1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sınav sorularına itiraz açıklama / isgder kurumundan

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    http://www.isgder.com/dernek/c-sinifi-is-guvenligi-uzmanligi-hatali-sinav-sorulari/
    C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI HATALI SINAV SORULARI
    Yapılan inceleme sonucuna göre sınav sonucunu etkilemeyen veya kelime hatası bulunan, anlam bozukluğu olan sorular dikkate alınmamıştır.

21.05.2013​
    İLGİ:18.05.2013 C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Soruları İtirazı
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
    ANKARA

18.05.2013 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Guvenliği Uzmanlığı Sınavında tespit etmiş olduğum hatalı olan 3adet sorunun iptal edilerek doğru kabul edilmesi hususunda gerekenlerin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.
    Saygılarımla
    T.C.Kimlik No: …………….
    (ADI SOYADI)
    Adres: ………………………………………………
    ………………………………………………………
    EKLER:

EKLER:
    Ek-1: Sorulara itiraz ücreti Banka Dekontu
    Ek-2: 13.05.2012 tarihli C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sınav Soru İnceleme Raporu

18 MAYIS 2013 İŞ YERİ HEKİMLİĞİ VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVI
    C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI HATALI SINAV SORULARI
    Sıra No Hatalı Soru Verilen Cevap Olması gereken Gerekçe
    1

Soru— A grubu 26 — B grubu 45
    I.BS 8800
    II.QS 9000
    III.İSO 9000
    IV.OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri isg yönetim sistemidir?
    A.)Yalnız IV B)II,III C)I,II,IV D)I,II,IIIDoğru cevap olarak C şıkkı verilmiştir
    İptal Edilmeli
    İSG Yönetim sistemleri ile ilgili soruda verilen doğru cevap C yani BS8800, QS9000, OHSAS 18001 olarak verilmiş. Adı geçen QS9000 isg yönetim sistemi değildir . BS 8800 isg rehber yönetim sistemi kabul edildiği takdirde doğru seçeneğin I,IV olması gerekmektedir.Bu durumda seçenek seçenekler arasında yoktur.
    BS 8800 isg rehber sistemi yönetim sistemi kabul edilmediği takdirde doğru seçenek A seçeneği yani yalnız IV olmalıdır.

2Soru —- A grubu 86 — B grubu 97
    Kişisel Koruyucu Donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    A. CE ‘Avrupa kalitesi’ anlamına gelmektedir.
    B. CE işareti, ürününün belgelerine iliştirilmelidir.
    C. CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir.
    D. CE işareti boyutları uygun olduğu takdirde ürünü iliştirilmelidirDoğru cevap olarak D şıkkı verilmiştir.
    İptal Edilmeli
    D seçeneğindeki cümlede anlatım bozukluğu mevcuttur. Ürünün boyutları ve CE işaretinin boyutları önemlidir. Sorunun doğru cevabı olarak verilen d seçeneğinde CE işaretin mi yoksa ürünün mü kasdedildiği belirtilmemiş ve anlatım bozukluğu mevcuttur.Bununla birlikte B şıkkında yer alan ifadede doğrudur.Ancak bu cümlede de ifade eksikliği mevcuttur.
    Buna istinaden soruda hata vardır.
    DAYANAK: MADDE 15 ‒ (1) 15/11/2001 tarihli ve 2001/3530 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “CE” Uygunluk İşaretinin Ürüne İliştirilmesine ve Kullanılmasına Dair Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır. İlgili mevzuatta, anılan Yönetmeliğe yapılan atıflar bu Yönetmeliğe yapılmış sayılır.

3Soru — A grubu 83—- B grubu 94
    Aşağıdakilerden hangisi iş ekipmanlarında güvenliği olumsuz etkileyen durumlardan birisi değildir?
    A. ekipmanın uzun süre kullanılmaması
    B. çalışma prensibinde değişiklikler olması
    C. operatörün meslek hastalığına maruz kalması
    D. Operatörün iş ekipmanı ile kazaya maruz kalması
    Doğru seçenek olarak C şıkkı verilmiştir
    İptal Edilmeli
    Çalışma prensibinde yapılacak değişiklikler iş ekipmanı üzerinde olumlu mu yoksa olumsuz bir etkinin olacağı belirtilmediğinden bu soruda da aynı zamanda B seçeneği de doğru olarak kabul edilmelidir.Cümlede ifade eksikliği mevcuttur.
    Sorunun 2 doğru seçeneği olduğundan soru iptal edilmelidir.