1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sınıf yükseltme başvuruları 29 kasım'da açıldı

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 22 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Dr. Adnan Ağır'dan
    PRİM GÜN SAYISINDA BEKLENEN OLDU
    İş güvenliği uzmanlığı konusunda yazmaya devam ediyoruz. Devam edeceğiz, çünkü bu alandaki sorunların öyle kısa sürede çözüleceği de yok.

Hala, ülkenin kaç tane iş güvenliği uzmanına ihtiyacı var? Sorusunun cevabını resmi otoriteler vermiş değil.

A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı hat safhada olunca Kanun değişikliği yapılarak daha doğrusu mevcut Kanuna bir geçici madde konularak sorunun çözüleceği hedeflendi.

Kanunu hayata geçirebilmek için yönetmelikte bir değişikliğe gidildi ve dendi ki prim gün sayısına göre yükselme sınavı yapılacak. Buraya kadar her şey güzel, doğru. Fakat, yönetmelik maddesine siz ödenmiş prim gün sayısı derseniz kaos daha da derinleşir, nitekim de öyle oldu.

Bu köşede mevcut yönetmelik maddesine dayanarak ısrarla yeter ki prim gün sayısı olsun da ne olursa olsun dedik, doğru söyledik çünkü yönetmelik böyle emrediyordu. Aradan zaman geçince bu cümlenin sakat olduğunu hukuki boşluk ve adaletsizlik olduğunu yasal dayanakları ile yazdık SGK mevzuatına aykırı olduğunu ve haksızlık doğuracağını ifade ettik.

Özetle bir ay içinde 90 gün yatırılan primlerin hizmete sayılamayacağını üstüne basa basa yazdık. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı on binlerce müracaatı aldı, alırken de prim gün sayısı ne gözüküyorsa öyle kabul etti. Şimdi de askerlik ve doğum borçlanmalarının sayılmayacağı ifade edilmektedir.

Sınav listeleri hazırlandı Milli Eğitim Bakanlığına teslim edildi. Adaylar 22 Kasım 2013 itibariyle sınav ücretlerini yatırıp başvuru yapmaya başladılar. MEB ekranında bir de ne gördüler, prim gün sayısına göre yükselme sınavına girecekler şimdilik müracaat edemiyorlar, 27 Kasım 2013 tarihinden sonra lütfen başvuru yapın şeklinde yazı gelmektedir ekrana.

Neden mi? Sebebini söyleyeyim. Tahmin ediyorum hukukçulara soruldu. Prime esas kazanç gün sayısı ile ödenmiş prim gün sayısının aynı şey olmadığı söylendi, yani aylar önce yazdığımız ve uyardığımız noktaya şimdi geldiler. Süre daraldı, adaylar panik yapmaya başladılar haklı olarak ama strese gerek yok şimdi sıralayacağım hususlar gerçekleşir diye ümit ediyorum.

Şimdi ne olacak?
    1- Başvurularında bir ay içinde fazla prim ödeyenlerin günlerini silecekler, yani bir ayda en fazla 30 gün prim kabul edilecek.

2- Aday A sınıfı için başvurmuşken bir de bakmış B sınıfına kabul edilmiş.

3- Aday B sınıfı için başvurmuşken bir de bakmış taç’a çıkmış, elindeki C sınıfı belge ile yola devam denmiş.

4- En tehlikelisi de şimdi belirteceğim bu maddedir; senin günün A sınıfı için yetmiyor, kendi kafamdan B’ye de indiremiyorum o halde başvurunuz geçersizdir derlerse hiç şaşırmayınız.

Sonuç: Henüz resmi makamlarca açıklanmadı ama tahmin ediyorum A sınıfı için 10.000, B sınıfı için 10.000 ve C sınıfı için en az 50.000 kişi bu sınava gireceklerdir. Dilerim başarı oranı yüksek olur da ihtiyaç karşılanır.

A ve B sınıfındaki başarının öyle çok yüksek olacağı gözükmüyor, çünkü eldeki bilimsel ve resmi veriler bu sınıflardaki başarı oranının yerlerde süründüğünü gösteriyor.

Ülkenin A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı ne bu sınavda karşılanır ne de bundan sonraki sınavda. Çözüm mü? 10 yıldır söylediğimiz gibi sınıf ayrımını kaldıracaksın kökten çözülecek mesele. Çünkü hazırda 35.000 C sınıfı uzman var, 25-30 bin de bu sınavda kazanan olursa eh işte nefes alınır. İki sınav sonrasında sen sağ ben selamet bu iş çözülür.

Hukuk ne der? Eğer bu yönetmelik düzenlemesini birisi dava etse idi, yani cümlenin eksik düzenlendiğini iddia etse idi, mahkeme bu maddeyi durdururdu. Ama kimse dava açmadı. Süre de zaten dolmak üzere.

Şimdi sıra Bakanlığın vereceği kararda. Acaba prim gün sayısı ile ilgili ne diyecekler? 27 Kasım 2013 ve sonrasını hep birlikte göreceğiz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı belki de hiç araştırmadan kim neye başvuru yaptı ise onu kabul edecek, sonra da sınavı kazansa bile sertifikasını vermeyecek çünkü sen beni yanılttın diyecek, ama kendi yaptığı eksikliği ve yanlışlığı hiç görmeyecek. İşte mahkeme süreci asıl o zaman işlemeye başlayacaktır.

Velhasıl, iş güvenliği meselesi memleketin önemli bir konusu olarak gündemin ön sıralarına alınmaz, bu işi rant aracı olarak görür ve bazı meslek grupları için özel bir durum yaratmaya devam ederseniz işçi kardeşlerim ölmeye işveren kardeşlerimin de tazminat ödemeye devam edeceği güneş gibi ortadadır.

Son cümle, en korkunç olanı da 1.1.2014’de yürürlüğe girecek olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile ilgili tarihin bir kez daha ötelenecek olması. Haberiniz yok, iş dünyası bastırmaya başladı bu kez de galip gelebilir, önümüzde malum üç seçim var. Kim göze alır böyle riskleri.
  2. Aynur Kayapınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80755
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kimya Mühendisi
    dilekçe falan düzeltme vs diyor hiç bir şey anlamadım.27 kasımı mı bekleyelim
  3. yükseltme sınavına girecekseniz evet 27 kasım tarihini bekleyeceğiz..
  4. Aynur Kayapınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80755
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kimya Mühendisi
    tamam çok teşekkürler ben de okuyunca panik oldum birden :)
  5. Kahraman GÜLŞEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91091
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Niğde Üniversitesi
    Bende de aynı şekilde. Bende bu uyarıyı alan var mı diye soracaktım. Galiba ayın 27 sine kadar beklemek gerekecek. Ama ben eğer ulaşabilirsem telefonla bunu teyit ettirmek istiyorum.
  6. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Amma uzadı bu mesele.. 40 akıllı işin içinden çıkması mümkün olamadı! Hem ihtiyaç var yumurta kapıda! hem de ince eleyelim sık dokuyalım peşindeler.. beceriksizlik diz boyu! kaldır sınıf farkını madem.. beceremeyip de erteleyelim derlese yazıklar olsun bu beceriksizlere!
  7. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bankamatiklerden mi yatırmak zorundayız ?
  8. Kahraman GÜLŞEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91091
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Niğde Üniversitesi
    Ben yatırdım. Ne olur ne olmaz. En kötüsü 35 TL yi ikinci kez yatırıp, ilkini almak için uğraşırım diye diğer riski almak istemedim.
  9. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    30 dk önce ben parayı yatırmadım arkadaşlar sistem açık değil dediler sizde bu şekilde sorun oldumu...
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    öngörül
    Öngörülen sonuçta o zaten, A sınıfları yine atakta
  11. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben bugün parayı Vakıfbank şubeden yatırdım. ATM zorunluluğu yok. Yalnız sınıf ayrımı belirtilmiyor. Umarım sıkıntı olmaz.
  12. sorun olmaz merak etmeyin Bedriye hanım... Rahat olun... çarşambada kayıt işlemini hallederiz.. olur biter.. bu arada face den bir mesaj gönderdim size bi kontrol ederseniz?
  13. Aynur Kayapınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80755
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kimya Mühendisi
    ben de yatırdım vakıfbanka yarın da inşallah başvuracağız ...sadece yarın mı başvuru acaba ?
  14. 27 si ve sonrası olucak sanırım...
  15. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Başvurular 27.11.2013 ile 3.12.2013 arasında yapılabilecek tabi bir sorun olmazsa... şu an 27 si oldu saat 00.25 ve sistem halen izin vermiyor.
  16. aynen öyle yarın sabaha kaldı iş...şu anda işlemiyor maalesef...
  17. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Beyler uykuda tabi.
  18. Ahmet Götürler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    gökyüzü osgb
    hala işlemi yapamıyoruz
  19. Kahraman GÜLŞEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91091
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Niğde Üniversitesi
    Ben az önce girdim(08:00) henüz bi değişiklik yok. Bu kadar bekleyipte son anda çıkan bir sorunla sakata gelmeyiz inşallah..
  20. Yusuf IŞIK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22755
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    günaydın arkadaslar ben şimdi denedim yine aynı uyarı ile karşılaştım bir sıkıntı var galiba