1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sağlık eğitimi konularında iş hekimi devreye girecek mi?

Konusu 'Sağlık Eğitimleri ve Sunumlar' forumundadır ve reyhan satir tarafından 10 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. reyhan satir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100059
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    arkadaşlar c sınıfı isg çalışan eğitimi sadece iş güvenlik uzmanı verebilir mi?
    sağlık konularında iş hekimi devreye girecek mi
  2. M.Emin CELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet verebilir. Sıkıntı yok. Mevzuatta kısıtlayıcı bi hüküm yok.
  3. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
    USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 15.05.2013/28648

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

EK-1
    EĞİTİM KONULARI TABLOSU
    2. Sağlık konuları
    a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
    b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
    ç) İlkyardım

Yönetmelikte özellikle belirtildiği üzere Eğitim Konuları Tablosu'nda yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınır. Sağlık konularında eğitimin işyeri hekimi(işyerinde görevli veya hizmet alınan kurumda çalışan) tarafından verilmesi sağlanır.
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    @menot arkadaşımızın da dediği gibi Yönetmelikte uzmanlık alanları diyor. İşyerinde bir hekim varsa eğitimi neden o vermesin? Bir uzman, bir hekim kadar İlkyardım eğitimine hakim olabilir mi?
  5. Sema Seymen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    61536
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSG eğitimleri yönetmeliği ekinde Sağlık konuları olarak geçenleri hekimin anlatması daha uygun değil mi?
    2. Sağlık konuları

a) Meslek hastalıklarının sebepleri,

b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,

c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,

ç) İlkyardım
  6. nurettin yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    50 çalışan ve üstündeki işyerierinde işyeri hekimi zorunluluğu var.egitimleri ış yeri hemi verebilir...peki 50 çalışan altındaki ış yerlerinde hekim zorunlu degil ken saglık konularındaki egitimleri kim verecek...
  7. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yukarıda iletimde alıntıladığım Yönetmelik maddesinin 1. fıkrasının b bendinde bu durumda eğitimin kimler tarafından verilebileceği yazmaktadır. İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olsa bile eğitimin fıkrada yazılı kurumlardan hizmet alımı ile yapılmasına bir engel yoktur. Tabii ki bu eğitimin, varsa işyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından verilmesi daha makul olacaktır.

...
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    ...
  8. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Arkadaşlar sağlık konularında eğitimi İşyeri hekimine verdiriniz. Bizim işimiz İş Güvenliği Uzmanlığı. İş Sağlığı konusunda İşyeri Hekimleri çalışsın. Kusura bakmayın ama hekimin işini de biz yapacaksak İşyeri Hekimine ne gerek var. Yanlış bilinen bir durumda biz İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı değil İş Güvenliği Uzmanıyız. Alanımız işin güvenliği ile alakalıdır.
  9. nurettin yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  10. nurettin yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tsk menot...alıntınızı okudum..forum gerçekten muthiş.sagolun..Ben saglık sektorunde 23 yıldır çalısıyorum..halen de çalışmaktayımm..butun bırımlerde çalıstım.. ıyı derecede sayılabilecek saglık bilgisine sahibim..teorık ve uygulama olarak...saglık konularını 50 altı veya tehlikesız 10 altı isçi çalıştıran işyerlerinde alıntınızda belirtiginiz kurumlardan bagımsız 1.günlük sigortalı olma sartını sagladığımda kendim verebilrir miyim..veya eşim de ışyeri hemsiresi sertifikası alacak mayıs sınavından sonra insaallah..eşim verebilir mi???tşk.
  11. nurettin yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Nisan 2015 ---
    Selman Bey bu konuda size katılıyorum..benim sordugum konu isyeri hekimi çalıstırma zorunlulugu olmayan isyerlerindeki saglık konularının kim tarafından verilebilecegi...tsk..
  12. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yönetmelik'te işaret edilen, eğitimin "uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla" verilmesi ifadesinden anlaşılan sağlık konularının, uzmanlığı sağlık olan işyeri hekimi ünvanına sahip olan kişiler tarafından verilmesi gerektiğidir. Burada bir mecburiyet bulunuyor. Cümle "verilebilir" değil, "verilir" olarak sonlandırılıyor.

Sağlık konusunda bir işyeri hekimi kadar bilgi sahibi olsanız bile, Yönetmelik "Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi"ni verebilecek kişiler başlığı altında sadece iki ünvan belirtmiş: İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

İşyeri hekimi ünvanına sahip olmaksızın Yönetmelik'te yazan sağlık konuları eğitimlerini vermeniz Yönetmeliğe uygun değildir. Eşiniz diğer sağlık personeli ünvanı alsa dahi yine aynı Yönetmelik maddesine göre eğitim verebilecek bir ünvana sahip olmayacaktır.

Ayrıca, bir işyerinde görevli iş güvenliği uzmanı olmak için İSG-KATİP üzerinden işyeri ile sözleşme yapılması gerekmektedir. Tek başına SGK primi ödenmesi yeterli değildir.

Forumlarda yazan bazı uzman arkadaşlar; eğitimin eğiticilerin uzmanlık alanlarının dikkate alınarak verilmesi ifadesini göz ardı edip, sadece iş güvenliği uzmanının tüm eğitimi tek başına verebileceğini savunuyorlar. Bütün eğitimleri tek başına verdiğini söyleyen bazı uzmanların iletilerine de rastladım.

Her alanda olduğu gibi iş sağlığı güvenliği konusunda da yürütmenin işlememesi, yeterli denetimlerin yapılmaması neticesinde yanlış ile doğru uygulamanın birbirinden keskin olarak ayrılması mümkün olmamaktadır. Piyasadaki uygulamalar yeterince denetlenemediği için Yönetmelik hükmüne aykırı da olsa sorularınıza mevzuat çerçevesine göre verilebilecek yanıtlar bunlardır.
  13. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Başka birinin uzmanlık alanına girmek suretiyle eğitim vermek sıkıntı oluşturur. Çünkü eğitimin sonunda verdiğiniz "eğitim belgesi" 'nde sizin adınız ve imzanız bulunacaktır. Mahkemede sıkıntı yaşamak zorunda kalınabilir. Avukatta hukuk okumuştur, Hakimde. Ama Avukat Hakimin yerine karar veremez. Sınırlarımızı korumakta fayda vardır.
  14. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    İşyeri Hekimi çalıştırma zorunluluğu olmayan işletmeler için sağlık konularında eğitim için, OSGB ve eğitim kurumlarından hizmet alınmalıdır.
  15. nurettin yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  16. nurettin yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    egitim belgesinde ısim soyad olması konusunda haklısınız..yönetmelik şimdilik temmuz 2016 ya ertelendiği icin sanırım bahsedilen işyerleri icin simdilik zorunluluk yok..tsk.