1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sınava girme hakkı

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Sait Aktaş tarafından 23 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Selamlar arkadaşlar.
    Benim bir sorum olacaktı.
    Mayıs başında eğitimleri bitirerek Ağustos sınavına girme hakkı kazandım.
    Şu anki işimden dolayı Ağustos sınavına giremiyorum.
    Ne kadar süre için bu sınava giriyorum? 2 yıl boyunca eğitim belgelerimle bu sınava girebileceğimi duymuştum.
    Bir de başvuru yapıp sınava girmez isem sınav hakkım yanmıyormuş sanırım. Mesela Kasım sınavı için başvuru yaptım fakat sınava girmedim. O 2 yıl boyunca istediğim sınavlara yine girebiliyormuşum. Hani üst üste 2 sınavdan başarısız olunca kurs tekrarı durumu bunda olmuyormuş.
    Aslı var mıdır?
    Saygılarımla.
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Sınavlar

MADDE 28 – (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları Genel Müdürlükçe yapılır veya yaptırılır.

(2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde en fazla iki defa ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.

(3) Bu Yönetmelik hükümlerine göre eğitim alma şartı aranmaksızın sınavlara katılım hakkı tanınanlar, bu haklarını en fazla iki defada kullanabilirler. Bu kişilerin sınavlarda iki defa başarısız olması durumunda, ilgili eğitim programını tamamlamak şartıyla sınavlara katılabilirler.

(4) Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, sınav sonuçlarına itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.

Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Peki ilgili sınava başvuru yapıp katılmama durumu konusunda bir bilgi vermemiş. Dolayısı ile yukarıda dediğim şey burada olumlu oluyor o zaman.
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Başvurur da girmezseniz sınava 1 hakkınız yanar. Çünkü başvurmak sınava katılmaya teminat oluyor bir bakıma...
  5. TAHA KİŞMİR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2014'te sınavlar aynı bu seneki program gibi 3 dönemde mi düzenlecek yoksa azaltma veya yapmama gibi bir durum söz konusu mu ?
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bu sene gibi olacağını sanmıyorum 2 ye düşürürler yine.
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Benim için en güzeli o zaman Ekim-Kasım dönemindeki sınava yetişmek.
    O da gemide olmayacağım da, sınava gireceğimde. Amaaaaan. Girmeyiz bizde ne yapalım.
  8. alperen kızılelma İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg sınavına istediğin kadar girebilirsin yalnız 2 kere başarısız olursan tekrar eğitim alıyorsun ve yine 2 kere girebiliyorsun. şimdki durumda ise 2 kere başarısız olsan tekrar kursa gitmene gerek yok 3 kez girme hakkı tanındı.
    ** kamuoyunda sanki 2 kere kazanamazsan bir daha giremezsin sanılıyor. öyle bir şey yok.
    yönetmelik ./ mevzuat burada okuyalım tekrar;

" Sınavlar

MADDE 28 – (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları Genel Müdürlükçe yapılır veya yaptırılır.

(2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde en fazla iki defa ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.

(3) Bu Yönetmelik hükümlerine göre eğitim alma şartı aranmaksızın sınavlara katılım hakkı tanınanlar, bu haklarını en fazla iki defada kullanabilirler. Bu kişilerin sınavlarda iki defa başarısız olması durumunda, ilgili eğitim programını tamamlamak şartıyla sınavlara katılabilirler.

(4) Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, sınav sonuçlarına itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır. "

esen kalın...
  9. Halit Forever İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    7- Öte yandan; “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 11 Ekim 2013 tarihli ve 28792 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, söz konusu Yönetmelik hükümleri doğrultusunda;

a- 15/8/2009 tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabileceklerdir.

Söz konusu adaylar;21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava girebilmek için 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=21aralik_sinavi
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Ekim 2013 ---
    (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

(2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    girebileceklerdir.

Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.

Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.
  10. korfezli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    alperen hocam; madde 28 i dört defa okudum, sınav hakkı üç kez yazmıyor..Sizin belirttiğiniz hak;
    3 yıl bekledikten sonra mı katılabiliriz anlamına geliyor.. Yani: C sınıfı ağustos sınavında başarısız olan, aralıkta da başarısız olursa, sınav hakkı devam eder mi?
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bu durumda ben sınava hiç başvuru yapmazsam mı sınav hakkım korunuyor, yoksa sınava başvuru yapıp da girmezsem de korunuyor mu?
    İyice allak bullak ettiler. Bu süre sıkıntısından dolayı ağustos sınavına girmeyip gemi iznimizi Kasıma ayarladık. Sınavı Aralığa aldılar. Yazıklar olsun.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sınava girmezseniz hakkınız korunuyor. Martta girersiniz
  13. Halit Forever İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    SINAV SAYISI ARTTIRILDI...

Sınav hakkı
    GEÇİCİ MADDE 3 – (Ek: RG-11/10/2013-28792)
    (1) 15/8/2009 tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayım tarihi itibariyle 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabilirler.

11/10/2013 Tarihli, 28792 sayılı Resmi Gazete...
  14. alperen kızılelma İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    körfezli arkadaşım; 28.MADDE şu demek; bir eğitim kurumundan eğitim aldıktan sonra bu haklarını (yan 2 sınav hakkın var.) 3 yıl içinde kullanacaksın demek. eğer hiç kullanmasan da bu hakkını3 yıldan sonra girmen için tekrar eğitim alman gerekiyor demek.
    şimdi durumda sadece 1 kereye mahsus 3.kez girme hakkın olması anlamında.
    şimdiki durumda ağustosta kaldın, aralık tada kaldın sana mart ta tekrar girme sansı veriyor.
  15. Halit Forever İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sınav giriş hakkınız arttırıldı.. diyorum .. hala 2 hakkınız var.. diyenler var...