1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Saçlarını kahve öğütme makinası kaptırma,risk analizinde olmalı

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve bencaglayan tarafından 14 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Manisa’da bir kuruyemişçide çalışan 20 yaşındaki genç kız, saçını kahve öğütme makinesine kaptırdı.
    Bu haberi okuyunca yapılacak risk analizlerinde çalışanların saçlarını kahve makinelere kaptırma ihtimalini de yazmak gerekiyor demekki.sonuçta makine varsa her şeyi yazacaksın amerikan filmlerine senaryo yazar gibi.Burdaki iş güvenliği uzmanı acaba böyle bir öngörüyü belirtmiş miydi?
    Saçlarını kahve öğütme makinesine kaptırdı
  2. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu olay nasıl olmuş ben kaç tane baharatçıya risk analizi yaptım. topraklama falan filan yazdım mak. ilgili ama saçını nasıl kaptırmış onu anlamadım.Bu makina açık bişey değil ki... detay bilgi varsa alabilir miyim? En azından bundan sonrakilere eklerim:))
  3. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99674
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Lokman Hekim OSGB
    Haberde çok bir ayrıntı verilmemiş.
    "Mimar Sinan Mahallesi, Ulupark karşısındaki bir kuruyemişçide çalışan Kübra Şahin (20), dükkanda sipariş üzerine kahve öğütmek istedi. Saçlarının makineye girdiğini fark etmeyen genç kız, kahve çekirdeklerini doldurup makineyi çalıştırdı. Saçlarını makinenin merdanesine kaptıran Şahin acılar içinde bağırdı. " diyor.
    bencaglayan arkadaşımız haberi paylaşmış: http://www.haberburasi.com/saclarini-kahve-ogutme-makinesine-kaptirdi/977/
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Şubat 2014 ---
    Amerikan filmlerine senaryo yazar gibi yazmamızda fayda var. Ancak burada belli ki kahve öğütücüsünün makine koruyucusu yeterli değilmiş. Her makineyi incelemek, çalışanlara zarar teşkil edip etmeyeceğini tespit etmek gerekir. Senaryo yazmak başka şey diye düşünüyorum.
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    makineye saçını kaptırmayı öngörebilmek için senaryo yazmaya gerek yok. özellikle tekstil sektöründe kazanın örnekleri olması nedeniyle birçok kez yaşanmış bir durum olması nedeniyle hem hijyen şartları hem de iş güvenliği açısından çeşitli önlemlerin alınması (bone, şapka vb.) ve uygulanması gerekirdi.
  5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu çok göz önünde bir risk aslında arkadaşlar, öyle film senaryosundan filan fırlama değil...

Sonuç itibariyle makinede çalışan bayanlar saçları açık çalışmayı tercih ediyorlarsa bone veya başlık, saçı kapalı olmayı tercih ediyorlarsa baş örtülerinin açıkta sallanan kısımlarını elbiselerinin içine sokmalıdırlar. KKD konusunda her eğitimde muhakkak bu şekilde söylerim bunu.
  6. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tamam doğruda kahve öğütme makinası yandan kahve dökülen küçücük bir kapağı var ..... bu kadın kesin makinın üst korumasını falan çıkarmış olmalı...Yoksa tabiki sarkık kıyafet ,takı vs. kullanılmaması konusunda uyarıyoruz
  7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşte burada da makine kullanım talimatı devreye girer. :) Yani bu çok öngörülebilir ve buna benzer çok sayıda yaşanmış kazanın bir benzeridir. 4-5 ay önce de bir çalışan elini kıyma makinesine kaptırmıştı Aydın'da...
  8. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kıyma makinasının üstü açık kahve öğütme makinası gördünüz mü hiç .... tamamen kapalı bir sistem
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakın tamamen kapalı olsa bu kazanın olma ihtimali yoktu, demekki bir açıklık var oradan da saç girmiş içeriye ve kaza olmuş...

Burada makine talimatı olacak ve çalışan makineyi kullanırken buna dikkat edecek. Zaten herşeyi geçtim gıda işlemenin yapıldığı bir işyerinde çalışanların açık saçla çalışması yanlış değil mi... ?
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    makinenin dönen aksamları var sanıyorum saçı sol tarafta gözüken aksama takılmış. aşağıdaki makineyle hemen hemen aynı. aslında bu dönen bölümlerin bir koruyucu içine de alınması gerekir, üretici firmadan kaynaklanan hata da olabilir.