1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sınıf yükseltme başvuruları 29 kasım'da açıldı

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 22 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hala bu şekilde açılıyor pencere
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Kasım 2013 ---
    şükür 17.sayfayada geçtim.
    inşallah kitap olarak baskıya geçeriz bir iki güne
  2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    Dr. Adnan AĞIR

PRİM GÜN SAYISINDAKİ BELİRSİZLİK DAHA BİTMEDİ AMA ALTI GÜN VAR

“ Dr.Adnan Ağır bu yazısında prim gün sayısındaki son gelişmeleri değerlendirdi. „
    İş güvenliği uzmanlığında ki yönetmelik değişikliği yapıldığı günden beri yazmaya devam ediyoruz. Fakat yazdıklarımızın hemen hepsi doğru çıktı. Önce sınav takvimi ötelenir dedik, üç gün sonra dediğimiz oldu.Ardından prim gün sayısındaki skandal olabilecek şeyleri masaya yatırdık o da oldu. Şimdi başvurular uzatıldı bakalım daha neler olacak 21.12.2013 sınav tarihine kadar.

Esas problem nerede?
    Yürürlükteki SGK mevzuatı ile yapılan yönetmelik değişikliği aynı paralelde değildi. Sorunun adı budur. Eğer siz cümleye ödenmiş prim gün sayısı derseniz insanlar bir ay içinde 10 işverene prim yatırtabilirler,askerlik ve doğum borçlanması yapabilirler. Bu durum yönetmelik hükümlerine aykırı idi. Ancak, kimse dava açmadı. Yani Kanuna uygun olmayan bir düzenleme ile başvurular alındı. Alındı da ne oldu? Adaylar A sınıfı beklerken bir de bakmışlar B sınıfına düşmüşler. B sınıfı beklerken bir de bakmışlar oyun alanının dışına çıkmışlar. Bu uygulamaların hepsi hukuk dışı uygulamalardır.Kişinin dilekçesinde belirttiği bir sınıfın altına ya da üstüne çıkamazsınız.

Sorun nasıl çözülür?
    Bu konuyu çözmek öyle çok da zor değil aslında. Nasıl mı?
    1- Eğer SGK mevzuatını baz alırsanız ki bana göre öyle olmalı, hukuk devleti iseniz hukuka uygun davranmak zorundasınız. Yürürlükteki yönetmelik hükümlerine göre bu sınavı yapamazsınız,yükselme sınavını ötelerseniz daha doğru olur. Bir aylık gecikmeden bir şey olmaz. Aksi halde telafisi güç sonuçlar doğabilir.
    2- Yönetmelikteki cümle hukuka uygun hale getirilmelidir.
    3- Hukuka uygun davranmak istemiyorum, piyasanın ihtiyacı var acil çözüm bulmam gerekir, bir kez olsun kanun ve yönetmeliği delerim bir şey olmaz derseniz mesele yok, zaten yönetmelik yürürlükte, o zaman da adayların dilekçesine ve belgelerine itibar edip herkesin istediği sınıfın yükselme sınavına girmesine imkan verirsiniz.Peki bu olursa ne olur? Sınava giren adaylardan birisinin dava açması halinde yükselme sınavı iptale kadar gidebilir. Ya da, sınavı geçenlerin kazanılmış hak olduğunu düşünürse mahkeme geride kalanların vay haline.

Ben Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yerinde olsam ne yaparım?
    Geçmiş 10 yılın muhasebesini yaparım. Hangi işi yaptım ve mahkeme duvarına çarptım?Adaylar ve işverenler nerede mağdur oldu? Neyi yaptım da mahkemeye başvuran olmadı? Bütün bunları alt alta yazarım, zaten liste ortaya çıktığında şu durum net olarak ortaya çıkacaktır.
    1- Kanunda olmayan yetki ile yönetmelik yaptım bu nedenle mahkeme beni yolumdan etti.
    2- Mevcut yönetmelikleri yanlış yorumladım o nedenle mahkemeler benim hızımı kesti.
    3- Tarafların görüşlerine itibar etmediğim için taraflar da mahkeme yolunu seçti, hukuk da onları haklı buldu.
    4- Bazı kişi ve meslek gruplarına ayrıcalık tanıdım o da Allah'ın adaletine sığmadığı için hep ayağıma dolandı.
    Velhasıl iş sağlığı ve güvenliği yolunu tam bulamadı.

Sonuç:
    Bakanlığın yerinde olsam yükselme talebinde bulunanların daha da mağdur olmalarını engellemek için, bu sınavda (21.12.2013) onları listeden çıkarırım. Ardından hemen bir yönetmelik değişikliği yaparım bunu da açık olarak yazarım, SGK mevzuatına uygun hale getiririm. Yeni bir başvuru almadan yönetmelikte kendime geçici bir yetki alırım, dilekçeleri ayıklar ve herkese eşit, adil, hukuka uygun bir liste yaparım. 2.8.2014 tarihine kadar daha çok zaman var, her iki aya bir sınav gelecek şekilde de hazırlık yaparım, sınavlarda da tüzükten soru sormam olur biter.
    Bütün mesele nedir biliyor musunuz? Ben devlet olarak iş kazalarını ve meslek hastalıklarını mı önlemek istiyorum yoksa bir kaos olsun kim ne yaparsa yapsın ben de seyredeyim şeklinde pozisyon mu alayım? Bütün mesele bu soruların cevabındadır.
    Siz ne derseniz deyin, bana ne kadar kızarsanız kızın iş güvenliği uzmanlığında sınıf ayrımı eninde sonunda kalkacaktır. İş yeri hekimliğinde sertifika şartı kalkarken iş güvenliği uzmanlığında bu dayatma nereye kadar gider?
    Devleti yönetmek ciddi bir iştir, vatandaşına eziyet değil mutluluk,refah ve huzur sağlamak gerekir.

http://www.osgbrehberi.com/koseyazi...ELIRSIZLIK_DAHA_BITMEDI_AMA_ALTI_GUN_VAR.html
  3. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben dedim protesto edelim diye kimse yanaşmadı.
    demek ki herkes memnun olanlardan.
    bana dokunmayan yılan misali
    ama yılan bir soktuğunu bir daha sokmaz,sokmadığı yeni kurbanlar arar yani diğerlerini sokmaya başlar.
  4. Alper Gazioglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1554
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bilgemed İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi
    ben de B sinifi sinav basvurumu yapabildim, herhangi bir sorun cikmadi.
  5. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    buradaki sorun başka prim gün sayısının skerlik borçlenmasının kabulü ile alakalı
  6. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    pazartesi bakanlıkta konu ile ilgili bütün telefonlar eminim açık bırakılarak meşgul edilecektir.
  7. Hatice Oncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende yurtdışı borçlanması yapmıştım.. kayıt olamıyorum. borçlanmaları saymamışlar galiba . paramıda yatırdım. A ya başvurmuştum primim 3450 idi.
  8. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kayıt olamıyormusunuz yoksa pencere açılıyor olmuyormusunuz
  9. Hatice Oncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    pencere açılıyor telefon fax numaraları yazıyor örtüşmuyor vs ... yazıyor
    kayıt yaptırın dıye bir yazı çıkmıyor bende
    hakan bey sizi B yede mi kabul etmiyolar
  10. Halime Bağcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93030
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şuan 170 i aradım sistemde sorun olduğunu söylediler bana .Doğum borçlanması ile ilgili sorunumla bir başvuru no açtılar 3 gün sonra sorunum ile ilgili 170 i arayıp durumu öğrenebileceğimi söylediler.
  11. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben hiç denemedim.kayıt alırda sonra bir düzeltme yapılmaz diye
    o üç gün sonra işi yaş iş
    beni madur edipte 3 gün içinde neyin durumunu bana söyleyecekler pardonmu diyecekler olmadımı diyecekler
    siz daha c değilsiniz galiba nasıl olacak bu sizin iş ben anlamadım halime hanım
  12. Halime Bağcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93030
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hakan bey sonrasında dava açarsak konuşmalar başvurular kayıt altında en azından biz böyle bişiy demedik demezler. Sonrasında bir başvurunuz bile olmamış kendi başınıza iş yapmışsınız diyebilirler. Gerçi ne dediklerini ne yaptıklarını kendilerinin de bildiğini sanmıyorum ama umut işte :)
    Biz bunlarla uğraşırken ne zaman çalışıcaz hiç bilmiyorum
  13. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    can sıkıcı
  14. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    valla benim bu işin ucunu bırakmaya niyetim yok
  15. Hatice Oncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi konuştum 170 le borçlanmalar kabul edilmiyor denildi ..
    önceki bildirimi bulabilip paylaşabilirseniz memnun olurum . ben bulamıyorum.. orda nasıl prımi oldugu bakılmaksızın deniliyordu bu nerde geçiyordu ? bulan varsa paylaşşın lutfen .. bizi o halde niye meşgul ettiler sınav başvurusu ve stresiyle ben onlıneda kursa kayıt olmuştum ve paramıda yatırdım.. :( zaman kaybı oldu benim için .
  16. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nerede belirttiklerinde sordunuzmu acaba
  17. uğur göçer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17619
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  18. Yasin Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46208
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ben daha basuru bile yapamıyorum
  19. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    uğur bey ne yazıyor bu linkte
    askerlik borçlanmasını kabul etmiyoruz mu diyor
    tam olarak anlayamadım
    Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.

dikkatimi çeken bu var ama
  20. emrahakb İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    6482
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.

bunu yazdıkları için kabul etmek zorundalar yoksa ben dava açıcam