1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sınıf yükseltme başvuruları 29 kasım'da açıldı

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 22 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    çalışma isteği bile gelmiyor bu durumları görünce
  2. a.kayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tam tersi bende derse verdim kendimi harıl harıl soru çözüyorum :)
  3. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Şimdi denedim ama halen sistem kayıt işlemine geçmiyor. 27.11.2013 14.21
  4. BarisSelcuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Genel bi arıza söz konusu herhalde..
  5. Mustafa AYKUL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31331
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AKAYTEL İletişim
    Sınav sonrasının kısaca özeti;
    Hala yapılış şeklini ve sonucunu eleştirdiğim Ağustos sınavında - İSG kavramını eğitim kurumlarında öğrenip piyango usulü başarılı sayılanlar.
    Bunlardan Prim gün sayısı tutup benzer piyango sonucunda A Sınıfı uzman olacaklar ; çok tehlikeli iş yerlerinde İSG Uzmanlığı yapacak.
    İSG kültürünü sindirememiş işverenlerin maddi ve manevi sorumluluk ortağı olacaklar.
    Henüz sayı az olmasına rağmen 300 dolayında İSG Uzmanı davası sürerken. O zaman bu rakamlar nerelere çıkar? Takdir sizin..
  6. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Yeni başlangıçlar her zaman sancılı olur. Bu sancı yaşanmadan sonuca ulaşılamaz. Bir şekilde bu sürecin işler hale getirilmesi gerekiyor. Hedeflere baktığımızda güzel olacağını düşünüyorsak, bu yolda (Piyango usulü de olsa) ilerlemeye devam etmemiz, eğer hedefleri beğenmiyorsak, o zaman en kısa zamanda bu yoldan çıkmamız gerekiyor.
  7. Mustafa AYKUL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31331
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AKAYTEL İletişim
    Gözden kaçırdığınız bir nokta var. Genelleme yapmak her ne kadar yanlış olsa da; ülkemizde insanlar işe ihtiyaçları olduğu için çalışıyor, ideallerindeki mesleği yaptıkları için değil. İş gözüyle baktığınız sürece, eğitimde geldiğimiz noktadan ileriye gidemeyiz. Bu açıdan bakınca durum daha vahim. İSG yi emanet edeceğimiz insanlardan bahsederken, geleceğimizi-çocuklarımızı emanet ettiğimiz insanların ne kadarı idealist olduğu sorusu düşündürücü.
  8. Cagdas Sakinci İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92542
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yükselme sınavına başvurabilen varmı?
  9. Kevser Semiz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37780
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ülkede insanların bu durumda olmasının sebebi çok açıkca bellidir,işsizlik oranının en fazla vasıflı gençlerde olduğu gerçeği var.Bizleri bu duruma düşürenler utansın diyecem ama o yüz onlarda olsaydı zaten bu durumlara düşmezdik
  10. santor İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle bu sınavı hazırlayanları ,başvuruları düzenleyenleri bir sınava tabi tutmak lazım
  11. Özlem Yıldırım İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32007
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kamu
    arkadaşlar yükselme sınavına başvuru yapabilen var mı? ben para yatırdım ama yukarıda belirtilen hata mesajı çıkıyor karşıma listede ben mi yokum yoksa genel bir problem mi acaba?
  12. Kemal Akbulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar konu dışı bir şey danışmak istiyorum. A sınıfı sertifika yükseltme sınavına girecek c sınıfı sertifikalılar için önereceğiniz eğitim dokümanı var mı? Ben bakındım ama bu şekilde bir doküman göremedim.
  13. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    daha sınavın başvurularının bile yapılıp yapılamayacağı kesin değilken sınava çalışma dokümanı aramak . . . . .
  14. Mustafa AYKUL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31331
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AKAYTEL İletişim
    Yükselme istisnasını saymazsanız A Grubu sınavına 7 yıllık İSG tecrübesi ile giriliyordu o yüzden eğitimi ve notu yok.
    A Sınıfı Uzman sayısını tamamlamayı hedeflediği için 40 takla atan bakanlığı göz önünde bulundurup eski sorulara çalışın derim nacizane.
    Hedefledikleri %50 yi yakalamak için yapacakları aynı soruları sormak olacaktır ki bu bile %50 başarıyı sağlamaz kanaatindeyim.
  15. Kemal Akbulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzun tecrübe sonucu girilen sınava bakanlık becerebilirse 25 gün sonra gireceğiz ve elimizde not bile yok... Bakanlığın beceriksizliğini eleştirecek isen eyvallah ama benim durumumda olan arkadaşların doküman aramasını yadırgıyorsan diyeceğim bir şey yok ;)
  16. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Sayın Aykul,

Geçen hafta sonu facebook sayfamda aşağıdaki yazıyı paylaştım. Sizinle de ve diğer tüm arkadaşlarla paylaşmak istiyorum.

Geleceğe bakıp, gelecekte güzel şeyler olmasını istiyorsanız, sadece 10 dakikanızı ayırıp aşağıdaki yazıyı okumanızı istiyorum. Yazılanlar doğru, yapılması gerekir diyorsanız, lütfen paylaşın.
    Sonrasında müsait olunca tekrar okuyup, günlük yaşantınız da uygulamaya çalışın. Sadece benle bir şey olmaz, boş ver demeyin. Siz paylaştıkça, sadece ben diyenlerin sayısı 70 milyona, hatta 700 milyona çıkabilir.
    İmkansız gibi kabul edilen bir şeyi yapmaya çalışıyoruz, ama muhteşem bir sonuca ulaşabiliriz. Bugün 22.Kasım.2013. 25.Kasım.2013 sabahı uyandığımızda, okuduklarımızı uygulamaya başlarsak bambaşka bir Türkiye’de, bambaşka bir dünya da yaşadığımızı görebiliriz. Bunu bir tıkla yaratmaya yardımcı olun lütfen. Her şey bizim için.

Teşekkürler.

Cumhur Gültekin

SAYGIN İNSANLAR

Atatürk’ün bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşımak için, çocuklarımıza, torunlarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için gönüllü görev alacak SAYGIN İNSANLAR arıyorum. SAYGIN İNSANLAR olarak, yaşadığımız toplumda her zaman doğru olan medeni davranışı yaparak, herkesin de bu davranışları sahiplenmesiyle, milli duyguları ile birbirine kenetlenmiş, uygarlıkta, medeniyette en ileri ülke konumuna gelmemiz gerekiyor.

Bu amaçla ilk olarak doğru kabul ettiğimiz davranışlar belirlenip, aşağıda dökümü yapılacak. Kendini SAYGIN İNSANLAR olarak kabul eden herkes günlük yaşantısı sırasında bu davranışları yaparak, anlatarak, paylaşarak, yaşadığımız toplumda herkese örnek olacağız.

Ben de varım diyorsanız, o zaman haydi görev başına. Hepimize kolay gelsin.

Bizler, her zaman ülke ve toplum çıkarlarını kişisel çıkarlarımızın üzerinde tutarız. Kişisel çıkarlarımız uğruna toplumda düzeni sağlayan kuralları ihlal etmeyiz. Olaylara kişisel çıkar açısından değil, toplumsal çıkar yönünden bakarak hareket ederiz.

Bizler karar verirken önce mantıklı olmasını, sonrasında duygusallığı dikkate alırız.

Bizler her zaman dürüst oluruz. Olaylara sadece kendi açımızdan bakmayız, her yönden bakmaya çalışıp, her yönüyle görmeye çalışarak, en doğru kararı vermeye çalışırız.

Diğer bireylerin haklarını çiğnemez, onların haklarına saygı duyarız. Benim çıkarlarım olarak değil, bizim çıkarlarımız doğrultusunda hareket ederiz. Biz herkesin haklarına saygı duyar, herkesin de bizim haklarımıza saygı duymasını bekleriz.

Bizler her zaman karşımızdaki kişiye saygılı oluruz.

Her zaman çözüm odaklıyızdır. Yaşanan her sorunda hiç kimseye zarar vermeyen, kimsenin hakkını çiğnemeyen çözümü bulur, bu çözüm doğrultusunda hareket ederiz.

Bizler, çocuklarımızın yanında sigara içmeyiz. Bizim yaptığımız her davranış, çocuklarımız için her zaman örnek alınan davranıştır. Bu nedenle çocukların bulunduğu ortamlarda, sigara içmeyen kişilerin yanlarında, toplumca ortak kullanılan kapalı alanlarda sigara içmeyiz.

Bizler, küfürlü konuşmayız. Bizim yaptığımız her davranış, çocuklarımız için her zaman örnek alınan davranış olduğundan, özellikle çocuklarımızın yanında olmak üzere, toplum içinde de küfürlü konuşmayız.

Bizler, komşuları rahatsız edecek gürültüler yapmaz, dinlediğimiz müziği, televizyon sesini çok açmayız. Çocuklarımızın evde koşarak, gürültülü oyun oynamasına izin vermeyerek, komşuları rahatsız etmeyiz. Evde yüksek sesle konuşmayız.

Bizler, evde yapacağımız gürültülü tamiratları 10.00 ile 17.00 saatleri arasında yaparız.

Bizler, komşularımızı tanır, onlarla iyi geçiniriz.

Bizler, toplumun ortak malı olan toplu taşıma araçlarını, yolları, asansörleri, bankları vb. çizmez, kazımaz, parçalarını sökmez, zarar vermeyiz.

Bizler, yolda yürürken yere tükürmeyiz.

Bizler, yolda yürürken, parkta otururken elimizdeki çöpleri, kuruyemiş kabuklarını, sigara izmaritini vb. her türlü çöpü yere atmayız. En yakın çöp kutusuna atarız.

Bizler, parklardaki banklara, yeşilliklere zarar vermez, ağaçlara isimlerimizi kazımayız.

Bizler, ortak kullanım WC’lerini bulduğumuz gibi veya bulmak istediğimiz gibi değil, her zaman temiz bırakır, sifonu çekeriz.

Bizler, girdiğimiz ortamda geçerli olan kurallara uyarız.

Bizler, toplu ulaşım istasyonlarında yer alan yaşlılar ve engelliler için kurulmuş olan asansörleri ihtiyacı olanların kullanmasına dikkat ederiz.

Bizler, yapacağımız her davranış için bir çıkarımız olmasını beklemeyiz. Her gün için en az bir iyilik yapmaya çalışırız. (Örnek vermek gerekirse; Bir gün otobüs beklerken bir yaşlı amca gözleri iyi görmediği için beklediği otobüsü son anda fark etti. Yerinden kalkıncaya kadar otobüs hareket etti. Bunun üzerine ben amcanın yanına gittim. Bir sonraki otobüsü gelinceye kadar bekledim. Amcanın otobüsü gelince otobüsü durdurup, amcayı otobüse bindirdim. Bu arada benim beklediğim otobüs geldi, ama amcayı beklediğim için binmedim. Amcayı yolcu ettikten sonra beklediğim sonraki otobüs gelince, bindim yoluma devam ettim. Yapılan iyilikler söylenmez, ama örnek olması için yazdım.)

Bizler, maçlarda kavga etmeyi, küfür etmeyi bilmeyiz. Stada girip, maç bitiş düdüğü çalıncaya kadar, şarkıyla, türküyle, sloganlarla destek verir, karşı takıma, hakeme küfür etmez, kışkırtıcı hareket yapmayız. Maça, karşı takım taraftarı ile kol kola gelir, maçtan sonra yine karşı takım taraftarı ile kol kola mahallemize gideriz. Yenildiysek, hatalarımızı saptamaya, tespit etmeye çalışırız.

Bizler, kimsenin malına, mülküne zarar vermez, tam tersine korumaya çalışırız.

Bizler, kendimize ait olmayan hiç bir şeye bakmaz, el sürmeyiz.

Herkes birbirine saygılı ve edepli davranır.

Toplumsal yaşantımızda görgü kurallarına, terbiye kurallarına uyarız.

Pikniğe gittiğimizde ayrılırken konakladığımız yerde oluşturduğumuz çöpleri toplar, yaktığımız ateşin söndüğünden emin olduktan sonra, oradan ayrılırız.

Bizler gereksiz enerji tüketimi yapmayız. Odadan çıktığımızda lambaları söndürür, çeşmelerimizden boşa su akıtmayız.

Bizler kaldırımda yürürken sağ tarafından ilerleriz. Grup halinde kalabalık yürürken karşıdan gelen olduğunda, grubumuzun genişliğini kaldırımın yarısını geçmeyecek şekilde daraltarak ilerleriz.

Yürürken arkadaşımızı gördüğümüzde, kaldırımın tam ortasında durup, yaya trafiğini kesmez, kaldırım kenarında müsait bir yerde arkadaşımızla konuşuruz.

Yürüyen merdivenle çıkarken, basamakta bekleyeceksek sağ tarafta bekleriz. Yürüyen merdivenin sol tarafı yürüyen merdivende yürümeye devam edenler içindir. Aynı durum yürüyen yollar içinde geçerlidir.

Bizler toplu taşıma araçlarında yolculuk yaparken;

İniş kapıları önünde durarak, inenlere engel olmayız. Toplu taşıma aracı tamamen dolu ise inecek olduğun da, önce biz inerek yolu açar, sonrasında tekrar araca bineriz.

Yaşlı, rahatsız, hamile, çocuklu kişilere yer veririz.

Yanımızda çocuğumuzla yolculuk yaparken, araçta ayakta yolcu varsa, çocuğumuzu koltuğa oturtmaz, ayaktaki yolculara yer veririz.

Toplu taşıma aracında telefonla konuşurken diğer yolcular bizi duymayacak şekilde konuşuruz. Veya müzik dinlemek istersek, müziğin sesini sadece kendimiz duyacak kadar açar, diğer yolcuları rahatsız etmeyiz.

Toplu taşıma araçlarında diğer yolcuları rahatsız etmeyiz.

Toplu taşıma aracı tam dolu ise ille de binmek için uğraşmaz, sonraki aracı bekleriz.

Bizler araç kullanırken;

Trafik kurallarına uyarız.

Emniyet kemerimizi takarız.

Yağışlı ve sisli havalarda hızımızı düşürür, kısa hüzmeli farlarımızı yakarız.

Karlı buzlu yolda giderken hızımızı % 40 düşürürüz. Özellikle kışın kaza haberini çok duyuyoruz. Nedense suçlu hep buzlu zemin gösterilip, hep kendimizi aklıyoruz. Ama asıl suçlu hep biziz. Yol buzlu ise tekerleğin yolla olan etkileşimi çok düşük olması nedeni ile hızımızı düşürmemiz, tekerlek ile yol arasındaki bağın arttırılması gerekir. Bu nedenle karlı buzlu yolda ilerlerken ister kar lastiğimiz takılı olsun, ister zincir takılı olsun, hızımızı da düşürmemiz gerekiyor.

Bizler hafta da bir aracımızın aydınlatma, ikaz lambalarını kontrol ederiz. Arızalı ikaz lambamız varsa hemen gereken tamiri yaptırırız.

Uykusuz, alkollü araç kullanmayız.

Araç kullanırken cep telefonumuzun sesini kapatır, mola verdiğimizde telefona bakarız. Telefon konuşmalarımızı mola verdiğimizde yaparız.

Araç kullanırken, dikkatimizi yola verir, bir gazete, kitap okumaya, bilgisayar, telefon kullanmaya çabalamayız.

Aracımızı park ederken, bir araçlık yer kaplayacak şekilde park ederiz. Park yeri çizgilerle belirlenmişse, çizgi ile belirlenen yerin ortasına aracımızı park ederiz.

Aracımızı park edeceğimiz yer, yolun kenarı ise yoldan araç geçişine engel olmayacak şekilde aracımızı park ederiz.

Aracımızı başka bir aracın çıkışını önleyecek şekilde park edersek, ön cama bize ulaşılabilecek telefon numaramızı yazan notu bırakırız.

Toplu taşıma duraklarının önüne (Özellikle otobüs durakları) ve 5 mt öncesine araç park etmeyiz.

Engelli arkadaşların geçiş yolu olarak kullandığı kaldırımlardaki rampa önlerine araç park etmeyiz.

Trafik ışıklarına ve trafik levhalarına uygun yol alırız.

Geri çıkış yaparken dörtlü sinyallerimizi yakarak, arkadan gelenlere çıkış yaptığımızı söylemiş oluruz.

Yolda ilerlerken şerit değiştirme veya dönüşlerde sinyal lambamızı yakarak, diğer sürücülere haber vermiş oluruz.

Kalabalık yolda ilerlerken, kendimizi uyanık kabul edip, kendi şeridimizden çıkıp, yandaki şeritten ilerleyip, sonrasında tekrar kendi şeridimize girmeye çalışmayız.

Yolculuk sırasında emniyet şeridine girmeyiz.

Araba da içtiğimiz sigara izmaritini, yediğimiz meyve kabuklarını veya her türlü çöpü yola atmaz, küllük veya bir çöp torbasında toplayıp, en yakın çöp kutusuna atarız.
  17. Enverenver İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33361
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kimbilir yeni Asınıfı uzmanlar şu anki A snıfı uzmanlardan daha fazla ellerini taşın altına koyarlar.İzleyip görmek lazım.
  18. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bankamatikten şöyle bir ses geldi :)))

Yırtık pırtık , bükülmüş , ıslak dilekçe vermişsiniz yeniden dilekçe veriniz
  19. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    sınavı da iptal eder bunlar
  20. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği: