1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sınav için eğitim şart mı

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Aysegül Kadıoğlu tarafından 13 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Aysegül Kadıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba
    Ben İş Güvenliği Uzmanlık sınavına girmek için eğitimin şart olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Eğitimi almadan sınava girmek mümkün mü?

Teşekkürler
  2. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    EĞİTİM ŞART!

Eğitime katılmadan sınav hakkı kazanamazsınız....
  3. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Eğitim mecburi, hemde bakanlık bu işi oldukça sıkı tutuyor.Ani baskınlarla devam çizelgelerini kontrol ediyor.
  4. Aysegül Kadıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Cevaplar için teşekkür ederim.

Ancak bence eğitimi mecburi yapmak yerine sınavı geçmek ve stajı tamamlamak yeterli olmalı? Eğitim isteyen alabilir ama istemeyeni neden zorluyorlar ki? Bir tür rant olayı gibi olmuş!
  5. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Soruyu sormuş, cevabı vermişsiniz teşekkürler :)

Size katılıyorum ama şu anki eğitim sisteminden dolayı size katılıyorum... Sınıfta otur sana anlatsınlar, şu soru çıkar bu soru çıkar şeklinde bir eğitim olmaz! olmamalı.
    Ama eğitim olmalı, eğitim uygulamalı olmalı...
  6. Sinan MİLLİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    73074
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitim şart ama önce eğitim kurumlarının kendilerinin eğitilmesi lazım. Devam zorunluluğu olmasına rağmen kurslar olayı ranta dökmüş durumda maalesef.
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bu sınava giriş hakkı kazanabilmeniz için belli dersleri almanız gerekmekte.
    Bazı bölümler bu zorunlu dersleri verdiğinden dolayı ayrıca kursa gitme zorunluluğu yok ama belirli standartları sağlıyorsanız, İSG için fark derslerini alarak sınava girme hakkını kazanırsınız.
    Daha ayrıntılı bilgiyi bakanlığın web sayfası üzerinden veya 170 numaralı telefondan da öğrenebilirsiniz.
  8. Aysegül Kadıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Teşekkür ederim Sait Bey, ancak benim aldığım okul eğitiminde iş güvenliği ile ilgili veya benzer konularla ilgili bir müfredat yoktu yani eğitimi almam gerekiyor.
    Ancak bence esas sorun şu; çalışan bir kişinin zorunlu olarak bu eğitimi alması işyerinin rızasına bağlı çünkü bu kadar uzun süre bu eğitime zaman ayırması zor veya işsiz olması gerekir.
    Yeni mezunlar eğitimi alarak uzman oluyor ancak tecrübeliler zaman bulup sertfika almaya çalışıyorlar. Buradaki sorun şu ki; iş tecrübesi olanlar yerine daha çok uzmanlık sınavına giren tecrübesizler bu sektörü doldurmuş gibi? Yanılıyor muyum bilmem? Ama olması gereken tecrübeli kişilerin uzmanlığa kazandırılması olmalı. Bu da eğitimin çalışan kesimi zorlamayan koşullarda olması veya eğitim zorunluluğunun kaldırılması ile mümkün.
  9. Vedat VELİOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ÖZEL BULURSAM ÖZEL ÇALIŞIYORUM. GÜZEL BULURSAM GÜZEL ÇALIŞIYORUM.

Eğitim şart yalnız para da şart. Parasız eğitim yok. Burası Türkiye. Bedavaya belge vermezler adama.
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Dünyanın hiç bir yerinde temel eğitim dışında parasız eğitim yok. Parasız olsun demek" ben eğitim alayım bunun parasını herkes vergileriyle ödesin demektir". Adil de değildir bu.
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Aynı fikirdeyim. Belirleyici olan sınav ve staj olmalı. Stajı yapıp sınavı geçiyorsa eğitim alıp almadığından kime ne