durumun İş Yerinde Olumsuzluklara Yol Açtığı/İşe İade Davasının Reddine Karar Verileceği)
  - İŞ İLİŞKİSİNİN İŞVEREN AÇISINDAN ÇEKİLMEZ HALE GELMESİ ( Davacının TİS’e Bağlı Olarak Çalıştığı/Kabin Memuru Olduğu – Sık Sık Rahatsızlanarak Rapor Aldığı/Bu Durumun İş Yerinde Olumsuzluklara Yol Açması Nedeniyle İşe İade Davasının Reddi Gerektiği )
  - KABİN MEMURUNUN SIK SIK İZİN ALMASI ( İş Yerinde Olumsuzluklara Yol Açması Nedeniyle İşe İade Davasının Reddi Gerektiği )
  - İŞVERENİN GEÇERLİ NEDENLE İŞ SÖZLEŞMESİNİ FESHİ ( Davacının TİS’e Bağlı Olarak Çalıştığı/Kabin Memuru Olduğu – Sık Sık Rahatsızlanarak Rapor Aldığı/Bu Durumun İş Yerinde Olumsuzluklara Yol Açması Nedeniyle İşe İade Davasının Reddedileceği )
  - İŞE İADE DAVASI ( Davacının TİS’e Bağlı Olarak Çalıştığı/Kabin Memuru Olduğu – Sık Sık Rahatsızlanarak Rapor Aldığı/Bu Durumun İş Yerinde Olumsuzluklara Yol Açması Nedeniyle İşe İade Davasının Reddine Karar Verileceği)
  4857/m.18, 20
  ÖZET: Davacı vekili, davalıya ait iş yerinde Toplu İş Sözleşmesi kapsamında kabin memuru olarak çalışan ve sözleşmedeki hükümler nedeni ile iş güvencesinden yararlanan davacı işçinin iş sözleşmesinin geçerli neden olmadan feshedildiğini belirterek feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini talep etmiştir. Davacı işçinin her yıl rapor aldığı ve 2011 yılında da bir çok kez rahatsızlığı nedeni ile aralıklı da olsa rapor aldığı anlaşılmaktadır. Davacının sık sık rapor alması iş yerinde olumsuzluklara yol açmış ve iş ilişkisinin işveren açısından çekilmez hale getirmiştir. İşverenin feshi, davacının yeterliliğinden kaynaklanan geçerli nedene dayandığından, davanın reddi gerekir.
  DAVA: Davacı vekili, davacı işçinin iş sözleşmesinin geçerli neden olmadan feshedildiğini belirterek 4857 sayılı İş Kanununun 18 ve devamı maddeleri uyarınca feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini talep etmiştir.
  Mahkemece, davanın kabulüne karar verilmiştir.
  Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi B.Kar tarafından düzenlenen rapor dinlendikten sonra dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
  KARAR: A ) Davacı İsteminin Özeti:
  Davacı vekili, davalıya ait işyerinde Toplu İş Sözleşmesi kapsamında kabin memuru olarak çalışan ve sözleşmedeki hükümler nedeni ile iş güvencesinden yararlanan davacı işçinin iş sözleşmesinin geçerli neden olmadan feshedildiğini belirterek 4857 sayılı İş Kanunu’nun 18 ve devamı maddeleri uyarınca feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini talep etmiştir.
  B ) Davalı Cevabının Özeti:
  Davalı işveren vekili, uçuş personeli olan davacının iş akdinin sık sık rapor alması nedeni ile uçuş operasyonunun aksamasına, iş gücü planlamasının olumsuz etkilenmesine, iş arkadaşlarının uçuş programlarında değişiklik yapılmasına neden olduğunu, bunun işyerinde olumsuzluklara yol açtığını, iş sözleşmesinin İş Kanunun 17. 18. ve 19. Maddeleri gereğince işçinin davranışlarından ve yeterliliğinden kaynaklanan geçerli sebeple kıdem ve ihbar tazminat ödenmek suretiyle feshedildiğini, davanın reddi gerektiğini savunmuştur.
  C ) Yerel Mahkeme Kararının Özeti:
  Mahkemece yapılan yargılama sonunda, davacının almış olduğu raporlar resmi sağlık kurumlarınca verilmiş raporlar olup davacı rahatsızlığı dolayısıyla aldığı rapor sonucu işe gelmediği, 4857 Sayılı İş Kanununun 18 maddesinde fesih için geçerli nedenin bulunmadığı haller arasında sayılan hastalık ve kaza nedeniyle işçinin ihbar öneline 6 hafta eklenmesiyle bulunan süreyi aşmayan istirahat süresi içerisinde aldığı raporların devamsızlık sayılmadığı, davacının 2011 yılında aldığı rapor süresinin, davacının işyerindeki kıdemi dikkate alındığında ihbar öneline ilaveten 6 haftayı aşmadığı, geçerli feshin kanıtlanamadığı gerekçesi ile davanın kabulüne karar verilmiştir.
  D ) Temyiz:
  Karar davalı vekili tarafından temyiz edilmiştir.
  E ) Gerekçe:
  4857 Sayılı İş Kanunu’nun 18.maddesinde iş sözleşmesinin işveren tarafından işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanılarak feshedilebileceği düzenlenmiştir. Söz konusu geçerli sebepler İş Kanunu’nun 25.maddesinde belirtilen derhal fesih için öngörülen nedenler yanında, bu nitelikte olmamakla birlikte, işçinin ve işyerinin normal yürüyüşünü olumsuz etkileyen hallerdir.
  İşçinin yeterliliğinden veya davranışlarından kaynaklanan sebepler ancak işyerinde olumsuzluklara yol açması halinde fesih için geçerli sebep olabilirler. İş ilişkisinin sürdürülmesinin işveren açısından önemli ve makul ölçüler içinde beklenemeyeceği durumlarda, feshin geçerli sebeplere dayandığı kabul edilmelidir.
  İş Kanunu’nun gerekçesinde hangi hallerin işçinin yetersizliği nedeniyle geçerli fesih hakkı bahşedeceği örnek kabilinden sayılmış olup bunlardan biri de sık sık hastalanarak rapor almadır. Sık sık rapor alma halinde, işveren aralıklı da olsa işçinin iş görme ediminden faydalanamayacaktır. Sık sık hastalanan ve rapor alan işçinin, bu nedenle devamsızlığının işyerinde olumsuzluklara yol açacağı açık bir olgudur. İş Kanunu’nun gerekçesinde sık sık hastalanmanın yeterlilikten kaynaklanan neden olarak örnek kabilinden sayılması, işyerinde olumsuzluklara yol açtığının kabul edilmesindendir.
  İşveren 4857 sayılı İş Kanunu’nun 18/3. f maddesi uyarınca aynı kanunun 25/I.b maddesi uyarınca önele ilaveten altı haftalık bekleme süresi içinde işçinin iş sözleşmesini feshedemez. Ancak işçinin aralıklı olmak üzere sık sık rapor alması bu kapsama girmez. Sık sık rapor alması durumunda toplam raporlu olduğu süre, bekleme süresi içinde kalsa bile, sık sık rapor alması işyerinde olumsuzluklara yol açmış ise, işçinin iş sözleşmesi bildirimli veya süreli olarak feshedilebilir. Bu durumda fesih geçerli nedene dayanmaktadır.
  Dosya içeriğine göre uçucu personel olan ve Toplu İş Sözleşme hükümleri uyarınca 4857 sayılı İş Kanunu’nun iş güvencesi hükümlerinden yararlanan davacı işçinin her yıl rapor aldığı ve 2011 yılında da bir çok kez rahatsızlığı nedeni ile aralıklı da olsa rapor aldığı anlaşılmaktadır. Sık sık rapor almada bekleme süresinin aranmasına gerek yoktur. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 18/3.f bendindeki geçersizlik bir kez rapor alma halinde bekleme süresi içinde fesihte sözkonusudur. Bu nedenle mahkemenin bu gerekçesi yerinde değildir. Davacının sık sık rapor alması nedeni ile önceden hazırlanan uçuş programlarının aksayacağı, iş gücü planlamasının değişeceği açıktır. Davacının sık sık rapor alması işyerinde olumsuzluklara yol açmış ve iş ilişkisinin işveren açısından çekilmez hale getirmiştir.
  İşverenin feshi, davacının yeterliliğinden kaynaklanan geçerli nedene dayandığından, davanın reddi gerekir. Yazılı gerekçe ile davanın kabulü hatalıdır.
  4857 sayılı İş Yasasının 20/3 maddesi uyarınca Dairemizce aşağıdaki şekilde karar verilmiştir.
  SONUÇ: Yukarda açıklanan gerekçe ile
  1. Mahkemenin kararının BOZULARAK ORTADAN KALDIRILMASINA,
  2. Davanın REDDİNE,
  3. Harç peşin alındığından yeniden alınmasına yer olmadığına,
  4. Davacının yaptığı yargılama giderinin üzerinde bırakılmasına, davalının yaptığı yargılama gideri 70.00 TL’nin davacıdan tahsili ile davalıya ödenmesine, 5. Karar tarihinde yürürlükte bulunan tarifeye göre 1.320 TL ücreti vekaletin davacıdan alınarak davalıya verilmesine, kesin olarak, 14.01.2013 tarihinde oy birliği ile karar verildi