1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sıvı kimysalları üreten firmaların gönderdiği msds 'ler

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 28 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,
    bu problemi çok sık yaşıyorum, artık kimyasal alım yaptığımız firmalarla bu konuyu tartışır oldum.
    Özellikle sıvı kimyasallarda , örneğin bir boya çözücü üretiyorlar ve bu boya çözücü bizim istediğimiz özelliklerde bir kimyasal. İçine bir sürü şey katıyor ancak MSDS ini istediğimde bana sadece hammaddesinin MSDS sini gönderiyor örneğin butil glikol.
    Bu sizce doğru mudur, sonuçta bir sürü özelliği barındıran kimyasalları karıştırıp bir ürün yapılıyor belki birbirinin etkileşimleri farklı etki yaratıyor hammadde MSDS si bizim doğru bilgilenmemizi (ilkyardım, yangın vs.) sağlar mı.
    Bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum?
  2. burcu yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence uygun olmayan bir durum. Biz mesela bitkilerden yağ elde eden bir firmayız ve elimizde hammadde olarak kullandığımız bitkilerin msdsleri bile var. üretici firmalar hazırlayıp gönderiyor. Likit hammaddelerde bu durum çok daha önemli..MSDS 'leri hazırlama belgesi olan kişiler var , hammaddeleri satın aldığınız firmalar msds hazırlama yetkisine sahip çalışan barındırmıyor olabilir, dışarıdan para verip hizmet almak istemiyor olabilir , size özel üretiyorsa formülünü veya kimyasal özelliklerini - etkilerini paylaşmak istemiyor olabilir.. en kötü ihtimalle bu durumu önemsemiyor olabilir..dediğiniz gibi üretilen madde, içerisinde kullanılan kimyasallardan farklı etkiler gösterebilir ki bu çok yüksek bir ihtimal. Gün gelir o kimyasallardan kaynaklı bir sorun ortaya çıkarsa ( sizin ürettiğiniz malda olabilir , çevresel bir sıkıntı olabilir , yangın gibi bir durum olabilir ) sorulacak ilk şey kullandığınız kimyasalların içeriğidir. Israr etmeye ve istemeye devam edin bencede , böylece hem kendi içiniz rahat olur hem de olabilecek her duruma karşı hazırlıklı olursunuz.
  3. Umut Ergun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129194
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    Hayır tabi ki.
    Siz aldığınız ürünün msds'ini istiyorsunuz ve aldığınız ürün hammadde değil.
  4. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Msds ürüne ait olmalı, hammaddeye değil. Msds in 2.kısmında ürünün bileşenleri yazmalıdır. Tehlike, İlkyardım, yangın, gibi diğer bölümlerindeki bilgiler de ürüne ait olmalı, hammaddesine değil. Örnek bir Msds koyuyorum, inceleyebilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

5. Coşkun CİHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    113014
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alfer Mühendislik
    Arkadaşlar Msds lerde hazırlayan kişinin adı soyadı ,sertifika numarası ve Turkak logosu olmalımıdır.
  6. may İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97554
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    hayır gerek yok
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Kesinlikle ve kesinlikle siz kullandığınız maddenin MSDS'lerine sahip olmalısınız. İçeriğinde hammadde bulunsa dahi çok farklı tepkiler gösteren bir madde kullanıyor olabilirsiniz. Hammadde iken özellikleri ile ticari formuna gelmiş haldeki özellikleri çok zıt dahi olabilir.
    Bu konuda kendinizi garantiye almak için durumu ilgili firmaya bildiriniz ( ki bunu yapmışsınız zaten) ve bu bildirimin yanında konu ile ilgili Letter of Protest benzeri bir form ile bu durumun bilgileri dahilinde olduğunu bildiren bir formu bir aracı kalibrasyon-survey kurumu (saybolt, caleb-bret vb.) nezaretinde belgeleyiniz. Çünkü bu durumda konuya göz yummuş gibi oluyorsunuz.