1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sınav tarihi, yeri vb. hakkında önemli duyuru

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Emre Yiğitarslan tarafından 10 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=14aralik_sinav_duyurusu


  23 KASIM 2013 TARİHİNDE YAPILMASI GEREKEN İŞYERİ HEKİMLİĞİ VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVININ ERTELENEREK SÖZ KONUSU SINAVIN 14 ARALIK 2013 TARİHİNDE YAPILMASI HAKKINDA DUYURU

  Bilindiği üzere; İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda 02 Ağustos 2013 tarihinde yapılan değişiklikle; iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmiştir.

  Öte yandan 01.01.2014 tarihinden itibaren yaklaşık 600.000 işyerinin işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı hizmeti almaları zorunlu olduğu ve bu işyerlerine hizmet verecek işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı sayısının yeterli olmadığı bilinmektedir. Kanun değişikliği doğrultusunda sınav hakkı tanınanların sınava girebilmelerine ilişkin Yönetmelik değişikliği hazırlanmış ve Başbakanlığa gönderilmiş olup henüz yayınlanamamıştır.

  Bu nedenle yeni sınav hakkı tanınanların da sınava girebilmelerini sağlamak amacıyla, 23 Kasım 2013 tarihinde yapılması planlanan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavının ötelenmesine acil ihtiyaç duyulmuştur.

  Ayrıca, sınava girecek adayların çokluğu ve bu doğrultuda gelen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda söz konusu sınavın 14 Aralık 2013 tarihinde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Bursa ili olmak üzere beş merkezde yapılması uygun görülmüştür.

  Bu nedenle;
  1) 23 Kasım 2013 tarihli sınav uygulama duyurusu yürürlükten kaldırılmıştır.
  2) Sınav 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacağından söz konusu sınav ile ilgili sınav uygulama duyurusu Kasım ayının ilk haftasında www.isggm.gov.tr adresinde yapılacaktır.

  3) Bakanlığımızca yetkilendirilmiş Eğitim Kurumlarından eğitim alıp 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava girecek adayların eğitimlerini en geç 03.11.2013 (örgün eğitim bitiş tarihi) tarihine kadar tamamlamış olmaları gerekmektedir.  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Ekim 2013 ---
  14 Aralık 2013 tarihinde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Bursa


  Ankaray gitmekten kurtulduk :D
 2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Ankara dışında illerde yapılması talebimiz karşılanmış.. güzel :)
 3. Barış Özener İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63807
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ORTADOĞU OSGB
  Güzel hem Ankara'ya gitme derdinden kurtulduk hem de 20 gün kadar süre kazandık:D
 4. Songül Korkmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  17265
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  c sınıfı uzman olupta sgkda kaç günü olanların hangi sınıf için sınava gireceği belli oldumu
 5. n.asma İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75020
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Keşke bir an önce bitse de olumlu tabi, bu stresten kurtulsak
 6. d.baştog İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  sınav 14 aralığa ertelendi 1 ocakta işyerinde uzman bulundurmak zorunlu.. bu durumda bizim sınavı kazandığımızda bizim sertikalar 1 ocağa yetişmez.. atı alan üsküdarı geçer , geçer mi:eek:
 7. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Özköse Ticaret
  Geç kalınmış bir karar sınav merkezlerinin çoğaltmak gerçekten bir çile Ankara'ya gidip gelmesi hatta kalması.
 8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Önceden katılım azdı... bu nedenle denetimi kolay olsun diye tek merkez yapılmıştı. Katılımla birlikte merkezler arttı.
 9. n.asma İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75020
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  bir ocak olmazsa 1 şubat olsun. Yeterki olsun. Bir ayda bu kadar şey değişmez. Herkez hemen başlatmaz. Yine ağırdan alıp uzatan pek çok firma olacaktır, taki canı yanana ceza alana dek
 10. didem çelebi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  nasıl yani ertelendiiimi şimdii :S:S
 11. d.baştog İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  peki sizce , prim günsayısı bi sonraki sınavlarda da geçerli olur mu ki,, ya insanların aklı karma karışık oldu..
  sınav hakkı 3 dediler onu iptal ettiler sanıyorum
 12. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Özköse Ticaret
  mayıs ve ağustos dönemleri gerçekten aşırı yoğundu başvurular önceden belli oluyor ona göre ayarlamaları gerekiyordu neyse geç oldu iyi oldu sanırım.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Ekim 2013 ---
  sertifika no ile 1 şubatta yetişiri sanırım ama fazla farketmez
 13. n.asma İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75020
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  bence olacak birinci neden ne kadar çok kişi müracat ederse o kadar çok para girecek kasaya, ikincisi ise henüz resmi açıklama yapılmamış bir bilgi için mayıs, ağustos demek yetersiz kalır 30.122013 yılı sonu itibari ile şeklinde olabilir diye düşünüyorum.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Ekim 2013 ---
  Arkadaşlar bizim en önemli olan önce kazanmak. Çünkü be ikinci şansını kullanacak biri olarak kazanalım. Sonra geçiş sınavlarını tartışırız. 69 ile kaldı. :(
 14. GökhanAlgöncü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  57908
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  aöf sınavı da 14 aralıkta... çok güzel planlama...
 15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  onun içindir ki seçim öncesi işvereni kızdırmayalım diye 01.01.2014 tarihi ertelenir
 16. aycan aras İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 17. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  3413
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Geç kalınmış bir karar, hemen kanunda resmi gazete de yayınlanmalıdır.
 18. 5 merkezde yapılıcak olması cok ıyı oldu:)
 19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş Güvenliği Uzmanlığında
  SKANDAL / YANLIŞLIK GERÇEK OLUYOR !..
  Dr. Adnan AĞIR
  Son 10 yıldır bir türlü düzenlen(e)meyen iş güvenliği uzmanlığı meselesi gün yok ki yeni bir deprem yeni bir artçı ile sarsılmasın.
  Nasıl mı? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi internet sayfasında bundan 4 gün önce yayınlanan duyurunun iş güvenliği uzmanlığı açısından tercümesi yapılmıştı.
  O makalede hem geçmiş, hem gelecek vurgulanmış, ardından olabilecekler sıralanmıştı. Makaleyi okuyanlar ne kadar doğru tahminde bulunduğumun hakkını teslim ederler herhalde. Şimdi; yine aynı Bakanlığın 10 Ekim 2013 günü yayımlanan duyurusunda bir bilinmeyenli denklem üç bilinmeyenli denklem haline dönüşmüştür. Gel de bu üç bilinmeyenli denklemi çöz artık. En iyi matematikçiler bile bunun içinden çıkarsa onlara harika bir Adıyaman çiğköftesi yoğuracağım, söz veriyorum.
  Denklem 1:
  Değişikliği düşünülen iş güvenliği uzmanlığı yönetmeliği taslak olarak Başbakanlığa gönderilmiş ancak yayınlanmadan önce bütün Türkiye beklenti içine girmiş ama bu beklenti boşa çıkmıştır. Çünkü, C belgesi olup da A sınavına girecekler için hiçbir açıklayıcı bilgi söz konusu değildir. Devlet yönetmek ciddiyet ister, vatandaş devletine güveniyor ama arkası gelmiyor.
  Denklem 2:
  Düşünülen sınav gerçekleşse bile ülkenin A sınıfı uzman ihtiyacının karşılanamayacağı gün gibi ortadır. Çünkü, mevcut A sınıfı uzmanların yarısı hala kamu görevlisi. Diğerlerinin de büyük bir kısmı 65 yaş üzerinde ve aktif olarak sahada yok hükmündedirler. Devlet yönetmek projeksiyon bilgisini, matematik ve istatistik bilgisini gerektirir.
  Denklem 3:
  14 Aralık 2013 günü açık öğretim fakültesinin ara sınavları yapılacaktır. Bu tarihte iş güvenliği uzmanlığı sınavının yapılması hukuken haklı olunsa bile uygulamada çeşitli dublikasyonlar yaratacaktır. Çünkü, daha önce ALES sınavı ile çakışma olmuş ve binlerce aday iki sınavdan birini seçmek zorunda kalmıştı. Şimdi bu sınavda da kişi hem iş güvenliği uzmanlığı hem de açık öğretimi düşünüyor ise birisini seçmek zorunda kalacak. Üstelik MEB, acaba bu kadar binayı ve gözetmeni nasıl bulacak? Doğrusu merak ediyorum, dilerim 14 Aralık 2013 sınavı sırf bu yüzden bir kez daha ötelenmez. Aslında olay daha taze iken sınavı ötelemek yerine takvimi işletip yeni yılı planlamak daha doğru olacaktır. Futbol hakemliğinin en önemli jargonu “hatayı hata ile telafi etmeye çalışma !.. aksi halde maç bitmez” şeklindedir. Yükselme sınavını yetiştireceğim diye yeni bir hata yapmak, on binlerce uzman adayını mağdur etmek, işverenlerin de ceza yemesi demektir. Bu maç sanırım sahada bitmeyecek.
  Problematiğin adı:
  1- Mevcut A sınıfı iş güvenliği uzmanlarından işlerini laiki ile yapanların oranı sadece % 15’dir. Bu rakamın aksini düşünenler elindeki bilimsel verileri kamuoyu ile paylaşmalı ya da hakemli dergilerde yayın yapmalıdır. Aksi halde bu hipotez sonuna kadar geçerli olacaktır. Bunu okuyan A sınıfı uzmanlar bana kızacaklar ama biz birbirimizi çok iyi tanırız. Dürüst olalım yeter. Sahada nasıl futbol oynanıyor hakem hariç herkes biliyor.
  2- Avrupa Birliği ve gelişmiş diğer ülkelerde olduğu gibi bu tür meslek gruplarında her 5 yılda bir merkezi bord sınavı bizim ülkemizde de yapılarak yetkinlikleri test edilmelidir. İşte o zaman göreceğiz hep birlikte, ayda 15-20 bin TL gelir elde eden A sınıfı uzmanların yüzde kaçı sınavı geçecektir? Bunu yazarken C sınıfı uzmanlar da sütten çıkmış ak kaşık değil tabi ki. İşini iyi yapanların hepsini kapsam dışı bırakıyorum.
  3- 18 Ağustos 2013 günü yapılan sınavda gerçek başarı oranı % 9.7’dir. Onlarca sorunun iptal edilmesinden sonra başarı oranı % 16,8 olarak deklere edilmiştir. Bu skandalın, bu facianın kök sebeplerine inilmediği sürece eğitim kurumları para kazanmaya devam eder iş güvenliği uzmanları da kazaların artmasına yardımcı olur.
  4- İş güvenliği uzmanlığında standart bir eğitim seti olmadığı sürece başarı oranının yükselmesine imkan ve ihtimal yoktur.
  Sonuç ve öneriler:
  1- İş güvenliği uzmanlığında A, B ve C sınıfı gibi ayrımların, yapılacak kanuni bir düzenleme ile derhal ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sayın Başbakan ceberrut devlet anlayışını 11 yılda zorla değiştirdik demişti, işte tam da zamanı, bu konu da ceberrut devlet anlayışının ta kendisi değil de nedir?
  2- İş güvenliği uzmanlarının mesleklerine göre NACE kodu ile eşleştirilip sektörel iş güvenliği uzmanlığı uygulamasına derhal geçilmelidir.
  3- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılarak kamu görevlisi iş güvenliği uzmanlarının da mesai sonrasında bu işi yapmalarına müsaade edilmelidir.
  4- Sınavı 14 Aralık 2013 tarihine ötelemek yerine, yönetmelik değişikliği yayınlandıktan sonra torba Kanun hükümlerini Şubat 2014’de yapılacak sınavda uygulamak daha akılcı olacaktır.
  5- İki değil 12 sınav daha yapılsa bu ülkenin A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı asla karşılanamayacaktır.
  İş güvenliği uzmanı /adayları ne yapmalı?
  Hiç kimseyi hiçbir kurumu telefonla arayıp zaman kaybetmesinler. Sadece Resmi Gazeteyi takip edip değişikliği beklesinler.
  Prim gün sayılarını ne olur ne olmaz SGK dökümü ile elde bulundursunlar. Ders çalışmaya devam etsinler. Üzülmesinler göç yolda düzeliyor. Memleketimin hali budur maalesef.
  Eldeki bilgiler 1500 gün primi olanlar B, 3000 gün primi olanlar A sınavına girecekler ama yetişeceğini sanmıyorum, çünkü hiç yanılmadım, dilerim bu kez yanılsam da uzman adayları sevinse.10.10.2013

  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1455512368007291&id=100006456243825
 20. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  14 Aralık 2013 tüm Türkiye'de Motorlu Taşıt Sürücü Kursu (EHLİYET) sınavı vardır