1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sınav uygulama soru tablosu

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Şuayip Aktaş tarafından 4 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    upload_2014-3-4_14-40-24.png

değerli arkadaşlar yukarıdaki tablo her isg sınavında tüm gruplar için standart soru dağılım tablosudur..ben bu tabloyu yersiz buluyorum...belkide benim düşünemediğim noktalar vardır.. o noktaları sizlerle paylaşmak adına bu konuyu açtım ;

1- yukarıda mevzuat kısmına sadece yüzde 30 ağırlık verilmiş... halbuki benim tek kaynağım mevzuattır.yoksa kararımı neye göre vereyim.. dolayısıyla bu tablo bu şekilde değilde mevzuat hepsi ama sağlıkla alakalı yüzde bu kadar ( sağlıktanda kastı nedir belirtmeliler ; binlerce sağlık mevzuatı var.. hadi diyelim meslek hastalığı iş kazaları yaralanmalar vb kasdedilmiş olsun..
    yani demelilerdiki %10 sağlık sgk yönetmeliklerinden sorumlunuz..
    %şu kadar şu tarz yönetmeliklerden sorumlusunuz.... temel isg konuları %15 denilmiş... bu nedir? tanımlar isg hizmetleri ilo vb ..... zaten hepsinin kaynağı mevzuattır ( iş güvenliği mevzuatları).....teknikte aynı hepsi aynı... keşke tabloda mevzuat yeralmasada ; hangi mevzuatın ağırlığı ne kadar olacağını belirten tablo yapsalardı... demiyorum yapıdan 3 soru fizikselden şu kadar kimyadan vb vermesin ama derki ; iş kanunu %10 sgk %15 iş hukuku atıyorum yüzde şu ; temel isg kültür hizmtleri kurum ilo vb % şu kadar teknik terimler şu kadar tehlikeli işler şu kadar vb...

2- benim rehberim mevzuat ama mevzuatta yeralmayan şeyler var ; mesela ergonomi mevzuatta yok havalandırma göremedim.... dahada vardır.... burda şunumu anlamalıyız bu tarz şeyler tekniğe girer teknik şeyler değişmez sabit bilgilerdir her yerde aynıdır >> bu mudur ?

3- isg yönetmelikleri hariç olanlar ; alt işveren çsgb de var, asgari ücret sgk kanunu iş kanunu daha nelerden nereye kadar sorumluyum hududu nedir... bunlar asıl olmalıydı tabloda bence