1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sağlık konularındaki isg eğitimlerini, çalışanlara işyeri hekimi mi vermek zorunda mı?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve SİDAR KART tarafından 2 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. SİDAR KART İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba. Sağlık konularındaki İSG eğitimlerini, çalışanlara işyeri hekimi mi vermek zorunda ? Teşekkür ederim...
  2. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İlgili Yönetmelikte;
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    ...eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir...
    ifadesine istinaden Yönetmelikte yazılı sağlık konuları eğitimini işyeri hekimlerinin vermesi gerektiği sonucuna ulaşılır.
  3. SİDAR KART İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

TEŞEKKÜR EDERİM...
  4. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    öncelikle ilginize teşekkür eder ve sizin aracılığınızla genel bir talepte bulunayım. bir arkadaşımız soru sormuş ve cevaplamışsınız, ilgili yönetmelikte demek yerine yönetmeliğin adını verseniz daha faydalı olmaz mı acaba?
    malumunuz bizim yönetmelik, tüzük ve benzeri yasal mevzuatlarımız arasında bile değişiklikler mevcut. birinin A dediğine diğer B diyebiliyor.

yanlış anlamayın sizi eleştirmiyorum. saygılarımla...
  5. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Genelde, forumlara yazdığım tüm mesajlar üyelerin sorularına cevap şeklindedir. Komşu bir iş güvenliği forumunun sohbet odasında sorulara cevap verirken (Kullanıcı adım Sorgulayan Adam) bütün iletilerimde yazdığınız biçimde mevzuat adını, Resmi Gazete tarih ve sayısını(Güncel olması açısından bu bilgiler daha önemli) da belirtirdim. Çoğu üye, işaret ettiğim mevzuatı açıp okumak yerine sadece kendi sorusuna odaklanıp verilen cevabı beğenmez, salt mevzuat metnini isterdi. O günlerden kalan bu olumsuzlukların etkisi ile gün geçtikçe verdiğim cevaplar sadece ilgili mevzuat metnine kadar indirgendi. Kimsenin mevzuata ait bilgiler ile ilgilenmediği düşüncesi bilinçaltıma yerleşmiş olabilir.

Doğru olan sizin ifade ettiğiniz şekilde cevap vermektir.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 15.05.2013/28648
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    ...eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir...
  6. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  7. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

Bu konu farklı bir şekilde ÇSGB na soruldu ve olumlu cevapda alındı.Konu biraz özel nitelik taşıdığı için yazıyı paylaşamayacağım ama gerekçesini aldığınız eğitim müfredatında kendinizde rahatlıkla görebilirsiniz.Üstte verdiğim linkte 2. sayfada müfredatı görebilirsiniz.
  8. SİDAR KART İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman